Zaloguj się do konta

Robinson Perfect FD 209

W poprzednim krótkim wpisie opisałem swój kij do lekkiego spiningu. W tym chciałbym przybliżyć kołowrotek, który dopełnia mój zestaw.

Zależało mi na małym kołowrotku, który wyważy 96g kij. Kołowrotku, który będzie miał płytką szpulę która niekoniecznie musi mieścić setki metrów linki. Raz, że przy ultra lekkim łowieniu nie jest potrzebny taki zapas linki dwa, zbędne metry linki zawsze swoje ważą a nie chciałem zwiększać niepotrzebnie masy zestawu.

Po przewertowaniu kilku modeli wybór padł na Robinson Perfect FD 209. Waży zaledwie 270g i idealnie wyważa kij. Cały zestaw to 370g a więc nie zmęczy rąk nawet przy kilkugodzinnych wyprawach. Na główną szpulę mieści się 120m linki o średnicy 0,2mm. Szpula zapasowa wykonana z grafitu jest głębsza i pomieści 200m linki 0,2mm

Cały czarny kołowrotek prezentuje się bardzo elegancko, klasycznie. Jest bardzo dokładnie i starannie wykonany. Spasowany tak aby nie było szczelin przez, które może dostać się piach czy bród. Potrafią one być zabójcze dla kołowrotków.

Na kołowrotek nawinąłem żyłkę Nano Core Spin o średnicy 0,162mm. Nawój jak widać na zdjęciach jest równy. Żyłka się nie wcina i wypełnia szpulę równo od brzegu do brzegu. Równy nawój przy łowieniu ultra lekkimi przynętami jest podstawą. Schodząca ze szpuli żyłka nie plącze się co znacznie wydłuża rzuty.

Istotną kwestią w każdym kołowrotku jest hamulec. Tu mamy do czynienia z przednim hamulcem. Od kiedy pojawiły się kołowrotki z przednim hamulcem nie wyobrażam sobie spinningu kołowrotkiem z hamulcem z tyłu. Jest to dla mnie o wiele wygodniejsze i precyzyjniejsze ustawienie. Tu multitarczowy hamulec działa bez zarzutów, płynnie oddaje linkę. Nie zacina się i nie ma obawy, że szarpnięcia większych sztuk zerwą żyłkę.

We wnętrzu kołowrotka znajdziemy ( tu muszę zaufać producentowi bo nie rozkręcałem młynka) 9 łożysk. Łożyska sprawiają, że kołowrotek pracuje lekko, cicho i płynnie zarówno przy zwijaniu przynęt jak i przy holu ryb.

Świetnie „dogaduje” się z River Masterem i razem składają się na jeden z moich ulubionych zestawów.

Na koniec trochę danych technicznych od producenta:

Właściwości
• 9 łożysk
• Łożysko oporowe
• Komputerowo wyważony rotor
• Aluminiowa szpula
• Wzmocniony, rurkowy kabłąk
• Rolka kabłąka zapobiegająca skręceniu się żyłki
• Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt korbki typu EVA
• Precyzyjny multitarczowy hamulec
• Możliwość przełożenia rączki lewo/prawo
Nr katal. Model/waga Ilość łożysk Pojemność szpuli Przełożenie/nawój
23P-PE-209 FD 209 / 270g 8+1 0,20mm – 120m 5,0:1 / 67cm
23P-PE-259 FD 259 / 290g 8+1 0,25mm – 140m 5,0:1 / 73cm
23P-PE-309 FD 309 / 395g 8+1 0,30mm – 140m 4,7:1 / 81cm

Opinie (1)

kaban

Tu zdecydowanie się zgadzam, że przedni hamulec jest dla spinningisty zdecydowanie lepszy. Nie wiem tylko dlaczego na jednym ze zdjęć widać sporo za mało jak dla mnie nawoju linki bo do rantu jeszcze daleko ale równo jest co ważne. [2019-10-05 10:26]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej