Przynęty zwierzęce i roślinne - GROCH

/ 5 komentarzy

Witam kolegów wędkarzy. Chcę przybliżyć kolegom w kolejnych wpisach zagadnienia jak i moją wiedzę na temat przynęt roślinnych i zwierzęcych. Myślę że moje opisy pozwolą na uzupełnienie wiedzy na ten temat, przez młodych wędkarzy i pozwolą na osiągnięcia lepszych wyników w wędkarstwie. Zapraszam również do podzielenia się wiedzą w tym zakresie przez innych wędkarzy gdyż w obecnym czasie jest szereg nowości jak i różne nieznane mi sposoby przygotowywania przynęt. Zacznę dziś od powszechnie znanej przynęty roślinnej jaką jest GROCH - jego specyficzny smak jak i zapach wabi wiele gatunków ryb karpiowatych jak leszcz, karp, płoć czy jaź. Jego prawidłowe przygotowanie jest dość długie, począwszy od zakupu gdzie staramy się zakupić ten z pomarszczonymi ziarnami - ma twardą skórkę i ten jest najlepszy. Następnie zalewamy go wodą w celu napęcznienia , ten proces to około 24 godź. Kolejny etap to odcedzenie i ponowne zalanie, ale już ciepłą wodą do około 1-1,5 cm nad jego powierzchnię, teraz zaczynamy groch gotować na wolnym ogniu oczywiście pod przykryciem, mała ilość wody sprawia, że groch nie obija się mocno o siebie, a więc tak nam nie popęka, uzupełnianie ubytku wody polega na dolewaniu jej ale tylko wrzątku -zimna woda powoduje twardnienie ziaren, twargnienie może spowodować także przerwanie gotowania. Samo gotowanie to okres około 2,5 do 3 godz., wówczas groch jest już miękki, następnie odcedzamy go i możemy wstawić do piekarnika aby wolno wystygał i równocześnie doparował się. Wystygnięty już groch segregujemy wybierając ziarna całe, te posłużą nam jako przynęta, a te spękane jako zanęta lub do przygotowania ciasta.
CIASTO GROCHOWO - MANNOWE : ten groch spękany obieramy z łupin i dusimy bądź mielimy przez maszynkę, uzyskaną masę wkładamy do małego garnka i dodajemy wody - wrzątku, wstawiamy go na mały ogień i gotujemy do uzyskania jednorodnej masy. Następnie do gorącej masy dosypujemy suchą kaszke mannę i mieszamy do uzyskania gęstości ciasta, teraz dodajemy łyżkę oleju bądź masła i wyrabiamy ręką. W ten sposób mamy wspaniałe ciasto, na które niejednokrotnie udało mi się wygrać zawody gdy ryba słabo żerowała. Ciasto to ma jeden mankament po prostu szybko kwaśnieje nawet w lodówce.
CIASTO GROCHOWO - PŁATKOWE : do około 0,5 litra wrzątku wsypać garść płatków owsianych, gotować do uzyskania jednorodnej masy następnie dosypujemy mąkę z grochu kupioną w sklepie do uzyskania masy ciasta po czym dodajemy olej lub masło, wyrabiamy ręcznie i mamy kolejną nieraz bardzo skuteczną przynętę.
Myslę że trochę przybliżyłem co niektórym zagadnienie. Życzę obfitości brań i sukcesów, w najbliższych publikacjach przybliżę inne przynęty roślinne jak i zwierzęce. POZDRAWIAM.

 


4.4
Oceń
(18 głosów)

 

Przynęty zwierzęce i roślinne - GROCH - opinie i komentarze

krzycag1978krzycag1978
0
no na takie ciasta to jeszcze nie łapałem może by było warto je wypróbować na swoim łowisku zobaczymy jak wyprubuje to dam znać czy zdało pozytywnie test czy nie ...pozdr.... (2009-01-24 17:24)
stiven 48stiven 48
0
N (2009-03-17 18:39)
stiven 48stiven 48
0
Na groch łowię, bierze jaż, duża płoc, jelec, leszcz ale ciasto? - spróbuję! (2009-03-17 18:42)
MARIUSZNOWMARIUSZNOW
0
No kolego ciekawy artykuł ja mam zamiar dopiero te przynęty wypróbować na pewno coś z twoich rad mi się przyda mam pytanko czy ty groch zakładasz bezpośrednio na haczyk czy masz inny sposób i czy groch lub ciasto można mrozić
Dzięki pozdrawiam
(2010-07-06 22:20)
sylwek102sylwek102
0
O zgadzam ciekawie to opisałeś,napewno skorzystam (2012-06-05 19:52)

skomentuj ten artykuł