Okuma RAW II kołowrotek spinningowy
Andrzej Barski (tripod)
2013-03-15
Od dawna chodził za mną spinningowy kołowrotek mocny, niewielki, dobrej marki, niezawodny i taki, który chętnie będę zabierał do łowienia różnych ryb. Dotychczas kupowałem kołowrotki wg schematu „rybowego”: ten na bolenia, ten na klenia, ten na sandacza itd. Teraz postanowiłem zrobić inaczej.
Upatrzyłem sobie bardzo dobrą Okumę, jeszcze w tamtym roku, ale z przyczyn bardzo przyziemnych (niespodziewany odpływ kaski) realizację planów zakupowych musiałem przesunąć na rok bieżący. I w końcu dopiąłem swego: wczoraj kurier zapukał do moich drzwi i podał mi paczuszkę z kołowrotkiem RAW II FD 40 Okuma.
Za to cacuszko zapłaciłem prawie 500 zł z kurierem.
Moje pierwsze wrażenie
Po ochłonięciu, zacząłem się uważniej przyglądać RAW II, sprawdziłem spasowanie, wyważenie, ergonomię, próbowałem określić ogólne wrażenie, jakie na mnie wywarł.
Jeszcze nie zdecydowałem się na konkretną żyłkę i nie zakupiłem jej – zrobię to za tydzień. Nie jest łatwo zdecydować się na jedną żyłkę, gdy ma się do dyspozycji możliwość dużego wyboru i gatunków ryb łowionych tym kołowrotkiem, i istnienia różnych żyłek na rynku.
Tę prezentację kołowrotka na razie zatrzymam na etapie „pierwszego wrażenia”, gdyż zima znowu się przebudziła i jak wiecie, dosypało nam nieźle. Na wyjście nad wodę będę musiał jeszcze poczekać.
Zrobiłem kilka zdjęć i umieszczę przy nich moje opisy.
Czytając o tym kołowrotu zapoznałem się m.in. ze znakami graficznymi, które stosuje się w charakterystyce kołowrotka:
HYDRO BLOCK – przedni hamulec zabezpieczony przed dostępem wody.
PEG (Precision Elliptical Gearing) – napęd posuwu szpuli, który gwarantuje równo-mierność układania linki oraz zapewnia wydłużoną trwałość mechanizmu.
CRC (Corrosion Resistant Coating) – zabezpieczenie antykorozyjne wewnętrznych i zewnętrznych elementów metalowych kołowrotka.
DFD (Dual Force Drag System) – nowatorskie rozwiązanie sprzęgła hamulcowego – zapewnia olbrzymi zakres siły hamowania przy niezmiennej płynności działania; oryginalny patent polega, między innymi, na wprowadzeniu specjalnie zaprojektowanych tarcz ciernych.
A teraz zamieszczę krótki opis tego kołowrotka. Opis znalazłem w internetowym sklepie i spodobał mi się – nie jest nudny, a treściwy. Przytoczę go i zachęcam do przeczytania:
RAW II to kołowrotek przeznaczony do łowienia okazowych ryb w słonej wodzie. Został wykonany ze specjalnego aluminium wysoce odpornego na słoną wodę.
Raw II posiada korpus i rotor ze stopu oznaczonego T480. To zupełnie nowy anodowany stop, który został poddany wielogodzinnym testom na korozję. Przez 480 godzin materiał jest zanurzony w mocno nasyconym roztworze soli. W takim teście klasyczne powlekane aluminium ulega znacznej korozji. Aluminium T480 nie wykazało podczas testu żadnych gniazd korozyjnych.
Najważniejszy, decydujący o mocy kołowrotka element, przekładnia, został wykonany w technologii HDG II. To ekstremalnie mocna i praktycznie niezniszczalna przekładnia dodatkowo poddana procesowi antykorozyjnemu. Wcześniej była stosowana m.in. w modelu Salina.
W hamulcu kołowrotka zastosowano system powiększonych podkładek, w tym podkładki ze specjalnego włókna węglowego. Dzięki nim ciepło, które wytwarza się podczas holu okazów jest szybko rozpraszane, co przekłada się na perfekcyjnie działający hamulec i zwiększa jego moc.
Standardem Okumy jest już system Hydro Block, dzięki któremu woda i piasek nie są wstanie dostać się do wewnątrz mechanizmu kołowrotka.
Kołowrotek posiada 7 łożysk kulkowych wykonanych ze stali nierdzewnej + łożysko oporo-we.”
Tyle opisu. Ja osobiście przeczytałem go z zaciekawieniem, bo dowiedziałem się, w jaki sposób robi się testy na nierdzewność w słonej wodzie.
Podkreślam, że jeszcze nie łowiłem tym kołowrotkiem i dlatego zastrzegam sobie prawo do zmiany opinii o kołowrotku, jeśli ten w praktyce okaże się kiepską maszynką – oby tylko nie!
Nie będę więcej pisał o tym kołowrotku, bo musiałbym zmyślać - przecież z tym RAW II nie mam żadnego praktycznego doświadczenia.
O pracy rolki na kabłąku, pracy kabłąka, hamulca, przekładni napiszę dopiero po kilkudniowym łowieniu z użyciem RAW II.
Chętnie opiszę swoje wrażenia z działań wędkarskich nad wodą. Ale to dopiero po zejściu śniegu.
Pozdrawiam