Przekop Wisły od śluzy w Przegalinie

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć


Witam
W tym jakże krótkim artykule chciałbym opisać przekop Wisły od śluzy w Przegalinie do ujścia do morza Bałtyckiego w Mikoszewie.
Śluza w Przegalinie- znajduje się kawałek za Kiezmiarkiem. Od tego momentu zaczyna się przekop Wisły. Śluza w Przegalinie to także Martwa Wisła, czyli prawdziwe koryto Wisły płynące w stronę Gdańska i uchodzące tam do morza. Ponad sto lat temu przekop Wisły zaczął być kopany przez tutejszych Niemców i Holendrów. Budowa trwała 5 lat. Wówczas do Mikoszewa przyjechał niemiecki książe Albrecht i z najwyższego tam wzniesienia obserwował przebieg lustracji przekopu Wisły. Od jego imienia te najwyższe wzniesienie ma nazwę do dziś wzgórze księcia Albrechta, ale to już inna opowieść. Przekop ciągnie się do Mikoszewa gdzie uchodzi do morza.
Charakterystyka przekopu: Przekop jest prosty, średnio głęboki i obfity w przeróżne gatunki ryb. Od płoci i jazia aż po troć wędrowną i łososia. Oprócz atrakcyjności tego łowiska dla wędkarzy, inni przyrodnicy także znajdą coś dla siebie. Otóż strefa przyujściowa (mam na myśli ostatnie kilkaset metrów przekopu) jest w granicach rezerwatu Mewia Łacha. Rezerwat ten jest na tyle atrakcyjny, że można znaleźć foki, których jest od zatrzęsienia, a także jedne z najrzadszych gatunków ptaków np. sieweczka obrożna. Jest to rezerwat gdzie głównie występują ptaki brodzące, lecz można jeszcze znaleźć księcia wśród tutejszych ptaków- bielika. Życie bielików jest ściśle związane z wodami, gdyż żerują one głównie na rybach. W Mikoszewie można znaleźć ich 6 sztuk. Kilka z nich znajduje się na drugiej stronie, a mianowicie na Wyspie Sobieszewskiej.

Mam nadzieję, że przekazałem parę niezbędnych informacji, które trzeba wiedzieć jadąc do Mikoszewa, gdyż to jest świetne miejsce na wypoczynek nad wodą i nie tylko.

Filip Lewicki
 

 


4.4
Oceń
(15 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Przekop Wisły od śluzy w Przegalinie - opinie i komentarze

jacfarjacfar
0
kto teraz wydaje zezwolenia na śmiałą wisłę ? dalej spółdzielnia ze świbna ? jest szansa zarzucenia feedera żeby nie trafić w sieci ? rabunkowa gospodarka rybacka na przekopie sięgnęła szczytu, dlatego od kilku lat wymazałem śmiałą z mapy wędkarskiej, chociaż 15lat wstecz 5cio kilowe leszczyki nie były tam niczym nadzwyczajnym (2018-04-06 16:39)
filip-lewickifilip-lewicki
0
Nie wiem, jak to teraz wygląda, ale chyba dalej należy do tej spółdzielni, ale moim zdaniem z tego co słyszałem od znajomych to nie opłaca się tam jeździć. Foki wszystko przetrzebiły, a z ryb których można tam najwyżej oczekiwać to węgorz ewentualnie okoń. Ja wędkuje na żuławskich rzekach typu Szkarpawa, Tuga. Pozdro. (2018-04-06 20:33)
Esox12kgEsox12kg
0
Czesc. Ten odcinek od Przegaliny do Ujscia Wisly ,nalezy do spoldzielni TROC w Tczewie. Wiem bo kupowalem zezwolenie miesieczne. Koszt 50 zl. Jak rocznie tego nie wiem.Pozdro... (2018-04-11 09:39)
PpatrykPpatryk
0
ten odcinek nie nalezy do Troci, zostal im odebrany na jesieni zeszlego roku. (2018-04-11 11:57)
u?ytkownik220418u?ytkownik220418
+1
Wisła obwód rybacki nr 7 należy do RZGW Gdańsk, a zezwolenia na tok 2018 wydają BEZPŁATNIE! Tak, bezpłatnie, wystarczy złożyć wniosek o zezwolenie, ja tak zrobiłem i dostałem. Za tydzień jadę tam na urlop i zobaczymy czy coś w tej wodzie siedzi. Mój cel to port w Świbnie. (2018-08-14 22:12)

skomentuj ten artykuł