Zaloguj się do konta

Przygotowania do wiosennego remontu

Za pasem Nowy Rok, więc do wiosny już niedaleko. Po małej przerwie w swoich medytacjach nad remontem łodzi wiosłowej powróciłem do lektury. Oczywiście w pierwszej kolejności zapoznałem się z różnymi ciekawymi komentarzami, opiniami i radami pod swoimi artykułami.
Przyjaciel Troc podpuszcza mnie, na ogień z nią, ale myślę, że jest to negatywny sposób motywacji do pozytywnego działania. Konkretnie radzą Banita i spo-kojny, wielkie dzięki wszystkim. Pod wpływem inspiracji i rad tych dwóm ostatnich Kolegów postudiowałem trochę więcej literatury na temat materiałów stosowanych podczas remontu łodzi takich jak top kotu (top coat), żelkot i technik ich wykorzystania.
Trafiłem też w internecie na ciekawy materiał, wręcz poglądowy, dotyczący remontu łodzi żaglowej „O tym jak Łodzię remontowaliśmy”, który serdecznie pole-cam zainteresowanym tematem, szczególnie początkującym. Krok po kroku, ze szczegółami opisano tam remont, bogato go ilustrując zdjęciami.
http://mojalodzia.blogspot.com/2010/07/malowanie-topkotem.html
Łodzia w tytule to nie błąd, tylko piękna nazwa żaglówki autora.
Dzięki temu zrodziła się myślę ostateczna koncepcja i można powiedzieć, że wiosenny plan działania wykrystalizował się. Wystarczy tylko zrobić korekty w harmonogramie prac, wprowadzić poprawki do rysunków i zweryfikować plan zakupów pozostałych materiałów. Oprócz zakupu materiałów niezbędnym będzie też zgroma-dzenie szeregu różnorodnego sprzętu pomocniczego typu ściski stolarskie, wyrzynarki, strugi, itp., co de facto robię na bieżąco. Ponadto jak sygnalizowałem we wcześniejszym artykule, do marca powinienem w sprzyjających warunkach atmosferycznych wykonać szablony zasadniczych elementów drewnianych.
Powoli szukam też dostępu do top kotu i żelkotu. Może uda się dokonać zakupu z jakieś hurtowni. Matę i żywice zakupię chyba w sklepie żeglarskim. Za każdy namiar na ww. materiały, szczególnie w okolicach Swarzędza i Poznania będę wdzięczny.

Opinie (15)

pstrag222

Fajnie jest tak majsterkować przy łodziza wpis ***** i pzdr. pstrag222 [2011-12-29 18:34]

Banita

Przejrzałem pobieżnie Blog Andrzeja „O tym jak Łodzię remontowaliśmy”, i stwierdzam, że pomimo dobrego wyglądu końcowego Andrzej w czasie remontu popełnił dużo bledów a jego wiedza szkutnicza jest żadna i opiera się tak jak Twoja na informacjach znalezionych w internecie, które nie zawsze są właściwie.

Widzę, że nadal generujesz koszty i uparłeś się na konstrukcję drewnianą a już po zdjęciach  widać, że „wydmuszka łódki” jest wystarczająco sztywna. Topkot to teoretycznie (w praktyce się trochę różni) to samo, co żelkot tylko zawiera korektor parafinowy. Żelkot Ci niepotrzebny tylko i wyłącznie topkot. Żywicę używaj poliestrową i nie kupuj w sklepie, bo zapłacisz 300% drożej, szukaj wszystkiego na Allegre w lub w hurtowniach materiałami do produkcji wyrobów z laminatów poliestrowo-szklanych, na pewno są takie w okolicy Poznania.

Pozdrawiam jak będziesz miał problem pytaj.  

[2011-12-29 18:43]

Banita

Żywicy używaj poliestrowej jest dużo tańsza od poliuretanowej, maty emulsyjnej o gramaturze 450.

No i szukaj: powinieneś wszystko znaleźć na ALLEGRO.PL.

[2011-12-29 19:04]

spokojny

Witam MarkuTak jak pisałem śledzę Twoje postępy z "łajbą", dodatkowo założyłem grupę na forum, w której możemy się wymieniać doświadczeniami w zakresie remontów, wyposażenia, konstrukcji itp. serdecznie zapraszam wszystkich którzy mają doświadczenie lub chcą się czegoś dowiedzieć w tej kwestii do ożywionej dyskusji.Za wpis z przemyśleniami tradycyjnie piątal, lubię jak ludzie robią samodzielnie to za co trzeba słono zapłacić :).pozdrawiam [2011-12-29 19:30]

marek-debicki

Mam jeszcze jeden dylemat. Otóż jak widać na zdjęciu., po zeszlifowaniu zewnętrznej skorupy łodzi, miejscami poodsłaniały się różne warstwy w tym szpachli, topkotu, a gdzie niegdzie nawet laminatu. Czy Takie miejsca szpachlować, czy wypełniać żywicą z substancją zagęszczającą, czy też od razu potraktować po odtłuszczeniu laminatem, a następnie topkotem?

 

[2011-12-29 20:27]

Banita

Całość powinieneś wyrównać i usunąć stare warstwy farb zwłaszcza, kiedy niema pewności, czym kadłub był malowany. Bardzo niepożądane są stare farby zwłaszcza chlorokauczukowe, zachodzą w reakcje z innymi farbami dwuskładnikowymi z topkotem i żywicami, dlatego trzeba je dokładnie oczyścić. Wątpię żeby twoja łódka była pokryta topkotem, choć jest to możliwe.

Po oczyszczeniu i wyrównaniu przemyj całość acetonem i połóż na to minimum jedną warstwę maty 450 g/m2 i pomaluj to topkotem (jeden raz około 0,3-0,5 kg na metr kwadratowy)

Z chęcią przystąpię do grupy „spokojnego”, ale jestem nowy na portalu i dopiero rozgryzam tą stronę.

Oczywiście nie chwaląc się o laminatach i łódkach wiem dużo, wyremontowałem i zrobiłem wiele a pływałem na wielu typach wielkościach i rodzajach, wystarczy, że oblejże dobrze łódkę i wiem czy będzie się nadawać dla wędkarzy.

[2011-12-30 21:59]

Banita

Ne wiem jak poprawić błąd powinno być:

„wystarczy, że obejrzę dobrze łódkę i wiem czy będzie się nadawać dla wędkarzy.”

[2011-12-30 22:08]

spokojny

Mariuszu  mądrego to i warto posłuchać ,na razie jeszcze grupy redakcja nie utworzyła, nie wiem z jakiego powodu? Bo raczej nie należę do łowców punktów, skoro przez 3 lata nie mam złotej rybki he he. Jak uruchomią tą grupę to Was poinformuję na priv.PozdrawiamGrzegorz [2011-12-30 22:23]

marek-debicki

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za rady, które przyjmuję z wielką pokorą. Korzystając z okazji składam Kolegom życzenia spełnienia wędkarskich marzeń i satysfakcjonujących wypraw wędkarskich w 2012 roku. Dzieki za pomoc. [2011-12-30 23:02]

Banita

Przyjrzałem się dokładniej Marku zdjęciu twojej łódki i widzę, że będziesz miał dużo pracy z dnem, jest wyjątkowo nierówne. Ciężko mi doradzić, co z tym fantem zrobić, bo zdjęcie jest za małe i nie widać, jakiej głębokości są te wklęśnięcia, ale:

 Wystające wzdłużniki powinny zostać, wszystkie elementy poprzeczne trzeba usunąć a wszystkie wgłębienia wyrównać, jeśli są głęboki najlepiej pianką poliuretanową. Małe wgłębienia po prostu zaszpachluj (w hurtowniach można kupić szpachlę w większych opakowaniach np. 4,5 kg).

Pamiętaj styropian i silikon też zachodzi w reakcje ze styrenem.

Styren – składnik większości żywic, żelkotów, topkotów i niektórych farb.

[2011-12-31 19:08]

marek-debicki

Dzięki jeszcze raz za zainteresowanie i Szczęśliwego Nowego Roku. Damy radę. Jak mówi jeden z moich przyjaciół "Nie ma takiej sprawy, której byśmy nie.......!" [2011-12-31 19:51]

Samotnik

To mi się podoba!. Koledzy , piona dla Was wszystkich . Tak powinno być na tym forum . Pozdrawiam.***** [2012-01-02 18:55]

darB2

Drogi MarkuSprawdź na ul. Kopanina 52. Jest tam hurtownia "CHEMIK", a na jej terenie jest hurtowniaz żywicą i matami. Pewno sprzedadzą.powodzenia [2012-02-02 19:06]

sacewicz1

Z żywicą nie należy przesadzać bo łódka zrobi się przeciężkawa . Wiem co mówię. [2012-02-08 12:02]

ajosz

***** za wpis i zapraszam na mojego bloga http://ajosz.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=89770 [2012-04-05 12:11]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej