Ryby, „chasie”, szkło i byle co!

/ 8 komentarzy / 5 zdjęć


Osobiście jadę na ryby, żeby oderwać się od codziennego zgiełku i pędu życia. Po prostu, żeby odpocząć psychicznie, naładować akumulatory i dodatkowo świetnie się bawić z udziałem naszych milusińskich.

Lubię obserwować otaczające mnie środowisko i jej zdumiewającą harmonię. Wędkarz w moim mniemaniu, to nie tylko osobnik wyciągający ryby z wody. To osoba, która czuje odpowiedzialność za otaczające go środowisko i potrafiąca czerpać przyjemność z otaczającej go przyrody.

Czerpiąc tą przyjemność wielu z nas zapomina o tym, że to my jesteśmy na łowisku gośćmi. Zapomina zachowując się nieodpowiednio i zostawiając po sobie mnóstwo śmieci. Przecież zostawiając kilka puszek po piwie, butelki czy pety lub innego rodzaju śmieci na tym łowisku to leży – czy nie zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz zechcieć wrócić na to miejsce? Pominę już aspekt środowiskowy, bo raczej do takich „wędkarzy” takowy nie przemawia.

Opakowania bez ich zawartości stają się lekkie, a jeśli daliście radę je zabrać w jedną stronę to.... Naprawdę dbanie o nasze łowiska i pozostawienie ich przynajmniej w stanie jaki zastaliśmy nie kosztuje nas wiele wysiłku. Wystarczy worek na śmieci, czy niepotrzebna reklamówka wyrzucona do śmietnika podczas powrotu z ryb.

Wieżę, że wielu z czytających moje wypociny powiedzmy ten APEL ma podobne odczucia jak ja i krew was zalewa jeśli widzicie wysypisko nad wodą czy gdziekolwiek, gdzie być nie powinno.

Skłoniła mnie do napisania tego krótkiego tekstu (tematu bumerang) sytuacja z nad jednego z moich ulubionych łowisk, na które jeżdżę już sporo czasu. Mianowicie w tym roku bardzo dobrze brała tam ryba, do tego stopnia że nie można było na nim miejsca wolnego znaleźć. Odpuściłem więc je sobie, lubię cisze i spokój. Zajrzałem niedawno tam i to co zobaczyłem.. wrrrrrr... wszędzie śmieci – po prostu masakra. Nawet jakiemuś gospodarzowi część pola zostało zamienione w drogę dojazdową do wody bo spacerek 20 metrowy to zbyt wielki wysiłek. Nie dziwie się teraz osobą, które walczą o stawiania zakazów wjazdu na takie miejsca.....

Nie wiem czy coś mój apelik da, ale może przynajmniej jedna osoba zastanowi się zanim żuci puszkę w krzaki? Mamy tak mało możliwości spędzania czasu na łonie natury – nie psujmy przynajmniej tego co możemy wyłuskać od i tak mocno wyzyskiwanego środowiska.

Wyobraźcie sobie hol dużej ryby podczas pięknego zachodu słońca i góry śmieci pod nogami :(


Pozdrawiam wszystkich zabierających znad łowiska swoje śmieci i życzę wszystkim niesamowitych doznań estetycznych w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

 


4.7
Oceń
(30 głosów)

 

Ryby, „chasie”, szkło i byle co! - opinie i komentarze

an2212an2212
0
Takie rzeczy są nagminne na dużej ilości łowisk.Myślę że stopniowo sytuacja się poprawia,ale po prostu niektórzy muszą dopiero umrzeć,bo nic do nich nie dociera.Takim "człowiekiem" jest sąsiad mojego brata który całe życie śmieci wywozi taczką do rzeki.takiemu nic nie daje tłumaczenie i prośby, a nawet zastraszanie bo on wie ,że jak go policja nie złapie na gorącym uczynku,to mu mogą wszyscy na.........Oby więcej takich artykułów i więcej czytających,którzy to sobie wezmą do serca.
(2010-09-09 16:04)
780528780528
0
Ten temat jest jak bumerang powraca i powraca .Niedawno bo przedwczoraj bodajże było coś w ten deseń tylko ,że innego autora.Ale to dobrze bo im częściej o tym się pisze i rozmawia to jest większe prawdopodobieństwo co do skuteczności podejmowanego tematu.Chwała za to kolego i pozdrawiam i piątal za całość oczywiście.
(2010-09-09 17:18)
u?ytkownik26041u?ytkownik26041
0

to smutna prawda wiekszosc lowisk w polsce wyglada jak wysypisko smieci nawet jak sa kosze na smieci to rzuci pod nogi bo do kosza jest piec metow polacy to syfiarze i brudasy nie wszyscy ale wiekszosc a nasze lasy jak wygladaja  

(2010-09-09 17:19)
lowca1987lowca1987
0
Ja tez tak samo mam i dlatego tez  w wolnej chwili napisałem https://wedkuje.pl/wedkarstwo,smieci-nad-lowiskiem,23914. Dobrze ze nie tylko ja o tym pisze, że inni tez piszą i może tak zwani ludzie zrozumieją swoja głupotę. Trzeba tym co wywalają śmieci do lasu czy nad  wodę to samo zrobić  kolo ich domu ciekawy jestem co by wtedy mówili. Nasza ziemia przecież jest naszym domem. Wiec ludzie  zamiast iść do przodu idą w drogą stronę, w stronę ciemnoty. Może kiedyś pójdą po rozum ale wtedy już będzie za późno. pozdrawiam mądrych ludzi którzy mają tak zwany olej w głowie i nie wywalają śmieci do lasów nad wodę itp.
(2010-09-09 17:38)
roczeslaroczesla
0
Też chcę dopisać swoje"trzy grosze". Dotyczy jeż Pławniowice.Pewnego razu  pojawiły się worki na śmieci zamocowane do palików ... zapełniały się szybko . Przyszli poszukiwacze puszek po piwie i porozrywali je wysypując zawartość wokoło. Normalnie można oszaleć!!! Mało że społeczeństwo w większości nie dba o środowisko poza własnym ogródkiem to jeszcze Ci "poszukiwacze" psują to co inni chcą uczynić dobrem ogólnym... Za poruszenie tematu *****
(2010-10-24 20:46)
wacek1960wacek1960
0
ja mam po powrocie z nad wody 2 lub 3 razy więcej obcych niż swoich śmieci poprostu wszyscy   muszą pokochać swoje śmieci i zabierać je ze sobą
(2012-02-16 14:58)
KAFAR32KAFAR32
0
WITAM , polecam zobaczyc prawdziwe wysypisko smieci jakim jest zbiornik CZECHOWICE od strony rybaczówki mozna tonac w smieciach i niestety wiekszosc smieci pozostawili wedkarze np. worki po zanetach, pudełka po madach , butelki itp ZGROZO (2012-10-04 20:40)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-14 17:36)

skomentuj ten artykuł