PZW - Omówienie i lekka polemika z działaczami

/ 11 komentarzy

Od kilku tygodni na you tube, działacze PZW dzielą się z Nami swoimi przemyśleniami i odpowiadają na pytania internautów. Już na wstępie zaznaczę, że to bardzo dobry ruch. Jeśli wybieramy ich na funkcje w naszym związku to bardzo dobrze by było wysłuchać co mają do powiedzenia. Podhasłem jest „ nic już nie będzie takie samo”. I fakt ta jaskółka jest bardzo pozytywna. Myślę, że jeśli nawet będą jacyś następni ludzie we władzach związku to powinniśmy od Nich wręcz wymagać takich programów , sprawozdań co np. dwa miesiące. W ten sposób wędkarz będzie zorientowany i zachęcony do dyskusji i działania. Bo jednak najłatwiej po prostu narzekać. Dlatego plus dla Panów Wiesława Heliniaka i Dariusza Dziemianowicza (nawet jakieś ryby łowią w programie, a to się zawsze miło ogląda).
Wiem, że wędkarze zawsze będą narzekać, ale jak potrafią lepiej to zapraszamy do działania jak mówią prowadzący. Niech to będzie mottem tych opisów.
Jak na razie opublikowano 4 odcinki. Zacznę recenzję, polemikę od ostatniego odcinka. Na początku poruszono problem odłowów rybackich w PZW. Na 42 okręgi (dlaczego nie 16, 49 lub 1 wielki?) odłowy są tylko w kilku (może o kilka za dużo). Jednak nie możemy wrzucać wszystkiego do jednego worka, moim zdaniem odłowy w formie szczątkowej muszą być. Inaczej pozyskanie tarlaków naturalnych (czyli najcenniejszych dla danej wody) będzie niemożliwe. Wiem co mówię bo 15 lat byłem dzierżawcą jeziora na Pomorzu i największym kłopotem przez cały ten czas było pozyskanie właściwego materiału zarybieniowego. Przychodzi czas zarybień, a materiału brak. Po prostu w Polsce takich typowych podchowalni i wylęgarni (oprócz PZW) nikt nie prowadzi. Jest to wieczna partyzantka, aż żal. Tylko wędkarzom się wydaje , że wystarczą pieniądze , samochód do przewożenia ryb i wszystko gra. Niestety w Polsce tak nie jest , nie ma rynku na tego typu działalność. Czasem można przywieść rybę z drugiego końca Polski bo tam akurat jest, ale nie każdy wie , że ryba urodzona i wychowana w Beskidach nie koniecznie się przyjmie na zachodnim Pomorzu w całkiem innych warunkach wodnych i terenowych. Więc proponuję nie rzucać kalumnii na prawo i lewo bo to nie jest takie proste. Oczywiście PZW ma swoje ośrodki zarybieniowe, ale jest ich za mało na miarę potrzeb. Pojawiają się nowe nowoczesne obiekty, ale idzie to niestety bardzo wolno. Właściwie w każdym okręgu powinny być w zależności od okręgu od 4 do 8 takich miejsc. Każde koło powinno się opiekować czynnie jakąś wodą wtedy naprawdę była by mowa o dopilnowaniu i opiece. Rzeki wystarczy podzielić jak na świecie na rewiry pod opieką danego koła bo kto to lepiej zrobi niż miejscowi wędkarze? Dobrym przykładem jest Koło „Trzy Rzeki” opiekujące się najciekawszym w Polsce łowiskiem lipieni na rzece Łupawie. Inna konieczność odłowów to odłowy Instytutu Rybactwa w Olsztynie robione w celach badawczych, myślę, że z tego też nie można zrezygnować. Inna sprawa to odłowy sielawy, każdy wędkarz wie , że nie jest to ryba poławiana na wędkę i inaczej jej pozyskać się nie da, a każdy nawet początkujący ichtiolog wie , że przerybienie też nie jest korzystne dla łowisk ( karłowacienie , brak pokarmu)- polecam ciekawy film na ten temat Bogdana Bartona. https://www.youtube.com/watch?v=fJo6sotjF24&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1laafLdalTNKZmokukC-rF6UzMEDPONaZsv-vh5d9QGMmN0fzInKnAsP4 .
Kolejna konieczność odłowów to niestety odłowy ryb schodzących np. węgorzy. Jeśli ich nie odłowimy odpłyną bezpowrotnie do Morza Sargasowego i cześć pieśni tyle ich będziemy widzieć.
Ciekawym wątkiem była sprawa operatów wodnych. Okazuje się, że są to najczęściej operaty rybackie a nie rekreacyjno – wędkarskie. Zmienić to należy jak najszybciej, ale na to potrzeba pieniędzy , ichtiologów i czasu.
Rzadko, który wędkarz wie (bo nie było takich powszechnych informacji), że poprzednie władze PZW doprowadziły do sporu z UOKiK w sprawie poboru ogromnych opłat za łowienie od cudzoziemców, z tym też nowe władze musiały sobie dać radę byśmy nie płacili kar (my jako PZW czyli wszyscy). Widać tu jak na dłoni , że taka informacje jest nam potrzebna bo często nic nie wiemy co się dzieje w naszej organizacji.
Kolejny problem poruszony w programie to nowy RAPR. Czy nam się podoba czy nie musimy przyjąć do wiadomości, że filozofia tego rozwiązania była taka, że najlepiej wie jakie powinny być przepisy każdy okręg w swoich wodach. Można z tym dyskutować , ale tak jest dopóki nie wymyślimy czegoś nowego.
Panowie zasygnalizowali również pomysł na stworzenie Kodeksu Etyki Wędkarskiej. Może się kiedyś tego doczekamy? Inną sprawą jest , czy będziemy go przestrzegać jak już będzie? Chociaż niektórzy czasem nie wiedzą co jest etyczne , a co nie jest.
Prowadzący poruszyli też sprawę okręgów , które sobie nie radzą. Wymieniono tu akurat mój okręg koszaliński i wrocławski. Zganiono utratę Parsęty i Wieprzy – fakt karygodne (choć widać po połowach nowy właściciel Parsęty czyli Dorzecze Parsęty radzi sobie wzorcowo. Gorzej jest niestety z Wieprzą, która powoli traci swą dawna świetność. Okręg PZW Koszalin nie ma nawet gdzie porządnie rozegrać Muchowych Mistrzostw Okręgu (kiedyś w przepięknych Osieczkach nad Wieprzą właśnie). Pochwalono mój okręg za piękny ośrodek zarybieniowy w Liśnicy pod Białogardem. Widać jaskółki poprawy, może się uda!! Co do okręgu Wrocław to zasygnalizowano grubsze kłopoty o których wiele nie wiem. (pochwalono odnowienie ośrodka zarybieniowego kiedyś słynnego w Szczodrem).
Następnie Panowie dość emocjonalnie opowiedzieli o szykujących rokosz w Związku osobach związanych ze starym Zarządem. Grupa dawnych działaczy chce znów przejąć Związek, oczywiście każdemu wolno, ale chyba czas na prawdziwych pasjonatów , młodych pracowitych i wykształconych. Nie dajmy się zwieźć. Wszystko w rękach wyborców delegatów!
Ciekawie zabrzmiało tworzenie i użytkowanie nowoczesnej infrastruktury nad naszymi wodami. Dla wędkarzy i ich rodzin.
Zaistniał też wątek umowy Polska – Niemcy gdzie za 25 euro Niemcy mogli łowić na wodach PZW Suwałki – NIESTETY PIENIĄDZE NIE TRAFIAŁY DO OKRĘGÓW TYLKO BYŁY WYKORZYSTYWANE NA NARADY , ZJAZDY I WYPOCZYNEK NIEKTÓRYCH DZIAŁACZY. To JEST CIEKAWY WĄTEK DO PODRĄŻENIA.
Pod koniec poruszono wątek cyfryzacji PZW co ułatwiło by nam wszystkim sprawę opłat, legitymacji itd. Niestety ciągnie się to już kilka lat i miejmy nadzieję zmierza do szczęśliwego końca.
Przedostatnia rzecz poruszona przez Panów wiceprezesów to stworzenie Straży Uprawnionego do Rybactwa. Myślę, że inicjatywa godna wsparcie, bo bez ochrony wód daleko nie zajedziemy.
Na koniec całkowita bomba, postulowana od wielu lat przez liczne grono wędkarzy, mianowicie PZW składa wniosek do Ministerstwa o zwiększenie kar za kłusownictwo do 10 razy (mandat, grzywna itd.). W Kanadzie za niezagaszenie ogniska nad jeziorem płaci się 7 tys. dolarów kanadyjskich, a kamera łapie takich i są dowody.
Na tym kończę ten pierwszy opis przypominając za rok wybory. Umiesz lepiej – działaj!!!

 


4.8
Oceń
(10 głosów)

 

PZW - Omówienie i lekka polemika z działaczami - opinie i komentarze

patagoniapatagonia
0
Będą następne. (2020-09-11 17:22)
barrakuda81barrakuda81
+1
Przyznam absolutnie szczerze, że nie bywam na żadnych zebraniach i nie angażuję się w żadne przedsięwzięcia związane z działalnością mojego koła.Tylko i wyłącznie opłacam składki.Chcę łowić legalnie i nic więcej mnie nie interesuje.Czy jestem zatem "czarną owcą", leniwą której nie chce się działać i tylko beczy że "nie ma ryb"itd? Ja tego tak nie widzę.Nie ma obowiązku brania czynnego udziału w czymkolwiek.Jeśli ktoś to lubi i chce - prosze bardzo.Są osoby wręcz stworzone do działania ale należy też uszanować tych z drugiego bieguna.Panowie z PZW sie "zreflektowali"? A , no tak, owszem...Jak tylko zobaczyli ile osób opuściło szeregi związku być może nieodwracalnie.Przestały krótko mówiąc płynąć pieniążki - to zawsze działa:-)Nie będę się jednak czepiał.Nie obchodzi mnie niczyja motywacja byle działał bo na to płacę.Od zawsze to powtarzam i zdania nie zmienię.Jeżeli dana osoba chce piastować eksponowane funkcje, działać - bardzo proszę! Jeżeli jednak dzieje się źle to trzeba taką osobę rozliczyć.Od dawna uważam że głową PZW powinien być człowiek związany z władzą ( obojętnie kto rządzi ) i powołany przez ministerstwo.Taka osoba podlega politycznej ocenie a lepsze to niż nic.Kogo dziś stać na olewanie prawie dwóch milionów wyborców? Tak - jestem za dyktaturą ,bo z demokracją mamy tu same złe doświadczenia oczywiście w kwestii nadzoru nad wodami. (2020-09-11 21:04)
patagoniapatagonia
0
Mocny wpis, ale prawdziwy i szczery. Dzięki. (2020-09-11 23:21)
ergie1ergie1
+4
Tekst nie poruszył wielu aspektów obecnej sytuacji PZW. Dla mnie większym wyzwaniem dla PZW jest znalezienie właściwego miejsca w strukturach administracyjno-państwowych. PZW jako największy dzierżawca wód państwowych, instytucjonalny, mający swoja bazę hodowlaną, winien dążyć do pozycji "partnera" państwa w gospodarowaniu wodami, a nie być jedynie największym dzierżawcą.Wody Polskie ,czy Inspekcja Ochrony Środowiska ma w d..... PZW i jego gospodarkę, co przynosi straty dla PZW.Po drugie związek nie umie sobie poradzić z "rozparcelowaniem" okręgowym.Nie opracowano zasad współpracy międzyokręgowej, nie opracowano zasad opłat międzyokręgowych ( opłacanie pełnej składki na każdy okręg, to nie jest rozwiązanie problemu).Mieszkam nad Odrą 6 km od granicy okręgu opolskiego i chcąć łowić na Odrze kilka kilometrów od domu, muszę wnieść składkę na okręg opolski. A kuriozum wędkarskiej nienawiści "do nienaszych " członków okręgu PZW ( przerpraszam w końcu to POLSKI Związek Wędkarski, czy Związek Związków Okręgowych ) to system opłat okresowych. Nie rozumiem