Przypony uklejowe - sposób przygotowania

/ 6 komentarzy / 11 zdjęćPrzypony uklejowe – sposób przygotowania.

W niniejszym krótkim artykule chciałem przedstawić jak łatwo i prosto należy przygotować w/w przypony do połowu uklei.

Długości w jakich wiąże takie przypony to ok. 8 oraz 15 cm. Te krótsze stosuję podczas dobrego żerowania, natomiast dłuższe przy słabszym pobieraniu przynęty.

Żyłka jakiej używam do wiązania ma średnice od 0,08 do 0,09 mm. Marka nie jest istotna, przy tym co mamy na rynku dostępne nie będzie problemem ze znalezieniem czegoś odpowiedniego.

Haczyki do tej metody muszą mieć długi trzonek, dzięki czemu możemy szybko wypinać ryby. Wielkości jakie nam wystarczą to od 18 do 22. Polecam zrobić więcej niż 10 oplotów na węźle przez co zyskamy dużo większą stabilność haczyki. Przy czym największy rozmiar użyjemy podczas bardzo dobrego żerowaniu dużych uklei, i analogicznie najmniejszy rozmiar do połowu tych najmniejszych rybek. Bardzo dobrym i uznanym przez wielu zawodników haczykiem jest Colmic B2000.

Podczas łowienia uklei na pewno każdy z was zauważył, że często zbijają nam naszego robaka nażyłkę. W tym celu na haczyku należy przygotować odpowiednią blokadę, aby zniwelować tą możliwość do zera.

Potrzebne produkty:

Żyłka 0,08-0,09

Haczyki 18-22

Kawałek styropianu do wbijany schnących haczyków

Klej Poxipol przezroczysty lub Distal Classic

Igła/szpilka do nabierania kleju

Lakier czerwony ( najlepiej fluo)

Sposób wykonania:

Po zawiązaniu przyponów rozrabiamy zakupiony klej, są to dwu składnikowe kleje i wymagają wcześniejszego zmieszania ze sobą. Należy pamiętać aby rozrabiać nie wielką ilość kleju, ponieważ szybko zasychają. Klej Distal możemy w razie potrzeby podgrzać i rozmieszać do ponownego użytku.

Naszą igła/szpilką pobieramy odrobinę kleju i nakładamy na nasz haczyk w miejscu węzła do połowy łopatki. Po utworzeniu kulki wbijamy haczyk w styropian gdzie będzie mógł wyschnąć. W razie jakiś nie doskonałości, możemy je zniwelować jeszcze na tym etapie, lub później nożyczkami.

Jeśli nasz klej odpowiednio wyschnął, możemy zabrać się za malowanie lakierem wcześniej wykonanych kuleczek. I znowu musimy poczekać aż wyschnie lakier.

Nie musimy lakierować wszystkich naszym przyponów. Aczkolwiek te z czerwoną kropelką wywołują często większą agresje u tych rybek.

Robaka należy zakładać wzdłuż korpusu robaczka zaczynając od strony gdzie widoczne są dwa czarne punkciki. Pamiętajmy aby grot zawsze wystawał.

 Zapraszam do galerii ilustrującej w/w porady.

 


4.5
Oceń
(19 głosów)

 

Przypony uklejowe - sposób przygotowania - opinie i komentarze

Przemol34Przemol34
0
Kolego, pomysł fajny tylko po co tyle roboty? Jest taka sztuczna przynęta, a przynajmniej w zeszłym roku była w postaci płynnej w tubce koloru czerwonego, żółtego. Wystarczyło trochę na hak nałożyć, poczekać aż przeschnie i gotowe. Poza tym "pachnie" trochę farbą nitro i nie wiem czemu ale rybkom to "smakuje".Polecam. (2015-07-12 10:06)
Roach ShopRoach Shop
0
Na zawodach nie można używać sztucznych przynęt. Natomiast taka modyfikacja jest dozwolona. (2015-07-12 10:17)
patryk-kociembapatryk-kociemba
0
Przemol tak modyfiacja ma głównie na celu zatrzymanie robaka na haku, by sie przesuwał sie na żyłkę, co prowadziło by do częstej zmiany robaka tym samym stary czasu. Kolor to dodatkowy wabik na te rybki. (2015-07-15 12:44)
halski021halski021
0
Wg mnie haczyk z kolorową kropelką , to sztuczna przynęta i nie bardzo rozumiem dlaczego dopuszcza się takie coś w zawodach spławikowych , (2015-10-20 17:13)
Dr TwisterDr Twister
0
Moim zdaniem na ukleje wystarczy tylko malutki haczyk i prosta przynęta typu: skórka chleba, pinka (na którą są także efekty okonia), biały robak czy choćby ciasto wędkarskie. (2016-06-05 12:01)
Dr TwisterDr Twister
0
Moim zdaniem na ukleje wystarczy tylko malutki haczyk i prosta przynęta typu: skórka chleba, pinka (na którą są także efekty okonia), biały robak czy choćby ciasto wędkarskie. (2016-06-05 12:03)

skomentuj ten artykuł