Rozpoznanie łowiska przed zawodami spławikowymi

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Rozpoznanie i przygotowanie łowiska przed rozpoczęciem zawodów wędkarskich.
Na bata wędkuję praktycznie tylko na zawodach w naszym kole. Najczęściej wykorzystuję siódemkę, na głębszych miejscach ósemkę, a w ostateczności jak nic nie bierze jest zawsze w rezerwie piąteczka na uklejkę. Do każdego wędziska dużo wcześniej przygotowuję gotowe zestawy nawinięte na drabinki. Jeżeli chodzi o spławiki nie stosuję zbyt delikatnych, tzn. poniżej 1,5g do siódemki i 2g do ósemki. Można by lżej, ale w przypadku wiatru często są problemy z umieszczeniem delikatnego spławiczka w zaplanowanych miejscu. Samo rozpoznanie łowiska prowadzimy zazwyczaj po dokładnym rozłożeniu sprzętu na stanowisku i dokładnej ocenie warunków wędkowania.
Czynnikami na które trzeba zwrócić szczególną uwagę są:
1. Kierunek i siła wiatru.
2. Położenie drzew, krzewów i roślinności nawodnej oraz sposób jej zachowania się przy podmuchach wiatru.
3. Łatwość dostępu do siatki i podbieraka.
4. Przygotowanie ściereczki do wycierania rąk.
5. Pewność i dostępność ułożenia zanęty i przynęty.
6. Jeżeli wędkujemy z pomostów lub daleko jest do lustra wody postarajmy się o wiadereczko z wodą do mycia rąk po nęceniu.
7. Pewność wyważenia spławika. Jeżeli mamy wątpliwości zróbmy to dokładnie jeszcze raz. Przy w miarę łagodnym wietrze ponad wodę wystawiam max do 1cm antenki.
8. Dokładne sprawdzenie w różnych miejscach głębokości łowiska. Lokalizacją nierówności dna i stoków. Można przy wykorzystaniu gruntomierza.
9. Sondowanie (badanie) łowiska pod kątem roślinności i różnego rodzaju zawad.

Tą ostatnią czynność dałem na końcu, gdyż w mojej opinii stanowi ona często o sukcesie podczas zawodów. Mając ustawiony grunt przy wykorzystaniu gruntomierza badamy co jest na dnie. W tym celu przy lekko przegruntowanym zestawie przeciągamy spławik na boki oraz do siebie, za każdym razem sprawdzając co pozostaje na haczyku. Staramy się znaleźć czyste miejsce. Po wyborze wg nas odpowiedniego miejsca i ustawieniu gruntu sprawdzamy jak zestaw zachowuje się pod wpływem wiatru i prądów. W końcu wybieramy charakterystyczny punkt na drugim brzegu, który będzie stanowił nasz punkt orientacyjny. Ważne do utrzymania zestawu w łowisku i precyzyjnego nęcenia.
Jak powyższe czynności wykonamy dokładnie to może się okazać, że godzina na przygotowanie to za mało. W końcu w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku możemy czekać na sygnał do rozpoczęcia zawodów.

 


4
Oceń
(42 głosów)

 

Rozpoznanie łowiska przed zawodami spławikowymi - opinie i komentarze

Kornik09Kornik09
0
Na pewno się przyda na zawody. 5/5
(2011-02-23 18:28)
u?ytkownik46924u?ytkownik46924
0
Denne komentarze które zamieszczają niektórzy wędkarze na forum (wedkuje.pl) nie mają sensu, gdyż na swój sposób... Pana ,,rozpoznanie,, jest dosyć dobre. Lecz nie wykorzystałbym wszystkich czynników które Pan wymieniał a zmienił na stosowniejsze do wymienienia. Przeciętny ,,czytelnik miesięcznej prasy wędkarskiej,, z pewnością wiedziałby w czym rzecz. Mianowicie dlatego iż wiele razy przytaczano tematykę ,,Rozpoznawania Łowiska,,     (2011-02-26 17:29)
arden75arden75
0
Nie mam żadnych zastrzeżeń, napewno mi ten artykuł pomoże leci piąteczka, pozdrawiam (2011-02-27 14:23)
michalpppmichalppp
0
Artykuł przydatny, zwłaszcza dla początkujących zawodników. Zawsze można się czegoś dowiedzieć.  (2011-04-20 14:39)

skomentuj ten artykuł