i nie zgadzam się z tym,aby jadąc na wakcje np. nad morze, czy w Bieszczady "traktowano" mnie jak niechcianego intruza i obciążano opłatą tygodniową, której wysokość jest opłatą roczną dla "swojaka".Swojak łowi 365 dni a ja 7. Jakim cudem moje wędkowanie tam pociąga za sobą aż takie koszty ? To jest bezprawie. Ponadto ja jeszcze tym "swojakom" daję dodatkowy dochód, płacę za kwaterę,konsumpcję i inne zbytki. W gospodarce zasobami przyrodniczymi, w tym wodami dzieje się wiele, PZW musi antycypować te przemiany, rozpoznać je i właciwie do nich podejść. Między innymi tym winien zająć się zarząd PZW. (2020-09-15 08:54)
spinBRspinBR
+2
Podpisuję się pod wpisem kolegi ergie1 , kiedy zostanie przywrócona opłata ogólnopolska. Z rozmów z innymi wętkarzami wiem że to jest bardzo ważna sprawa do załatwienia. (2020-09-15 20:35)
patagoniapatagonia
0
O opłacie ogólnoikrajowej było w pierwszej części i o tym też napiszę. Niestety mówia tam ze nic się nie da z tym zrobić!?!!! (2020-09-15 21:47)
patagoniapatagonia
0
Mówią , że własnie to rozparcelowanie jest wg. nich największą prtzeszkodą bo każdy okręg ma osobowość prawną i nie mozna nic im kazać. Ale wtedy pytanie brzmi po cholerę na PZW jako czapa nad tym wszystkim? (2020-09-15 21:50)
ergie1ergie1
+3
Pewne postanowienia statutu PZW są ze sobą sprzeczne. Skoro samodzielne okręgi PZW są samorządne ( posiadają osobowość prawną ), to dlaczego zarząd glówny PZW korzysta z wątpliwych uprawnień odwoływania, czy zawieszania zarządów okręgowych? Jak to się dzieje,że Zarząd Główny, nie będący członkiem organów zarządzających i nadzorczych okręgów przypisuje sobie takie kompetencje ? Gdzie tu ich samorządność i odrębność prawna ? (2020-09-16 14:01)
patagoniapatagonia
+1
Ciekawe czy ktoś tego nie wie czy nie chce wiedzieć? Mam tylko wątpliwości czy jak coś sie zburzy to będzie lepiej czy znacznie gorzej. To jak z PGR ami ekonomicznie poprawna decyzja po ludzku bardzo zła. (2020-09-16 14:41)
JulianJulian
+1
Zło się zaczęło w momencie tzw . rozbicia dzielnicowego PZW ( analogia do Naszej historii ) więcej nie będę pisal truizmów bo Wszystko zostało już powiedziane i wszystko zostało już Nazwane . Każdy wie jak jest - wystarczy d.... ruszyć z fotela i przejechać się po Polsce . Polemizować nie mam zamiaru bo szkoda nerwów i zdrowia ( którego niewiele mi zostało ) . Pomysł z Mianowaniem prezesa PZW przez władze panstwowe wydaje się z pozoru szalony i skrajnie sprzeczny ze statutem i demokracją . Ale Wszyscy wiemy że w Naszym ( czy Naszym ? ) związku statut i demokracja jest fikcją . Pozdrowienia z nad śmierdzącej Wisły - koledzy. (2020-09-16 16:20)
patagoniapatagonia
0
Naprawdę cuchnie bo w Koszalinie nie czuć. (2020-09-16 16:35)

skomentuj ten artykuł