Ryby z leśnego potoku

/ 13 komentarzy / 8 zdjęć


Piękne, już nie upalne lecz przyjemnie ciepłe, sierpniowe dni zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Nawet jeśli akurat z różnych względów nie można pozwolić sobie na wędkowanie to i tak warto "przewentylować" płuca świeżym,rześkim powietrzem.Taka idea przyświeca mi od zawsze. Lubię ruch,sport,czynny wypoczynek. Siedzenie w domu gdy na zewnątrz tak pięknie to jak kara...
Podczas jednego ze spacerów zapuściłem się w nieco inne niż zwykle tereny. Postanowiłem obejrzeć sobie niewielki leśny strumień,rzeczkę i zobaczyć ryby z leśnego potoku. Nazwa nieistotna - nie znam jej, a może raczej nie jestem jej do końca pewien.Każda chwila tego wypadu była prawdziwą ucztą dla oczu i duszy. Leśna rzeczka oczarowała mnie do tego stopnia,że postanowiłem tu wrócić następnego dnia uzbrojony w aparat,lornetkę i ...krótki,czterometrowy bacik z ultralekkim zestawem.Jakoś nie mogłem się powstrzymać przed próbą złowienia czegoś choć woda ta nie przedstawiała sobą "wybitnych walorów wędkarskich".


Pogoda dopisała tak jak poprzedniego dnia.Ciepły,bezwietrzny dzień zapowiadał udaną eskapadę.Wędrowałem leśnym jarem wsłuchując się w śpiew ptaków.W oddali słychać było rytmiczne "postukiwanie" dzięcioła. Strome zbocza wąwozu ,którym bystro płynęła rzeczka usłane były korzeniami niebotycznych, grubych chyba na metr sosen.To ich królestwo.Tylko sporadycznie między potężnymi pniami wyrastał mniej okazały lecz chyba bardziej "dystyngowany" świerk.Czasem musiałem przeskakiwać zwalone przez wichury spróchniałe pnie, które same w sobie były już bogatym ekosystemem dla przeróżnych bezkręgowców.Bliżej wody bujnie rosły drzewa liściaste: jesiony,olchy. Ich gałęzie zwisały nad lustrem wody niczym parasol. Tuż za zakrętem głębokiego parowu na skarpie wyrastał majestatyczny dąb.Pod nogami również kwitło życie.Liczne paprocie i rośliny oraz kwiaty których nie znam w dużej ilości zdominowały leśne runo.Brzegi strumyka były dosyć grząskie.W jego korycie zalegały gałęzie po których cicho szemrząc przelewała się krystaliczna,chłodna woda.Prawdziwe królestwo płazów,gadów i owadów!Żaby,zaskrońce,jaszczurki,ważki,nartniki i ...komary.Wszędzie było ich pełno.
- No to połowione... - pomyślałem.Rzeczka szeroka na metr, może dwa i głęboka na 10 centymetrów...W tym miejscu z wędkarskiego punktu widzenia nie było ciekawie ale ja szedłem dalej na pewniaka - jak po swoje. Nie na darmo przeprowadziłem wczorajszy rekonesans.
Za kolejnym zakrętem strumyk wyraźnie zwalniał i rozszerzał się.Widoczne stały się dołki pod zwalonymi drzewami.Koryto zrobiło sie znacznie szersze i miejscami miało dobrych kilkanaście metrów.Brzegi porastał tu bujnie pewien rodzaj wysokiej ,trzcinopodobnej trawy.W końcu zauważyłem też stada niewielkich rybek obskubujących jakieś glony w przybrzeżnych dołkach.Już miałem zarzucić rozłożony na szybko zestawik aż tu ...konsternacja.Nie wziąłem robaków!Zły na swoją sklerozę musiałem poszukać czegoś co od biedy posłuży mi za przynętę.Na moje szczęście zanurzone w wodzie patyki były oblepione wręcz larwami chruścików.Wyciągnąłem z "domku" jednego delikwenta, który nie był tym faktem zbytnio zachwycony i mocno się opierał.Koniec końców zwyciężyłem i chruścik wraz z zestawem został precyzyjnie zarzucony nieopodal zaobserwowanego stadka ryb.Maleńki spławiczek chybocząc się spływał leniwie z nurtem tuż pod zwalone drzewo gdy nagle i gwałtownie zniknął pod powierzchnią!Po chwili w mojej dłoni wylądowała niewielka płotka.Za chwilę następna.Złowiłem w tym miejscu kilka małych rybek, w tym dwie wzdręgi (pewnie zapędziły się tu ze znajdującego się poniżej stawu).W popołudniowym słońcu rybki mieniły się wszystkimi ,możliwymi odcieniami srebra i złota. Czerwone płetwy dodawały im uroku. Postanowiłem dłużej im nie dokuczać.Pięknie wyglądały baraszkujące ryby w krystalicznie czystej wodzie z leśnego potoku .Zajęte swoimi sprawami wydawały się być takie niewinne i ufne.Genialnie wkomponowywały się swoją obecnością w unikatowy ekosystem leśnego strumienia.


