Puśćmy sobie dymka?

/ 5 komentarzy

Witam, napisał do mnie kolega wędkarz-internauta prosząc bym poruszył kilka tematów w następnym felietonie, twierdząc że sam nie potrafi tego opisać, (nawet nie próbowałeś kolego) to że jestem łakomy na pochwały, a takowe od kolegi otrzymałem, dlatego spróbuje zmierzyć się z tematem. Zastanawiacie się co znowu wymyśliłem ,nic nowego czego byście nie znali, ekologia i kultura wędkarzy, którą każdy z nas powinien mieć w sercu. Zacznijmy od palaczy tytoniu a w szczególności papierosów , i tu ja się przyznaje że sam kiedyś paliłem ,nie mało powiedziane, ja kopciłem jak lokomotywa i też postępowałem jak ci których teraz chcę pouczać .Chodzi o niedopałki ,co się z nimi dzieje, co wędkarz z nimi zrobi. Dobrze jak wrzuca do swoich śmieci które ze sobą zabiera, ale są i tacy którzy wrzucą do wody (ja sam wdziałem to na rzece) albo gaszą na ziemi i na niej zostawiając by wiatr czy deszcz zrobił swoje. Powiecie tyle szumu o niedopałek, ja też tak myślałem, aż jeden z kolegów wędkarzy zaczął mi to tłumaczyć i zaproponował eksperyment który wykonałem, niedopałek wrzucony do słoika z czystą wodą, na 5 dni, zróbcie to sami przekonacie się jak ta woda smakuje i pachnie a co mają powiedzieć ryby?

Brud na stanowiskach wędkarskich i nie tylko, a ponoć wszyscy dbamy o czystość i porządek ,to skąd te śmieci ,co roku akcje sprzątania, łowisk, lasów , nawet świata, a śmieci jak były tak są, dlaczego ? Myślę że to tkwi w nas samych, brak świadomości, zwyczajne lenistwo, myślenie ja płace niech sprzątają, a może sami odpowiedzcie na to pytanie? Nęcenie chlebem ,temat ponoć znany i omawiany, a wielu wędkarzy jak nęciło tak nęci, na małych zbiornikach prawie wszędzie można przeczytać w regulaminie zakaz nęcenia chlebem. Dlaczego bo chleb nie zjedzony przez ryby kiśnie ( powtórzcie eksperyment z słoikiem i czystą wodą) i szkodzi ptactwu wodnemu, nic dodać nic ująć. Zachowanie nad wodą, głośna muzyka, arogancja, niszczenie ławek ,koszy na śmieci, tablic informacyjnych, jeżdżenie po brzegu zbiornika mimo zakazu itd. nasza bierna postawa czyli nic nie robienie nie pozwala nam tego zwalczyć! Nie zwrócimy wędkarzowi-koledze uwagi że zabiera niedozwoloną rybę, dlaczego!!!

My sami pozwalamy na to wszystko, a powinniśmy nazywać rzeczy po imieniu: bierze niedozwoloną rybę-to złodziej, niszczy ławkę-wandal, nie bójmy się, dlaczego, bo każdy z nas płaci podatki, różne opłaty, a łobuzy nas po prostu okradają (dosłownie) i wykorzystują zakodowany w nas strach, przed przypięciem nam etykiety „kapuś”. Zadzwonienie na policje, straż rybacką .itp.,(=) kojarzy się nam to z poprzednią epoką: ”z władzą się nie współpracuje” albo” doniosłeś na mnie” dlaczego mamy tak myśleć? Przecież są już inne czasy,(chyba że się mylę) tamte czasy odeszły do historii. Dlaczego mam łożyć swoje pieniądze na cwaniaków wszelkiej maści. Zapytacie co mnie tak oświeciło? pewien facet o nazwisku Tischner, był księdzem, i na początku lat 90-tych powiedział o nas polakach że jesteśmy ”Homo sovieticus (łac. Człowiek sowiecki)” a ja go za te słowa nienawidziłem, nawet po jego śmierci. Potrzebowałem lat, by te słowa zrozumieć ,i to jak on (Tischner) wyprzedzał naszą epokę. Ostatni przykład z naszego (banalny a może nie) podwórka, nie którzy z nas mają wspólnoty mieszkaniowe, mieszkańcy dbający, remontujący ,będący gospodarzami, na swoich posesjach. Dlaczego tak pięknie wyglądają posesje? Bo mieszkańcy wiedzą że to ich własność i nie pozwolą na dewastacje i niszczenie. My niestety pozwalamy innym na wszystko , na niszczenie naszej własności, i przyrody która jest naszym wspólnym dobrem.
Pozdrawiam Wiesław Rykalski.

 


4.5
Oceń
(22 głosów)

 

Puśćmy sobie dymka? - opinie i komentarze

u?ytkownik38843u?ytkownik38843
0
Masz słuszność. Dlaczego boimy się reagować w sytuacjach kiedy ktoś coś niszczy lub kradnie?. Przecież porządnych obywateli jest wiele więcej niż wykolejeńców. W takich sytuacjach powinniśmy się jednoczyć i bronić tego co nasze.
(2010-05-08 12:24)
miniek6miniek6
0

Odwaga cywilna?!- Dawno tego nie widziałem :(

Dlatego min. 5!

(2010-05-10 23:18)
piotr48piotr48
0

cześć

według mnie nic tak nie psuje ludzi jak źle wprowadzane rozporządzenia prawne przecież jest obowiązek utrzymywania łowiska w czystości proszę mi powiedzieć ilu wędkarzy zostało ukaranych mandatem za łowienie w zaśmieconym łowisku przypuszczam że żaden a przebywając nad wodą widzimy że są miejsca które wędkarze sprzątaja i takie na których siedzą same brudasy i nikt im nie zwraca uwagi 

(2010-05-14 11:45)
FanAtykFanAtyk
0
Poruszony tu (po raz enty z resztą na tej i na dziesiątkach innych stron) temat to Temat-rzeka. Sam zacząłem zwracać uwagę kolegom z którymi wędkuję i póki co odnosi to skutek. Obcemu jeszcze uwagi nigdy nie zwróciłem bo nie przyłapałem na gorącym uczynku. Ale jakoś nie sądzę by koleś łowiący z kolegami i wrzucający kiepa do wody po mojej uwadze przeprosił i obiecał poprawę :)
(2010-05-17 20:09)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-19 18:41)

skomentuj ten artykuł