Zaloguj się do konta

Przyszłoroczne targi wędkarskie - porażka czy sukces?

Przed nami otwiera się nowy sezon wędkarski. Jak co roku w naszym kierunku skierowane będą nowe oferty. Najlepszym sposobem do promocji wędkarstwa są targi wędkarskie, których w nowym 2013 roku z pewnością nie zabraknie.

Jako pierwsze ruszą targi RYBOMANIA 22-24 lutego 2013 w Poznaniu (poprzednia edycja targów zdaniem wystawców oraz odwiedzających zakończona została sukcesem), kolenie następne to: ExpoFISHING w Sosnowcu oraz równie doceniane przez odwiedzających to XII MIĘDZYNARODOWE TARGI WĘDKARSTWA, MYŚLISTWA, MILITARIÓW I SURVIVALU 8-10 marca w Zabrzu. Na targach tych równolegle będą odbywać się XII Targi „POŁOWY I ŁOWY” 2013, IX Festiwal Karpiowy „KARP FESTIWAL” 2013, XII Targi „SKOK ADRENALINY” 2013 oraz II SZKOŁA WĘDKARSTWA MUCHOWEGO I SPNNINGU 2013. Należy dodać, że tegoroczne targi cieszyły się równie dużym uznaniem.

Tak przynajmniej na początek przestawia się plan targów wędkarskich organizowanych w Polsce, póki co nic nie słyszy się o targach wędkarskich organizowanych w Warszawie. Z informacji otrzymanych od organizatora firmy "MURATOR" wiem tylko tyle, że decyzja odnośnie zorganizowania targów „Na ryby” nie została jeszcze podjęta. Pewne jest natomiast, że odbędą się w Warszawie targi „Wiatr i Woda” w dniach 28 luty do 3 marca 2013, jak co roku promując sporty motorowodne. Będzie to 25 a więc jubileuszowa edycja tych targów.

W zasadzie nie dziwi mnie taki obrót sprawy, dlaczego? Sami zobaczcie, przeczytajcie krótką relację przygotowaną w ostatnim dniu targów Na Ryby 2012r. w warszawskim EXPO.


W dniach 1-4 marca 2012 w warszawskim EXPO obyły się targi „Wiatr i Woda” skierowane do rzeszy motorowodniaków wraz z towarzyszącymi im, niczym doczepionymi targami wędkarskimi „Na ryby”. Organizatorem targów była firma Murator.
Wśród tłumnie przybyłych - a przyznać trzeba, że zwiedzających targi było znacznie więcej niż w roku poprzednim - znaczną część stanowili wędkarze oraz miłośnicy spędzania wolnego czasu z wędką w ręku.
Porównując targi do lat poprzednich zauważyć się dało systematyczny spadek poziomu, zarówno w ofertach skierowanych do rzeszy motorowodnej, wędkarskiej jak turystycznej. Na targi nie stawiło się ponad połowa wystawców branży wędkarskiej, która deklarowała swoje przybycie, świadomie i oficjalnie bojkotując imprezę. Zabrakło również mediów wędkarskich, które co roku były czołowymi uczestnikami targów. Jako jedyna obecna była wędkarska telewizja WTV, która jak co roku realizowała relację z targów wędkarskich "Na ryby".
Honor tegorocznych targów wędkarskich ratowały firmy takie jak: „ABRAMIS-MIKADO” wystawiając większe stoisko niż w latach ubiegłych. Nowością na targach była firma z Centrum Handlowego „ASEAN EU” z Wólki Kosowskiej, dystrybutor sprzętu wędkarskiego takich marek jak „SIWEIDA” oraz „ZHIBO”. Kolejnym stoiskiem przy którym warto było się zatrzymać była firma LEADER z Poznania, producent ciężarków ołowianych do metod spławikowych oraz gruntowych.

Po raz pierwszy na targach w Warszawie stoisko swoje miała firma „A&M” z Dębicy, oferując zanęty oraz szeroką gamę komponentów MC-Karp do produkcji przynęt, to propozycja dla wędkarzy karpiowych.
Ze sprzętu pływającego na uznanie zasługuje najnowszy produkt, profesjonalna łódź wędkarska Krzysztofa Kacprzaka, konstruktora i właściciela firmy „RIVER BOATS” oraz dwóch dystrybutorów pontonów i rekreacyjnego sprzętu pływającego, firmy „PROSCAN MARINE” z Warszawy oraz „E&T MARINE” z Starowej Góry.
Z asortymentu nawigacji oraz echosond mogliśmy zapoznać się z ofertą firmy „BEST – SONAR” z Piaseczna, dystrybutora echosond firm Lowrance, Humbrid oraz Condor dedykowanych dla wędkarzy.