Zwinąłem zestaw i zająłem się fotografowaniem. To zaczyna być moja druga po wędkarstwie pasja...
Gdy już się konkretnie nabiegałem z aparatem i nacieszyłem oczy postanowiłem w końcu nieco odsapnąć w cieniu wielkich sosen.Przesycone żywicą powietrze zdawało się być jakby "żywcem przerysowane" ze znanej książki Fiedlera...Delikatny szum wody,odległy stukot dzięcioła i brzęczące owady sprawiały,że na moich powiekach zaczął spoczywać nagle niezwykły ciężar...Jeszcze leniwie śledziłem ważkę,która zaintrygowana postanowiła mi sie "przyjrzeć".Pojawiały się obrazy wielkich ryb,które być może są gdzieś w innym rozlewisku tej rzeczki - irracjonalne wyobrażenia nie mające nic wspólnego z rzeczywistością aż nie wiadomo kiedy nadszedł sen...
Piękne miejsce i z pewnością tu wrócę ale raczej tylko z aparatem. Cisza i magiczny spokój - zupełnie jakbym cofnął się w czasie z tysiąc lat!Chyba już rozumiem pstrągarzy uganiających się za "kropkami" po swoich urokliwych rzekach. Szkoda że ja nie mam tu takich możliwości...
Wędkarstwo to nie tylko polowanie na wielką rybę. Czasem ważniejszy jest "pościg za króliczkiem" a nie on sam...W trakcie tej "gonitwy" można przeżyć wiele estetycznych wrażeń.W końcu okazać się może ,że celem samym w sobie jest być blisko dzikiej natury i cieszyć się nią a ryby są do tego głównego dania tylko i "aż" niezwykle smakowitą przystawką...

 


4.8
Oceń
(42 głosów)

 

Ryby z leśnego potoku - opinie i komentarze

krisbeerkrisbeer
0
Opisy i fotki tzw. ,,okoliczności przyrody'' fantastico, gratulacje (2014-08-26 11:33)
pompipspompips
0
Rozmarzyłem się piękne widoki i fajne opisy. (2014-08-26 13:36)
kabankaban
0
Ot... zazdroszczę takiego strumyka... . Też się rozmarzyłem. (2014-08-26 14:28)
rafal-idlerrafal-idler
0
Te klimaty...jak z "bajki". Zastanawiam się czy nie warto było by tam jednak "uderzyć" z lekkim spinem? Pstrągi to nie tylko wartko płynące rzeczki. To także właśnie takie leśne strumyki z chłodną wodą, bagnistymi brzegami i ...komarami;) Pozdrawiam (2014-08-26 16:34)
grisza-78grisza-78
0
Mój klimat. Tyle tylko, że ja w takich ciurkach spinninguję. Pozdro serdeczne !!!!! (2014-08-27 10:10)
zbyszek73zbyszek73
0
zazdroszczę ;) pięknie tam (2014-08-27 16:22)
karwos33karwos33
0
Super zdjęcia, super opis! Takie dzikie, leśne strumyki i jeziorka są najbardziej urokliwe :) ***** leci, życzę sukcesów i pozdrawiam (2014-08-27 18:54)
Czarek7Czarek7
0
Garbatka jest piękna :) i okolice oczywiście ! (2014-08-27 20:01)
TomekooTomekoo
0
Uwielbiam te klimaty ***** (2014-08-27 20:21)
rafalski06rafalski06
0
Ładna opowieść *****, ciekawe czy kryje się tam w którymś z dołków jakiś kropkowany potoczek. (2014-08-27 21:16)
Dos equis xxDos equis xx
0
Urokliwe miejsce, aż dziw bierze że w takich płytkich rzeczułkach zyją takie ryby (2014-08-28 00:25)
Pawelski13Pawelski13
0
***** (2014-08-29 11:23)
marek-balickimarek-balicki
0
bardzo milosie czytalo,to prawda ze takie wypady sa fantastyczne! ja za chwile tez jade pospacerowac wzdloz rzeki Way uzbrojony w zestaw spiningowy:) jest piekna pogoda wiec trzeba sie wyrwac z miasta,pozdrawiam. (2014-08-31 14:27)

skomentuj ten artykuł