Przegląd i konserwacja sprzętu wędkarskiego

/ 3 komentarzy

Konserwacja sprzętu wędkarskiego - W tym artykule napiszę jak konserwować sprzęt wędkarski.

Jak konserwować sprzęt

Konserwowanie sprzętu i akcesoriów wędkarskich przedłuża znacznie ich żywotności. Zadbany sprzęt sprawia mniej przykrych niespodzianek podczas holu ryby.
Wędzisko
Szczególnie narażone na zanieczyszczenie, a w konsekwencji na uszkodzenia są złącza wędzisk. Powinniśmy je czyścić suchą ściereczką po każdym łowieniu. Jeśli złącza są zabrudzone zanętą lub na przetarciu wilgotną szmatką, a w wyjątkowych wypadkach dodatkowo namydloną. Złącza wędzisk nieteleskopowych trzeba ponadto przecierać suchą ściereczką przed każdym połączeniem. W wypadku złożenia zabrudzonego wędziska na łowisku powinniśmy je umyć po powrocie do domu. Wędziska teleskopowe przemywamy (nie rozsuwając!!! ) silnym strumieniem wody, np. pod prysznicem. Miejsca narażone na silne zabrudzenia osadem lub śluzem i zanętom, czyli przelotki i
uchwyt kołowrotka myjemy szczoteczką zwilżoną w wodzie z mydłem.

Kołowrotek

Codzienna jego konserwacja polega na przetarciu wilgotną szmatką, a następnie wytarciu do sucha zewnętrznych powierzchni. Jeśli na skutek pracy w trudnych warunkach albo upływu czasu kołowrotek zaczyna pracować ciężko i głośno, warto go oddać do serwisu. Samodzielne czyszczenie i smarowanie kołowrotka jest oczywiście możliwe, ale powinny je wykonywać osoby dobrze znające budowę tego urządzenia.

Żyłka

Żyłka może się zabrudzić podczas łowienia w mętnej wodzie, np. podczas przyboru na rzece, albo w jeziorze z zakwitem glonów. Takie zanieczyszczenie najlepiej usunąć jeszcze na łowisku, przeciągając żyłkę przez wilgotną ściereczkę lub gąbkę. Końcowy odcinek żyłki (kilka metrów) trzeba co jakiś czas obejrzeć, żeby sprawdzić, czy nie jest uszkodzony. Żyłkę sprawdza się tym częściej, im więcej łowimy wśród licznych zaczepów (gałęzie, zatopione krzewy, roślinność podwodna). Jeśli stwierdzimy, że powierzchnia żyłki jest szorstka, cały zniszczony odcinek trzeba odciąć.

Haczyk

Przed przywiązaniem haczyka do żyłki jego ostrze trzeba dokładnie obejrzeć. Nawet jeśli nie zauważymy jakiegoś uszkodzenia, ujawni się ono podczas zakładania przynęty na haczyk. Jakiekolwiek trudności z wbiciem przynęty świadczą o stępieniu haczyka. Dbać trzeba również o te haczyki, na które się nie łowiło. Chodzi głównie o haki przechowywane w zamkniętych portfelach. Po powrocie z łowiska, szczególnie jeśli łowiliśmy w wilgotny, deszczowy dzień, portfele należy otworzyć i pozostawić do wyschnięcia, aby nie doszło do rdzewienia haczyków.

Pudełka na przynęty i pojemniki na zanętę

Naczynia te najlepiej umyć jeszcze na łowisku. W domu pozostawiamy je otwarte aż do wyschnięcia.

Siatka na ryby i podbierak

Obie rzeczy trzeba dobrze wypłukać po każdym łowieniu i wysuszyć na powietrzu. Co kilka wypraw na ryby warto je uprać w wodzie z dodatkiem proszku do prania.

 


3.2
Oceń
(26 głosów)

 

Przegląd i konserwacja sprzętu wędkarskiego - opinie i komentarze

matisierromatisierro
0
5/5

'
(2011-02-09 16:42)
u?ytkownik60849u?ytkownik60849
0
Czytam sobie tak i widzę w części o haczykach, że jeżeli nie zostaną one bowiem wysuszone to zaczną rdzewieć, ponieważ w ulewny dzień zmoczył się portfel z haczykami. Ja powiem tak. Kiedyś porównywałem wytrzymałość haczyków. Do pojemnika z wodą włożyłem haczyk nr.1 kupiony z rynku, gdzie nawet nazwy firmy nie było, ponieważ on był w plastikowym pudełeczku. Obok niego wrzuciłem haczyk nr.2 firmy jak większość się pewnie zgodzi dobrej, a nawet znakomitej - GAMAKATSU. Na drugi dzień oglądam je, a raczej jego. Ten pierwszy haczyk był cały brązowy od rdzy. Sprawdzam jego wytrzymałość a on pękł. To był haczyk nr.1. Drugi został w znakomitej formie. Wniosek jest taki, że "dobry haczyk nie rdzewieje". Taka jest prawda. Ta informacja która została zamieszczona we wpisie tyczy się głównie do tego społeczeństwa wędkarskiego, która kupuje te haczyki nawet beznadziejne "z rynku". Artykuł fajny. Oceniam jak zawsze na pięć. Pozdrawiam kolegę.
(2011-02-12 20:08)
dawidmati12dawidmati12
0
Pozdro dla Dawolf
(2011-02-13 14:40)

skomentuj ten artykuł