Przepis na dużego okonia
użytkownik 166772
2013-10-06
Czarne paski, ciemny zielony kolor łuski, krwisto czerwony ogon , nastroszony ostry i groźny garb ,
około 35cm długości i 750 gram wagi.. Już wiecie o kim mówię? Okoń , pasiak garbus.. Uwielbiam łowić właśnie ten gatunek ryby , a jesień stwarza nam okazję na spotkanie z dużym, grubym i szalenie walecznym okoniem tylko jak to zrobić? W moim debiutanckim wpisie przedstawię wam jak ja to robię.
Na początku musimy zdać sobię sprawę z tego ,że łowienie okoni różni się od łowienia okonków.
Łowienie dużych okoni to zadanie dla mistrzów , wymaga od nas przestrzegania trzech głównych zasad-
Znajomość przeciwnika i jego upodobań, znajomość łowiska i miejsc bytowania dużych okoni, dobór przynęty i prowadzenie jej. Mój wpis podzielę na 3 części.
1 Znajomość przeciwnika i jego upodobań.
Okoń to ryba wszędobylska , możemy ją spotkać dosłownie wszędzie, rzeki , jeziora ,stawy, zbiorniki
zaporowe , dzikie leśne stawy itp. Okoń nie jest wybredny, nie przeszkadza mu muliste dno stąd mamy zadanie utrudnione ponieważ duże stada rozproszone są po całym łowisku i ilość okoniowych miejscówek może być na prawdę ogromna. Okoń podąża za narybkiem , potrzebuje dużej ilości pożywienia do rozwoju , aby dorosnąć do dużych rozmiarów powyżej 25cm potrzebuje przynajmniej 5 lat dlatego łowienie powinniśmy zaczynać na zbiornikach z małą presją wędkarską, i rybacką i w jeziorach trudnych technicznie- najlepiej głębokich. Znam kilka takich jezior i wiem ,że okonie mogą się łatwiej w takich jeziorach utrzymać przy życiu i dożyć rozmiarów 30cm+. Okonie możemy znaleźć w miejscu z kamienistym, ale i mulistym dnem, przy trzcinie, ale i na głębokiej wodzie, wśród gałęzi, zawad,
na blatach oraz na górkach.
2 Znajomość łowiska i miejsc bytowania okoni
Wiele bankowych miejsc okoniowych takich jak kamienie, blaty i miejsca narybku obfitują w stada okoni do 25cm i trafienie na takie okonie przynosi wiele satysfakcji ,ale jako iż jestem raczej wybredna to po jakimś czasie mi się to nudzi.. Wolę znaleźć dużego okonia a małym daje spokój-, kiedyś przecież będą duże. Najbardziej lubię łowic na rowach i podwodnych stokach przy zatopionych gałęziach takie miejsca są optymalnymi miejscami życia dużych okoni-, dostęp do ryb od 12cm w górę a takimi rybami odżywiają się duże okonie. Mojego życiowego okonia i najlepsze efekty osiągnęłam gdy stawiałam łódź na głębokości 6m na szczycie długiego na 30m. rowu i gdy prowadziłam przynętę pomiędzy uskokiem-, tzn wzdłuż szczytu stoku pomiędzy wodą 6m a spadem na 8m było to bardzo skuteczne największego okonia złowiłam w maju miał około 800gram czyli na jesień już ma pewnie ponad kilogram. Jesień to mój ulubiony okres na duże okonie ,które po przymrozkach zaczynają aktywnie żerować zanim temperatura wody znacznie opada, tworzą grupy i właśnie wtedy najłatwiej jest złowić kilka dużych okoni na raz.
3 Przynęty i prowadzenie
Aby złowić dużego okonia musimy raczej zrezygnować z wędek o cw 0-5gr i żyłek 00 nic i przynęt mikroskopijnej wielkości.. Odpadają tu wszystkie paproszki, małe woblery czy blaszki obrotowe. Czytając mój wpis mistrzowie od lekkiego spiningu mogą się oburzać bo właśnie na żyłki 00 nic łowią z powodzeniem duże ryby ,ale ja wolę mocny sprzęt na którym wiem ,że mogę polegać jak na Zawiszy i to jest dla mnie najważniejsze , po za tym okoń na cieniutkiej żyłce musiałby być prowadzony przez bardzo długi czas co mogło by się dla niego ,źle skończyć ,ale nam raczej nie chodzi o mięso ,tylko o pasję i możliwość spotkania ryby marzeń Bardzo dobrą i skuteczną opcją jest prowadzenie przynęty tj dużej gumy czy woblera metodą trolingu ,ale niestety na wielu łowiskach łowienie tą metodą jest zabronione , a szkoda bo podczas szukania dużych okoni możemy liczyć na bardzo miły przyłów w postaci bardzo dużego szczupaka , sandacza a czasem i suma. Dla tych wędkarzy ,którzy łowią na łowiskach bez zakazu trolingu proponuję duże woblery powyżej 10cm takie jak Rapala Deep Runer , Rapala DT ,Lovec Rapy Perch łamane woblery od Salmo itp w trolingu każdy duży wobler ,który schodzi na minimum głębokość 2,5 taki troling w miejscach bytowania okoni może okazać się metodą bardzo, bardzo skuteczną ,która przysporzy nam wiele radości i dużych ryb. Kolejną bardzo skuteczną metodą jest metoda opadu , wielu woli obrotówki zamiast opadu ,ale ja uważam ,że jeśli chcemy skusić dużego okonia to raczej nie na obrotówkę ,która szczególnie jesienią jest dla mnie małym nie porozumieniem. Duże okonie łowię najczęściej na bardzo specyficznym płytkim jeziorze na gumy od 7cm do powyżej 10cm na leciutkich od 6 do 12 gram główkach na głębszych jeziorach gramaturę główek zwiększam do nawet 30gram.
taki opad w poszukiwaniu dużych okoni jest moim zdaniem bardzo skuteczny , duży leniwy okoń ma łatwa zadanie żeby dopaść naszą gumę i co bardzo często się zdarza gumy od relaxa czy dragona to podstawowe przynęty jakimi się posługuję. Kolejnymi przynętami są duże woblery takie jak Sebile Magic Swimer , Rapala Ratlin, Rapala Clackin, Savager, przynęty te prowadzę metodą schodkową -,łowiąc na tonący wobler, stosujemy następującą technikę prowadzenia: pozwalamy woblerowi opaść na dno, a następnie podciągamy w kierunku powierzchni wody wykonując krótkie, 2 - 3 sekundowe, przerwy. Prowadzimy w ten sposób konsekwentnie, aż przynęta znajdzie się pod szczytówką wędziska.
ta metoda polecana przez Rapalę jest bardzo skuteczna i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła w połowie dużych okoni Ostatnimi przynętami są koguty o których można powiedzieć dużo , mają swoje słabe i mocne strony polecane są do połowu sandaczy ,ale dużym kogutem złowimy również okonia.
Bardzo ciekawe przynęty daje nam również firma spinmad -, ich wirujące ogonki i szczególnie duże cykady potrafią zdziałać cuda prowadząc je w okolicy dna możemy mile się zaskoczyć..
Reasumując mam nadzieję ,że spodoba się wam mój pierwszy wpis i myślę ,że w miarę logicznie i czytelnie opisałam sposób na garbusa. Uważam ,że jest to jedna z najpiękniejszych ryb żyjących w Polsce i mimo tego ,że wielu ludzi traktuje okonia niezbyt poważenie wiem ,że to najbardziej wdzięczny przeciwnik a szczególnie ten duży jest to ryba na prawdę wyjątkowa i MY musimy zadbać o to żeby tych wyjątkowych ryb w dużych rozmiarach było jak najwięcej.
Pozdrawiam Edyta Maślińska!;)