Przynęty zwierzęce i roślinne - KONOPIE, OWIES


Dziś kolejna porcja mych opisów dotyczących przynęt jak i zanęt.
KONOPIE - to tajemnicze ziarna wielu sukcesów, przez wiele lat wyczynowcy utrzymywali w tajemnicy ich zalety, sposób przygotowania. Konopie najtaniej przygotowywać samemu, gdyż te w sklepach są stosunkowo drogie, natomiast luzem są znacznie tańsze. Samo przygotowanie jest stosunkowo proste, a więc przed wsypaniem należy je przesegregować przez sita, aby otrzymać te największe, które posłużą nam jako przynęta , te drugie będą zanętą. Następnie zalewamy je wodą w stosunku 1:4, i moczymy przez 24 godź, następnego dnia namoczone doprowadzamy do wrzenia i przez około pół godziny wolno gotujemy po czym na ziarnach zacztnają pokazywać się białe kiełki, to znak że są gotowe. Następnie odcedzamy i płuczemy pod zimną wodą, pomiętaj aby odcedzoną oleistą wodę pozostawić, to doskonały płyn do przygotowaniz zanęty. Konopie przechowujemy w lodówce ale w szczelnym naczyniu aby nie straciły swego specyficznego zapachu, dodajemy także trochę wody aby nadto nie wyschły, można także je zamrozić i mieć na kolejną wyprawę. Te mniejsze ziarna używamy jako zanętę w całości bądź jako dodatek poduszony bądź zmielony, tyle że samo mielenie musimy wykonać z suchą bułką gdyż konopie są oleiste. Tak przygotowane konopie to doskonała przynęta na płocie, karpie, liny, brzany. Zestaw przystosowujemy do wielkości ziaren, a więc musi być delikatny - spławik około 1g, haczyk cienki 16-20, przypon 0,10 bardzo ważne jest aby do obciążenia zestawu używać stile a nie śruciny wiadomo podobieństwo w wodzie duże i wówczas często ryby je atakują Podczs łowienia i nęcenia konopiami samo ziarno - przynętę umieszczamy nad dnem gdyż położone wśród innych będzie miało mniejsze szanse. Lowisko donęcamy sukcesywnie ale małymi porcjami, zdarza się że pierwsze brania następują po dość długim czasie ale jak już ryby wejdą to sukces murowany. Czytając ten opis wielu zastanawia się co ja tu piszę no - płotki zgoda ale jak poradzić sobie z linami, karpiami, brzanami. I na to jest sposób, jaki ano CIASTO - płatki owsiane lub kaszkę mannę w stosunku 1:1 gotujemy razem z dopowiednią ilością wody do stanu masy ciasta i teraz stosując mocniejsze zestawy dobieramy się i do tych ryb. Jest jeszcze szybszy sposób na przygotowanie ale niewielkiej ilości konopi a amianowicie w termosie, wsypujemy garść konopi i zalewamy wrzątkiem po dwuch trzech godzinach ziarna są gotowe, długość parzenia decyduje o ich miękkości.
OWIES - to doskonała ale rzadko stosowana przynęta na leszcza, owies to najsłodsze zboże a jak wiadomo leszcz lubi słodkości. Przygotowanie polega na namoczeniu ziaren na 1- 2 doby, gotujemy na wolnym ogniu około godziny pod przykryciem, następnie odstawiamy gdzie stygnąc sam dochodzi - ten proces kontrolujemy aby ziarna nie zrobiły się zbyt miękkie po czym szybciej studzimy. Łowisko wcześniej podnęcamy przez kilka dni właśnie owsem lub z jego znacznym dodatkiem, łowimy zakładając jedno dwa ziarna.
Myślę że ponownie dostarczyłem kolegom wiele wiedzy na temat przynęt i zanęt roślinnych, życzę obfitych połowów. Chcę jednak zwrócić uwagę, że sam z łowiska rzadko zabieram ryby, więc proszę postępujcie tak samo a nasze akweny nie będą pustoszone przez tak zwanych mięsiarzy. POZDRAWIAM

 


4.7
Oceń
(24 głosów)

 

Przynęty zwierzęce i roślinne - KONOPIE, OWIES - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł