Przynęty szczupakowe

/ 15 komentarzy / 8 zdjęć


Wędkarze łowiący szczupaki na wodach PZW stosują przynęty do maks około 10 cm.
Może łowią te szczupaki po 70-80cm.
Ale obok pływa metrowa "mamuśka".
Metrówki żadko kiedy kuszą się na 5-10 cm przynęty.
Są to takie dziwne stereotypy.
Bo oczywiste jest to że im większą przynęte stosujemy tym większe ryby łowimy.
          Postaram się opisać kilka rodzajów przynęt których używamy do połowu szczupaków na wodach PZW.


Miłośnicy spinningu posiadają cały szereg przynęt szczupakowych w swoich pudełkach. Możemy podzielić je na kilka grup. Pierwszą z nich są przynęty metalowe czyli popularne „blaszki”. Wśród nich wyróżniamy wahadłówki i wirówki.

Wahadłówka to nic innego jak kawałek specjalnie uformowanego metalu, który swoją pracą bardzo mocno pobudza drapieżniki, w tym szczupaki, do żerowania. Szczupak, ze swej natury jest rybą drapieżną – taką, która odżywia się innymi rybkami, szczególnie słabymi i chorymi, dbając w ten sposób o ekosystem.


Wahadłówka wraz z odpowiednimi umiejętnościami łowiącego może takie rybki imitować. Prowadząc ten rodzaj przynęty nie powinno stosować się ruchu jednostajnego. Lepsze efekty da zastosowanie zmiennego tempa. Tym rodzajem przynęty można obławiać zarówno płytsze, jak i głębsze partie wody. 


Drugim rodzajem blaszek są wirówki, czy inaczej obrotówki. Odpowiednia szczupakowa wirówka powinna bardzo dobrze startować do ruchu wirowego i utrzymywać go zarówno przy szybszym prowadzeniu, jak i nieco wolniejszym, a na bardzo wolnym kończąc.


Trudno wyczuć, jaki sposób prowadzenia przynęty będzie tego dnia najbardziej szczupakowi odpowiadał. Nie powinno nią łowić się na dnie, gdyż tego typu prowadzenie może zaburzyć jej ruchy. Idealnie miejsce na skutecznie obławianie wody w poszukiwaniu szczupaka to bezpośrednio pod powierzchnią wody, w toni lub nad dnem.


Wówczas można zaprezentować w pełni jej walory. Nie można wskazać w stu procentach, który rodzaj z wyżej wymienionych przynęt będzie najlepszy. Trzeba pamiętać, że sukces zależy od wielu czynników: od łowiska, pory roku, agresywności brań. 


Kolejnym rodzajem sztucznych przynęt szczupakowych są przynęty gumowe – kopyta, twistery i rippery. Można kupić je w różnych wielkościach od kilku do kilkunastu centymetrów, kolorach, które dobiera się z reguły do przejrzystości wody, warunków pogodowych.Do takiej przynęty należy zamontować główkę jigową, której waga zależy od wielkości gumy, a także głębokości, na jakiej wędkarz zamierza prowadzić przynętę. Dużą zaletą tego rodzaju przynęt jest cena, która waha się w granicach kilku złotych.

Kolejną grupą przynęt są woblery na szczupaka. Wiele osób uważa, że nimi łowią tylko zawodowcy, że są to przynęty bardzo drogie i trudne do prowadzenia. Jest to mylna opinia, ponieważ nie są aż tak skomplikowane w prowadzeniu, jak mogłoby się wydawać. 

Dobierając woblera do metody i łowiska należy pamiętać, że producent na opakowaniu podaje głębokości, na jakie dany model przynęty schodzi.

Dobierając woblera do metody i łowiska należy pamiętać, że producent na opakowaniu podaje głębokości, na jakie dany model przynęty schodzi.
Stąd też występują modele tonące i pływające. Przeważnie są to dwie wartości – dla spinningu i trollingu. Cena takiego modelu woblera waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Czy najdroższy model będzie najskuteczniejszy? Takiej gwarancji nie ma. 


       Nieopisałem łowienia na żywca ponieważ niemiałem doczynienia z tą metodą połowu szczypaka. 


                                                                                                     Pozdrawiam.


 

 


2.8
Oceń
(21 głosów)

 

Przynęty szczupakowe - opinie i komentarze

fisch 73fisch 73
+3
Może i lepiej że już kol.tej drugiej metody nie opisywał. (2016-10-30 08:45)
troctroc
+5
Nie to, abym się czepiał ale "Idealnie miejsce na skutecznie obławianie wody w poszukiwaniu szczupaka to bezpośrednio pod powierzchnią wody, w toni lub nad dnem."- niestety, szczena opadła na klawiaturę- nie prościej napisać, że generalnie szczupaka to możemy złowić w wodzie? Że już o "dobieraniu woblera do metody" nie wspomnę. Pamiętajmy, że zaglądają tu adepci wędkarstwa, spiningu również- Pójdzie na pewno do sklepu i poprosi o woblera do metody. Jaką wartość merytoryczną wnosi powyższy wpis? Ocenę pozostawiam forumowiczom. (2016-10-30 09:15)
Mati23Mati23
0
Moze i wartosci merytorycznej jako takiej ten wpisik nie wnosi (zwlaszcza dla adeptow spinningu), jednakze plus dla kolegi za checi : )Nie oceniam i jestem pewien, ze kolejne wpisy beda coraz lepsze! Pozdrawiam i zycze polamania kija. (2016-10-30 09:53)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Dużo błędów ortograficznych (między innymi "żadko" i nie piszemy oddzielnie) ... i marginalnie oraz mało merytorycznie potraktowany temat, ale masz piątaka na zachętę do dalszej solidnej czyli prawie wyczerpującej opisywany temat pracy. Napisałem prawie bo każdy temat to temat rzeka ... (2016-10-30 10:45)
LeoAmatorLeoAmator
+1
Czyli ja popełniam błąd w sztuce łowiąc szczupłego przez szuranie przynętą po dnie ? Jeżeli chodzi o wirówki to idealnie by było żeby każda startowała od razu po wpadnięciu do wody bez względu czy łowimy z prądem czy pod prąd ,nie mylić z łowieniem na prąd ;-) (2016-10-30 14:14)
SithSith
+1
Bez oceny, bez komentarza... (2016-10-31 05:35)
kabankaban
+1
Tekst zaczyna się od tego jak łowić "metrówki" i tak to na swój chłopski rozum ogarnąłem. Tylko czemu w dalszej części nie pojawia się jakiś rozmiar danej przynęty lub przykładowy model bądź nazwa. Kolega @troc napisał resztę. (2016-10-31 09:25)
kabankaban
+1
I jeszcze jedno - brak mi zdjęć proponowanego " żelaza" a wpisu nie oceniam. (2016-10-31 09:28)
JakubspinnJakubspinn
0
NIE podałem przykładów przynę , ponieważ w kementarzach zaczeła by sie mała wojenka która lepsza np. dragon lunatic VS savage gear canibal. (2016-10-31 13:03)
ryukon1975ryukon1975
+1
Dla mnie podałeś. Wędkarz o średniej wiedzy praktycznej zna większość z przynęt na zdjęciach. Po przeczytaniu pierwszych zdań gdzie w pełni opowiadasz się za dużymi przynętami i gwarantujesz na podstawie swojego doświadczenia jak myślę metrowe szczupaki kompletnie mnie rozbroił wobler Salmo Tiny na ostatnim zdjęciu.:) (2016-10-31 13:19)
CR33DCR33D
+1
Ciekaw jestem ile metrówek autor wyciągnął z wody w swoim życiu, by stwierdzic ze te nie skusza sie na mniejsza przynete ;) - dla mnie totalna bzdura, fakt ze wieksze sztuki sa bardziej ostrozne niz te mniejsze, ale reguł nie ma i stwierdzenie ze nie skusza sie na mala przynete jest wedlug mnie błedne ;) (2016-11-01 09:35)
Mati23Mati23
0
Zgadza sie, ze w wedkarstwie ogolnie nie ma regul i faktycznie nie raz duzy szczupak skusi sie na mala przynete. Naleze jednak do grona zwolennikow duzych wabikow, ktore akurat w przypadku szczupaka nie stanowia problemu nawet dla niewymiarkow! Autor pokrotce wymienil niektore rodzaje przynet i owszem - w rekach wprawnego wedkarza kazda jest dobra, ale akurat w tym sezonie, na moich wodach, na moich zestawach niepodzielnie krolowal system wymyslony przez forumowego kolege Luxxxis\a... Zwlaszcza przez ostatni okres szczupaki kazdej wielkosci po prostu za tym systemikiem szalaly. Jest to rzecz genialna w swojej prostocie krotko mowiac. (2016-11-01 17:12)
WedkarzMateuszWedkarzMateusz
-2
Moim zdaniem wielkość przynęty powinno się dobierać pod wielkość pokarmu (ryb) na którym żeruje szczupak w danym okresie (oczywiście ma to pewne ograniczenia np. jeśli mamy kij do 30g, a szczupak poluje na 25cm płocie to nie założymy na zestaw przynęty 25cm o wadze dużo większej niż 30g+zależy jakiego szczupaka chcemy złowić). Nawet duże szczupaki w niektórych okresach roku polują na ukleje/narybek. (2016-11-06 12:11)
zbyszekrzepkazbyszekrzepka
0
A tak z doświadczenia wiem,że jak szczupak jest na łowisku i jeszcze żeruje to byle co wrzucisz do wody i tak weżmie.Pozdrawiam (2016-11-07 10:56)
Jakub WośJakub Woś
-2
Zdjęcie szczupaka zdaje się z WW z artykułu pt "Szczupak rusza na żer" (2017-03-08 17:44)

skomentuj ten artykuł