Przelotowa łezka na lekki nurt! - Lizak na rzekę!

/ 1 komentarzy  • konto usunięte
Od spławika do gruntu! Nr 2 – Kopia tekstu.

Obciążenia wszelkiego typu: łezki grube i cienkie, ołowie przelotowe, kulki i śruciny zaciskowe. Warunki w łowisku decydują o wyborze konkretnego kształtu.

1. Przelotowa łezka na lekki nurt!

W niezbyt szybkich rzekach można skutecznie łowić, używając typowych spławików na wody płynące. Obciążenie w postaci przelotowej łezki lub oliwki stawia w nurcie niewielki opór. Spławik można przytrzymywać, hamując dryf zestawu, a jednocześnie nie podnosząc przynęty z dna. Między stoperem w postaci śruciny zaciskowej a ołowiem przelotowym znajduje się silikonowy amortyzator. Odległość między przynętą a ołowiem dostosowujemy do intensywności żerowania ryb. Masywniejsze oliwki dobrze się sprawdzają także w bardzo słabym nurcie. Natomiast wąskie łezki zaleca się do połowu płci tzw. metodą Stop and go. Polega ona na podnoszeniu ołowiu i przynęty z dna w trakcie krótkich zatrzymań i ponownym ich opuszczaniu.

Ciężka łezka utrzymuje przynętę na dnie w umiarkowanym nurcie, także w trakcie zatrzymań.


2. Lizak na rzekę!

Kto nie chce jedynie „statycznie” maczać spławika i woli go widzieć w szybszym nurcie, potrzebuje specjalnego modelu pływającego wskaźnika. W wartko płynących rzekach sprawdziły się tzw. lizaki. Dzięki swojemu kształtowi stawiają w wodzie mniejszy opór niż inne spławiki dostosowane do połowów w nurcie. Dlatego można je stosować w porównywalnie mniejszych rozmiarach. Najlepsze dla nich obciążenie stanowi okrągły ołów przelotowy stopowany dwiema śrucinami. Aby chronić żyłkę, ponownie zakładamy silikonowy amortyzator. Ołowiana kulka szybko tonie i stawia stosunkowo nieduży opór.

Okrągły ołów między dwiema śrucinami stanowi najlepsze obciążenie lizaka. Kulisty kształt stawia w nurcie niewielkie opór.


3. Lot nad nurtem!

Polega ona na wyłożeniu na dnie ołowiu, którego masa przewyższa wyporność spławika. Sam spławik trzymany jest 10 cm nad wodą. Brania rozpoznajemy po ruchach szczytówki. Przeznaczony do tej metody ołów ma bardzo nisko leżący środek ciężkości. Blokowany jest przed przyponem małą zaciskową śruciną. Aby przy uderzeniach dużego ołowiu o śrucinę żyłka nie ulegała uszkodzeniu, dobrze jest założyć między nimi silikonową koszulkę lub stoper.

Ołowie z nisko umieszczonym środkiem ciężkości szybko sprowadzają przynętę w nurcie na dni. Jako stoper służy śrucina zaciskowa z silikonowym amortyzatorem.

Kopia tekstu!

 


2.2
Oceń
(25 głosów)

 

Przelotowa łezka na lekki nurt! - Lizak na rzekę! - opinie i komentarze

mar83mar83
0
za tekst piątal.Wiele się dowiedziałem,lecz dlaczego na Warcie rzece o średnim uciągu żagielek odpływa mi tam gdzie chce ?
(2010-03-14 17:01)

skomentuj ten artykuł