Przynęty zwierzęce i roślinne - WYKA, PĘCZAK, PSZENICA

/ 3 komentarzy

Przynęty jakie dziś postaram się przybliżyć kolegom, są kolejnymi przynętami roślinnymi stosowanymi na naszych łowiskach. I choć te jak pszenica czy pęczak są raczej dobrze znane to wyka chyba trochę mniej. Jednak sądzę że pewne informacje będą dla niektórych pewnym nowum.
WYKA - wielu wędkarzy uważa ją za bardziej skuteczną aniżeli konopie, zakupić można ją w sklepach z nasinami. Samo przygotowanie jest raczej proste, w przeddzień wyprawy namaczamy ziarna w wodzie po czym na nastepny dzień przystępujemy do gotowania na wolnym ogniu, które trwa około 30-40 minut. Chwilę przed zakończeniem gotowania warto dodać łyżkę sody oczyszczonej lub cukru, ten zabieg spowoduje że ziarna przyjmą purpurowo czarną barwę a w przypadku cukru osłodzą ją. Nie wskazane jest zmienianie zapachu wyki gdyż sama w sobie ma już specyficzny zapach. Z uwagi że ziarna wyki mają łupinę dość twardą w przypadku wysąpienia problemów z zacięciem, mozna ziarna przeciąć nożem i łowić tylko na połówkę. Wyka daje się dobrze przechowywać w stanie zamrożonym, więc jej nadmiar możemy mieć na następny wypad.
PĘCZAK - ktoś czytając tytuł powie, przygotowania czego jak czego ale pęczaku to nie trzeba nikogo uczyć.
A jednak - sądzę że nie każdy słyszał o przygotowaniu pęczaku na mleku, to metoda Angielska samo przygotowanie jest zupełnie takie samo jak na wodzie , czyli podgotowywaniu i parzeniu do osiągnięcia odpowiedniej miękkości, jednak efekty na łowisku niejednokrotnie są wręcz bardzo dobre. Peczak jak wiadomo można barwić na dowolny kolor oraz nadawać mu różne smaki, oczywiście wymaga przepłukania aby się nie lepił.
PSZENICA - także powszechnie znana przynęta, przygotowuje ja się dokładnie tak samo jak pęczak z tym że kupując, warto nabyć ziarno nie pomarszczone. Gotujemy tak samo na wolnym ogniu do osiągnięcia odpowiedniej miękkości, takim wyznacznikiem jest pojawianie się ziaren spękanych te są najlepsze. Warto przed przystąpieniem do przygotowywania pszenicy w przeddzień ją zamoczyć, wówczas proces uzyskania odpowiednich ziaren jest znacznie krótszy a i same ziarna są nieco większe.
Zmiksowanie ziaren pęczaku czy pszenicy da nam doskonałą papkę do uzyskania efektu chmury, można dodać do niej cukru lub miodu a poprawi to znacznie skuteczność czy zanęty czy przynęty
Wszystkich tych przynęt możemy używać jako zanent, jednak w małych ilościach gdyż szybko nasycają ryby.

 


4.6
Oceń
(20 głosów)

 

Przynęty zwierzęce i roślinne - WYKA, PĘCZAK, PSZENICA - opinie i komentarze

wedkarzzmcwedkarzzmc
0
dobre napewno wyprubuje w sezonie.polecę innym.pozdro (2009-01-05 14:06)
agawa-ogrodyagawa-ogrody
0
Sprubuj ugotować pęczak lub pszenice w wodzie po gotowaniu konopi ( z niewielkim dodatkiem samych nasion). Pieknie wabi duze płocie , linek i karpik tez podchodzil, a na chaczyk wiekszy haczyk latwiej sie zakłada niz nasiona konopi.
(2009-01-22 10:46)
u?ytkownik7993u?ytkownik7993
0
skuteczne metody trzeba by spróbować (2009-02-09 11:43)

skomentuj ten artykuł