Oferta przynęt spinningowych ograniczona została do jednego stoiska na którym to przedstawiciel firmy „HARIUS” z Krosna wyłączny przedstawiciel na Polskę produktów marki „Lovec Rapy”, prezentował woblery, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających.
Z wędkarskiego rynku turystycznego mogliśmy zapoznać się z trzema ofertami, pierwsza z nich to szwedzka korporacja „SWEDEN FISHING” zrzeszająca przewodników wędkarskich oraz właścicieli ośrodków turystycznych. Kolejną ciekawą ofertą była propozycja polskiego biura turystycznego firmy „ NA GRUBE RYBY” oferująca wyjazdy wędkarskie do Szwecji oraz Finlandii.
Z morskiego rynku wędkarskiego z ofertą przyjechał przedstawiciel firmy „GNIAZDO PIRATA” z Gdańska oferując bałtyckie rejsy wędkarskie.

Nie próbując analizować, ponieważ gołym okiem dało się zauważyć, że oferta wędkarska na rok 2012 była – mówiąc kolokwialnie - bardzo uboga, wywołując wśród odwiedzających jak samych wystawców nie pożądane emocje.
W przeprowadzonych rozmowach z wystawcami jak i z odwiedzającymi targi wędkarzami słyszało się głosy niezadowolenia. Winą za zaistniałą sytuację obarczony był zarówno światowy kryzys, wysokie koszty wystawiennicze, organizator imprezy jak i firmy z branży wędkarskiej, na których to oferty oczekiwali przybyli wędkarze.
Większość odwiedzających nie ukrywała swojego rozczarowania, wypowiedzi typu -To jest kpina, są to ostatnie targi na których jestem! - padały notorycznie!

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczna impreza - o ile się odbędzie - wymowniej niż obecnie będzie odzwierciedlała hasło „Na ryby”, jakże wymowne dla nas wędkarzy.
Opinie (7)

Zbig28

Trudno mi się odnieść do wątku targów organizowanych poza stolicą. Po prostu nigdy ich nie odwiedzałem. Natomiast na te organizowane w obiekcie EXPO polazłem ostatni raz w 2010. Było fatalnie. Wędkarstwo było reprezentowane bodajże przez 5 stoisk. Oferta sprzętowa i wędkarskich gadżetów marna. Jedynie prasa wędkarska nie zawiodła i Czarek Karpiński z elektroniką. Tłok, ścisk, drogie wejściówki, brak miejsc parkingowych skutecznie mnie zniechęciły i już więcej tam nie dotarłem. Było jednak coś pozytywnego: spotkałem wielu kolegów "po kiju" i napatrzyłem się na urodziwe hostessy. Tylko czy o to chodzi na targach ? Poruszyłeś interesujący temat. Może organizatorzy się obudzą i zaproponują coś ciekawszego i stworzą odpowiednie warunki, aby wystawcom sprzętu wędkarskiego opłacało się tam pokazać ? Póki co, w 2013 do hali EXPO się nie wybieram. [2012-12-03 20:29]

kamil11269

***** [2012-12-05 15:21]

Lin1992

Oby takich przedsięwzięć jak najwięcej. Mam nadzieję że wszystkie targi będą udane. [2012-12-06 20:33]

DarthSlon

RYBOMANIA zakończona sukcesem... wg. organizatorów i odwiedzających... Przecież tam było z 8-9 stanowisk, 6 dla karpiarzy, 1 z łódkami czy tam pontonami, 1 z ręcznie robionymi woblerami w ilości może 40 sztuk.. do tego wejście z 20 pln z tego co pamiętam. Porażka po całości. Bardzo wybiórcze i "rasistowskie" pod względem specjalizacji. [2012-12-07 09:02]

łysy wąż

Ja co roku chodziłem na targi w Warszawie - od kiedy pamiętam. Już jako mały chłopak siłą zaciągałem tam ojca, żeby ze mną poszedł. Tegoroczne targi były pierwszymi, na których się nie pojawiłem. Po co? Pooglądać piękne łodzie i jachty? [2012-12-08 10:28]

użytkownik

***** :))) [2012-12-10 11:25]

Norbert Stolarczyk

Kolego DarthSlon, a byłeś w tym roku w Poznaniu? Zgodzisz się zapewne, że byo więcej stoisk niż tylko 8-9. Targi w Poznaniu "Rybomania 2013" uważam za dobry początek polskiego wędkarskiego wystawiennictwa. [2013-03-07 16:32]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej