Ryby flądrokształtne

/ 10 komentarzy / 8 zdjęć


Wielu wędkarzy wszystkie Flądrokształtne ryby nazywa popularnie flądrami. Też tak robiłem zanim je bliżej poznałem, dlatego chciałbym w kilku słowach przybliżyć te ryby wędkarzom.
Flądro kształtne, płastugokształtne, płastugi, bokopływy (Pleuronectiformes) to rzad morskich ryb promieniopłetwych wystepujacych w morzach i oceanach. W morzu Bałtyckim, bo te najbardziej nas interesują, wystepują:

Gładzica (Pleuronectes platessa) Wystepuje na europejskich wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego w Morzu Środziemnym, Bałtyckim i Białym, na głębokościach do 200 m.
Skóra gładka, pokryta drobnymi łuskami. Za oczami kostne zgrubienie (grzebień zaoczny). Zęby przystosowane do rozgniatania muszli mięczaków. Prawa (górna) strona ciała brązowa lub oliwkowobrązowa z nierównomiernie rozłożonymi jaskrawoczerwonymi lub pomarańczowymi cętkami. Lewa (spodnia) strona – biała. Osiąga przeciętnie 50 – 60 cm, maksymalnie do 1 m długości i 7 kg wagi. Prowadzi przydenny tryb życia, aktywna po zmierzchu, w dzień zagrzebana w piaszczystym dnie. Żywi się głównie mięczakami i wieloszczękami. (Wymiar ochronny na wodach zarządzanych przez urząd morski wynosi 25cm)

Zimnica (Limanda limanda) Obszar występowania jest podoby jak u wyżej opisanej Gładzicy , odnajdujemy te ryby na głębokościach 20 - 150 m. Osiąga przeciętnie ok. 30 cm, maksymalnie 40 cm długości i 1 kg wagi. Prowadzi przydenny tryb życia, głównie na piaszczystym dnie. Żywi się głównie mięczakami i małymi rybami. (Wymiar ochronny na wodach zarządzanych przez urząd morski wynosi 25cm)

Stornia cyzli flądra (Platichthys flesus) Wystepuje na Europejskich wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego w morzu Srodziemnym, Bałtyckim , Czarnym i Białym, (przypadkowo zawleczona w wodach balastowych statkó została introdukowana na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady). Żyje na głębokościach do 100 m. Osiąga przeciętnie ok. 50 cm, maksymalnie 60 cm długości. ( W południowym Bałtyku flądra w wieku 8 lat ma średnio 35 cm długości i waży 600 g. Żyje 8–9 lat) (Wymiar ochronny na wodach zarządzanych przez urząd morski wynosi 25cm)

Turbot, nazywany też skarpem (Scophthalmus maximus) Zamieszkują dna oceanu Atlantyckiego morza Srodżiemnomorskiego, Północnego i Bałtyckiego na głębokościach 50-70 metrów. W Bałtyku spotykane są okazy dorastające do ok. 50 cm, a w Morzu Północnym do 1 m długości. Metrowe okazy osiąga wagę ponad 20 kg masy ciała. (Wymiar ochronny na wodach zarządzanych przez urząd morski wynosi 30cm)

Nagład (Scophthalmus rhombus) Występuje na Europejskich wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego i Czarnego, wpływa okresowo do zachodniej części Morza Bałtyckiego. Najczęściej spotykana sie go na głębokościach od 5–70 m. Skóra pokryta gładkimi w dotyku łuskami. Górna strona ciała oliwkowozielona z ciemnymi i jasnymi cętkami. Spodnia strona biała. Osiąga przeciętnie ok. 50 cm, maksymalnie 75 cm długości i 8 kg masy ciała. Prowadzi przydenny tryb życia. Żywi się rybami i dużymi mięczakami. (Wymiar ochronny na wodach zarządzanych przez urząd morski wynosi 30cm)

Sola zwyczajna zwana podeszwicą (Solea solea) Występowuje w strefach przybrzeżnych wzdłuż wybrzeży Europy od Morza Czarnego przez Morze Śródziemne po Morze Północne. Pojawia się również w zachodnim Bałtyku. Dorasta do 70 cm długości i maksymalnie 3 kg masy. Charakteryzuje się płaskim, owalnym kształtem ciała z oczami po tej samej stronie tułowia. Głowa zaokrąglona. Płetwa grzbietowa rozpoczyna się tuż za głową i sięga nasady ogona. Płetwa odbytowa długa, również sięga nasady ogona. Strona grzbietowa szarobrązowa do czerwonawobrązowej z dużymi, ciemnymi, nieregularnie rozmieszczonymi cętkami.

Wszystkie ryby flądrokształtne są wysoko cenione kulinarnie !!!, ale to już inny temat.

Pozdrawiam Slawomir

Żródla:
Wikipedia.pl
Wikipedia.de
S.Frank "Meeresfische"
Fishing.pl


Sprostowanie do Tekstu.
Byłem przekonany, że w/w wymiary ochronne są aktualne. Niestety nie, kolega Wojciech Piktek (bosman1974) słusznie zauważył nieścisłości. Obowiazuja nas przepisy unijne (Rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej z dnia 2.12.2005) Takie informacji udzielił mi Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Gdyni jak równiż w Inspektorat Rybołówstwa Morskiego we Władysławowie. I tak:
Stornia, wymiar ochronny dla ryb łowionych od 18-go południka (info.Południk geograficzny – linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny, o długości ok. 20 tys. km, wyznaczająca kierunek północ-południe i przecinająca prostopadle równik.) Czyli w tym przypadku od latarni morskiej w Stilo na zachód 23cm, natomiast ryby łowione od tego miejsca na wschów 21cm.
Zimnica wymiaru ochronnego nie podano (nie ma)
Gładzica 25cm, Nagład 30cm i Turbot 30cm, czyli bez zmian.
Dziekuje za informacje i przepraszam za nieścisłości.

 


5
Oceń
(24 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Ryby flądrokształtne - opinie i komentarze

Lin1992Lin1992
0
Ciekawy wpis. (2013-03-10 14:10)
Tomek moczykijTomek moczykij
0
Ciekawy wpis ale spierałbym się co do wielkości turbota w bałtyku. Byłem świadkiem wyholowania 80cm sztuki z plaży w okolicach Darłowa. Pozdrawiam (2013-03-10 15:30)
slawekkiel17slawekkiel17
0
Oczywiście, że mogą się trafić i większe sztuki. Żródla (polskie i niemieckie) podają te dane więc się ich trzymałem. Osobiscie nie miałem większego Torbuta niż 40cm, i to z kutra. W Danii tez łowia metrowe sztuki więc i w Polsce powinno to być możliwe. (2013-03-10 15:52)
marek-debickimarek-debicki
0
No proszę. Kolejna dawka solidnej wiedzy wędkarskie. Gratuluję artykułu, pozdrawiam i *****pozostawiam. (2013-03-10 20:25)
aldentealdente
0
Slawciu, widze , ze w niedziele nie proznowales :-). To naprawde fajne kompendium wiedzy o flądrach ! Piąteczka dla Ciebie i pozdrowka:-) (2013-03-10 20:59)
szutomaszszutomasz
0
ciekawa rybcia 5***** (2013-03-11 21:38)
bosman1974bosman1974
0
Artykuł poprawny z racji tego że zaczerpnięty z wiki, jednak proszę sprawdzić najnowsze ustawy o wymiarach ochronnych bo zmieniło się to trochę i flądra nie ma już wymiarów i okresów ochronnych.Poniżej podstawa prawna ZARZĄDZENIE Nr 1 Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Gdyni z dnia 1 czerwca 2010 (2013-03-12 08:29)
slawekkiel17slawekkiel17
0
Sprostowanie do Tekstu Byłem przekonany, że w/w wymiary ochronne są aktualne. Niestety nie, kolega Wojciech Piktek (bosman1974) słusznie zauważył nieścisłości. Obowiazuja nas przepisy unijne (Rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej z dnia 2.12.2005) Takie informacji udzielił mi Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Gdyni jak równiż w Inspektorat Rybołówstwa Morskiego we Władysławowie. I tak: Stornia, wymiar ochronny dla ryb łowionych od 18-go południka (info.Południk geograficzny – linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny, o długości ok. 20 tys. km, wyznaczająca kierunek północ-południe i przecinająca prostopadle równik.) Czyli w tym przypadku od latarni morskiej w Stilo na zachód 23cm, natomiast ryby łowione od tego miejsca na wschów 21cm Zimnica wymiaru ochronnego nie podano (nie ma) Gladzica 25cm, Naglad 30cm i Turbot 30cm, czyli bez zmian. Dziekuje za informacje i przepraszam za nieścisłości. (2013-03-12 10:01)
BlueFishermanBlueFisherman
0
5 (2013-05-08 17:00)
TomekooTomekoo
0
Fajny wpis , nie miałem nawet pojęcia że tyle rodzajów " plaskaczy " żyje w Bałtyku ;-) A bywałem często w Trójmieście i proszę może ze 3 bym wymienił ;-) ***** (2014-01-09 18:05)

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja