Przypon strzałowy dlaczego wartoWitam , przeszukiwałem ostatnio nasze forum pod kątem porad i informacji na temat przyponu strzałowego. Co prawda znalazłem kilka informacji ale są one porozrzucane w różnych tematach dlatego postanowiłem opisać ww temat w jednym miejscu .
Przypon strzałowy stosujemy wszędzie tam , gdzie mamy do czynienia z dalekimi wyrzutami ,głównie jeśli chodzi o wędkarstwo gruntowe, czy żywca.
Powszechnie wiadomo , że wytrzymałość żyłki jest podawana na jednostajny ciężar działający na żyłkę.Jednak co zrobić w przypadku , gdy wytrzymałość naszej żyłki to np 6kg a chcemy wyrzucić koszyczek z zanętą na odległość około 70m? Siły jakie oddziaływają w tym momencie na żyłkę na szczytówce są tak duże , że każdorazowy wyrzut skończy się zerwaniem zestawu.
Rozwiązaniem takiego problemu jest właśnie zastosowanie przyponu strzałowego.
Wykonujemy go albo z żyłki o wytrzymałości co najmniej 2 krotnie większej niż żyłka główna , lub z plecionki o grubości w przedziale 0,16-0,22mm.
Długość takiego przyponu to z reguły 2 krotność długości wędziska .
Ja osobiście łowię na zestaw : żyłka główna 0,25mm do 11kg i 7m plecionki (przy wędzisku 3,60m) 0,20mm o wytrzymałości 22kg.do końca przyponu dowiązany jest standardowy żyłkowy przypon o długości 50cm i grubości 0,18mm.
Koszyczek z ciężarkiem 40gr zawieszony jest na rurce antysplątaniowej stoper gruntowy na końcu przyponu plecionki od strony haka.
Pozwala mi to na wyrzucenie zestawu na odległości sięgające spokojnie 70-100m , co przy normalnym zestawie o takiej średnicy jest po prostu niemożliwe.Sprawdziłem to osobiście w miniony weekend nad wodą i każdy rzut bez przyponu kończył się urwaniem koszyka.
jeżeli chodzi natomiast o sposób łączenia żyłki głównej z przyponem , ja stosuję normalny węzeł przyponowy , tyle że oczko staram się zrobić po obu stronach jak najmniejsze.Uważam , że takie połączenie jest wystarczające , nic nam się nie urwie a węzeł jest tak mały , że bez problemu przejdzie przez przelotki.

Mam nadzieję że komuś z kolegów przydadzą się te informacje i proszę o umieszczanie swoich innych sposobów na ten temat.
Pozdrawiam i połamania kija.

 


5
Oceń
(2 głosów)

 

Przypon strzałowy dlaczego warto - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł