Przypony na szczupaka - Robinson Titan Power
Jakub W (Jakub Woś)
2016-10-28
Tyle pięknych i ciekawych drapieżników w naszych wodach. Bolenie, klenie, brzany, jazie, okonie a nawet sandacze i sumy. Wszystkie łowiłoby się pięknie i bezstresowo gdyby nie .... szczupaki. Na szczupaki można trafić praktycznie wszędzie. A swoimi ostrymi zębami uprzykrzają życie wędkarzom, którzy nastawiają się na inne gatunki. Szczupak czasem walnie raz szczęką i z przynętą możemy się pożegnać.
Na ten problem wędkarze i firmy produkujące sprzęt znajdują coraz to nowsze rozwiązania. Przypony stalowe, wolframowe, kevlarowe, fluocarbonowe, tytanowe i wiele innych. Wszystkie mają swoje plusy i minusy. Wszystkie przerabiałem.
W mojej ocenie
Fluocarbon - gruby, sztywny i wcale nie chroni całkowicie przed zębami, zdarzały się przegryzienia.
Kevlar - również zdarzały się obcinki, w dodatku jest kruchy i pękał przy zaciskach agrafki czy krętlika po kilku szarpnięciach.
Stal – sztywna
Tytan – mocny i solidny ale za to drogi i przy połowie kleni czy jazi zbyt sztywny i zakłóca pracę woblerów
Wolfram – mocny zaczep i tworzy się sprężyna
Wybór wydaje się być trudny. I jest trudny jeśli chodzi o łowienie innych gatunków gdzie szczupak może być przyłowem. Co jeśli nastawiamy się typowo na szczupaka? Czy nadal wybór jest tak trudny? Moim zdaniem wybór jest tylko jeden. Stal. Szczupak nie jest rybą powściągliwą, nie umie się pohamować i wali w ofiarę z całym impetem. Nie jest też strachliwy. Niektórzy obawiają się, ze gruby przypon stalowy może odstraszyć szczupaka. Ja jestem innego zdania. Nie raz ciągnąłem przynętę a na niej kupę zielska. Zwijałem czym prędzej by nie tracić czasu na prowadzenie przynęty skrytej w zieleninie i w dodatku bez żadnej pracy. Jakież zdziwienie było za pierwszym, drugim czy trzecim razem kiedy w tę pędzącą kupę ziela uderza szczupak. Później przestało już mnie to dziwić. A wniosek był jeden. Skoro szczupak nie boi się zielska nie będzie się bał stalowego przyponu.
Do swoich szczupakowych zestawów idealnie wpasowały mi się przypony Robinson Titan Power. Przypony stalowe, wykonywane z cienkich strun o precyzyjnie kalibrowanych średnicach, powlekane są cienką powłoką nylonową. Wybrałem je z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wysoka odporność na zęby szczupaków. Druga to mocne i wytrzymałe agrafki i krętliki. Trzecia? Trzecia to długość. Nie raz zdarzyło mi się, że szczupak połyka przynętę wraz z niemalże całym kilkunastocentymetrowym przyponem. W tych przyponach o długości nawet do pół metra takiego problemu oczywiście nie ma. Ważna jest dla wędkarzy różnorodność. Tu mamy do wyboru 7 rodzajów wytrzymałości i 6 rodzajów długości. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Przypony stalowe - 2szt. 15cm 3kg, 6kg
Przypony stalowe - 2szt. 25cm 6kg, 9kg, 12kg
Przypony stalowe - 2szt. 35cm 9kg, 12kg, 15kg
Przypony stalowe - 2szt. 40cm 18kg
Przypony stalowe - 2szt. 45cm 12kg, 15kg
Przypony stalowe - 2szt. 50cm 22kg