Puchary dla wędkarzy


Choć łowienie ryb jest pasją samą w sobie, a zdobyty „łup” wynagradza godziny czekania nad wodą i żmudne obserwowanie nieruchomego spławika, to nawet spokojni z natury wędkarze lubią dreszczyk emocji. Zwłaszcza , gdy przyjdzie im stanąć do prawdziwych łowów.


Rywalizacja umacnia pasję – stąd właściciele prywatnych stawów oraz hodowcy ryb, od czasu do czasu, organizują mistrzostwa. Zwykłe „moczenie kija” zamienia się wówczas w istne polowanie na mniejsze i większe „sztuki”.

Ci, którzy złowią najdorodniejszy okaz, mogą liczyć na uznanie innych wędkarzy, a także na iście myśliwskie trofeum. Jakie puchary wręcza się w Polsce wykwalifikowanym wędkarzom? W jakich szrankach mogą oni stanąć?

O puchar burmistrza Piławy, co roku, w Dzień Dziecka, walczą rybni „łowcy”. Żeby zapisać się do konkursu, trzeba przynależeć do Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, a także posiadać ważną legitymację z uiszczonymi opłatami. W drodze wyjątku, „do boju” zabierani są też ci, którzy aktywnie uczestniczą w Kółku Wędkarskim i nie mając legitymacji – za to wykazują się żywym zainteresowaniem wspomnianym tematem.

Na znawców – teoretyków oraz praktyków – czeka wspaniały puchar. Przedstawia on dorodnego karpia, unoszącego się na fali ze zbóż. To symbol obfitości ziemi piławskiej. Pani burmistrz, podczas specjalnej gali, wręcza to odznaczenie najlepszemu wędkarzowi. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymują upominki, a ich wędkarski trud opiewają lokalne media.

Polskie Związki Wędkarskie spotykają się również na specjalnych zebraniach, na których wyróżnia się wybitnych „poławiaczy”. Odznaczeni dzielą się na grupy juniorów, seniorów, a także na specjalistów z zakresu konkretnych gatunków ryb. Zauważa się i sukces hodowców karpi, i świetne połowy ludzi polujących na dorsze. Wędkarze dostają złote pucharki lub medale, oprawione w stylowe podstawki. Takie trofea z dumą można wyeksponować na domowym kominku bądź na specjalnej „półce nagród”. Brawo dla wszystkich zwycięzców i wyróżnionych!

Z kolei, konkursy spinningowe przyciągają na rybne tereny wielu pasjonatów weekendowego wędkowania. Wygrać można branżowe gadżety, na przykład woblery, zaś dla kolekcjonera największej ilości punktów, przeznaczony jest piękny posążek, przedstawiający wędkarza z „osprzętem” i z wielkim sumem, wiszącym na haczyku. Nic to, że takiego suma złapać trudno i zawody zwykle zdominowane są przez okonie czy płotki. Liczy się dobra zabawa, kontakt z naturą, a także towarzystwo tych, którzy wspierają nas w rybnej pasji. Czyli innych wędkarzy.

Autor: Ania

 


5
Oceń
(3 głosów)

 

Puchary dla wędkarzy - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł