Przynęta wędkarska - Crankbait

/ 3 komentarzy / 10 zdjęć


PRZYNĘTA - CRANKBAIT.

"Jakie modele przynęt polecacie Szanowni Koledzy na nadchodzący sezon.Nie chodzi Mi o markę ,ale rodzaj,oraz o sposób ich prezentacji".
-pytanie z Forum,wędkarstwo spinningowe,2010r.X.
Takie pytanie Portalowe było inspiracja napisania artykułu-bardzo skrótowo wprawdzie-przedstawiając w czterech częściach (Crankbait;Jerkbait;Stickbait;Twitchbait),odpowiadając na to zagadnienie.Rozróżnienie poszczególnych typów,sposób ich prowadzenia i prezentacji zamierzonej-by drapieżnik czuł nieodparta potrzebę podjęcia woblera.
Ostatnie dwudziestolecie w wędkarstwie,to zmiana technik połowu,budowy przynęt,innych materiałów wykorzystywanych do ich wytwarzania.Polska "chłonie" technologiczne nowinki z zachodu (USA),oraz ze wschodu (Japonia),przystosowując wybrane wzory do rodzimych realiów zasobów Naszych Wód.
Jakie są jednak różnice w budowie przynęt,charakterystyczne cechy ich prezentacji na łowisku-to temat artykułu,dla młodszych (stażem) Kolegów.
CRANKBAIT - ang."kręcić,zwijać".
Ilość modeli Crankbaitów jest bardzo rozbudowana,ze względu na ich wszechstronność zastosowania w połowie drapieżników.Modele jedno-częściowe (foto 1),oraz wielo-częściowe (foto 2),które dzielą się jeszcze na pływające (foto 3),jak i tonące (foto 4).Tonące modele-dzielimy na wolno tonące (foto 5),oraz szybko tonące (foto 6)-ze względu na masę własną.
by jeszcze utrudnić początkującemu spinningiście życie,podział przynęt posuwa się dalej-dzieląc je na posiadające ster,oraz bez sterowe (ang. Lipless-bez warg,foto 7).
Wyposażone w ster crankbaity-można określić-pracują samoistnie.Ster przynęty (jego długość,kształt,kąt ustawienia względem osi,rozmieszczenie obciążenia),wymusza pożądaną pracę,oraz głębokość na jakiej jesteśmy w stanie go zaprezentować (szybkie,bądź wolne "zejście"),większą,czy drobna amplitudę wychyleń bocznych,"myszkująca",czy też "migotliwą" akcje.
Praca crankbait"a (z pominięciem słabej-migotliwej)),jest dobrze wyczuwalna na dolniku spinu,zaś poruszająca się przynęta wytwarza pod wodą falę hydroakustyczną (tym mocniejszą,gdy jest wyposażona jeszcze w "grzechotkę"),która dodatkowo przyciąga uwagę drapieżników.(foto 8).
Nie wykonując ruchów (pionowych,poziomych) szczytówką spiningu,lecz zwijając linkę na kołowrotek wprowadzamy model w odpowiednią pracę-wobler wychyla się na boki i "lusterkuje"-(foto 9).
Bez sterowe (Lipless crank"s),będąc silnie spłaszczone bocznie,zaś ze względu na miejsce usytuowania obciążenia (najczęściej przednie)-oczko zaczepowe umiejscowione jest na grzbiecie przynęty.Dając tym możliwość prezentowania przynęty na różnej głębokości.
Aczkolwiek mnogość Firm producenckich-prześcigających się w walce o Klienta (wędkarza)-umiejscawia oczko zaczepowe klasycznie ( w okolicach pyska),zmieniając jednocześnie usytuowanie,oraz gramaturę obciążenia,a dzięki technologii-zwiększając,czy zmniejszając wyporność przynęt-za pomocą komór powietrznych w korpusie.

2011r.II.5. 18"45.

C.D.N. - JERKBAIT.

 


4.7
Oceń
(15 głosów)

 

Przynęta wędkarska - Crankbait - opinie i komentarze

miejscowymiejscowy
0
PO PRZECZYTANIU ARTYKUŁU ZACZYNAM SIĘ ZASTANAWIAĆ GDZIE SIĘ PODZIALI CI WSZYSCY FORUMOWICZE , KTÓRZY ZAWSZE I NA KAŻDY TEMAT MAJĄ COŚ DO POWIEDZENIA ?TUTAJ MAMY DRODZY KOLEDZY ARTYKUŁ , KTÓRY POWINIEN ROZPALIĆ DO CZERWONOŚCI INWENCJĘ PRAWDZIWYCH ZAPALONYCH SPINNINGISTÓW .PRZY ZWYKŁYM PIERDALAMENTO TYPU ;PLECIONKA CZY ŻYŁKA... ?TWISTER CZY RIPPER...?FACHOWCÓW OD PORAD MAMY BEZ LIKU, A KIEDY POJAWIA SIĘ FACHOWY I ŚCISŁY TEMAT CISZA JAK MAKIEM ZASIAŁ .A WŁAŚNIE TAKIE ARTYKUŁY POWINNY BYĆ KOMENTOWANE, A  KONSTRUKTYWNA WYMIANA WIEDZY, ORAZ DOŚWIADCZEŃ JEST KOPALNIĄ WIEDZY DLA WĘDKARZY CHCĄCYCH ZGŁĘBIAĆ TAJNIKI TEJ JAKŻE PIĘKNEJ DYSCYPLINY NASZEGO HOBBY.
KAROLU, 5* - CHOCIAŻ TO I TAK ZBYT MAŁO, ZDECYDOWANIE NALEŻY SIĘ WIĘCEJ.
(2011-03-20 22:33)
u?ytkownik10466u?ytkownik10466
0
Mówisz masz,wywołałeś wilka z lasu.:) a więc po pierwsze-ster to nie tylko domena crankbaitów,twitchbaity także je posiadają...Nie moge się też zgodzić z tezą jakoby poprawność prezentacji wabia miał tylko ktos kto tylko ściaga /zwija linke na kołowrotek i to max tego co może zrobić...bzdura.Twórca Fatso czy Jake Musky M byłby przynajmiej zawiedziony,zaś cierpliwie kręcący korbką wędkarz mógłby co najwyżej złapać katar...:)
(2011-03-21 21:38)
pstrag222pstrag222
0
Zostawiłem 5 choć sam jakoś nie rozróżniam tych jerk baitow i reszty dla mnie to normalne wobki:) (2011-04-06 21:29)

skomentuj ten artykuł