Rzeka Ostroga.

/ 2 komentarzy / 14 zdjęć


13:51 2010-03-28
RZEKA - Ostroga (główka).

Czytając posty,oraz komentarze na Naszym Portalu-zwróciłem uwagę na pojawiające się pytanie odnoszące się do terminologii rzeki,w celu identyfikacji łowiska.Niejednokrotnie pytanie jest tak sformułowane,że odpowiadający zakłada znajomość zagadnienia u osoby zadającej pytanie.
Temu tematowi będzie poświęcony artykuł.Przedstawiający spinning-owanie na takim łowisku,jak rozumieć taką miejscówkę-oraz jakich ryb należy się spodziewać.
Na początek usystematyzuję określenia do jakich się będę odwoływał,by przedstawić w sposób najbardziej przystępny zależności powstawania podobnych urządzeń hydrotechnicznych.
Każdą rzekę europejską można podzielić na charakterystyczne wymagania dla dominujących na danym odcinku gatunków ryb.Treść publikacji odnosić się będzie do Krainy brzany;leszcza;jazgarza.
*Kraina Brzany jest zazwyczaj utożsamiana ze środkowym biegiem rzeki,gdzie nurt rzeczny jest znaczny.Dając wystarczająco dobre natlenienie masy wodnej w całym jej przekroju-chociaż trafiają się także miejsca z niedoborem tlenu.Rozpoznanie takiej wody jest możliwe po temperaturze 15*C,oraz nieznacznie ją przekraczającą w okresie przeciętnego cyklicznie lata.W takiej wodzie występuje także;świnka,wzdręga,okoń.
*Kraina Leszcza,charakterystyczna dla danego odcinka cieku wodnego.Podłoże dna stanowi najczęściej piasek z możliwością odkładania się w zastoiskach osadu mułu.Górna część przekroju wodnego jest dobrze natleniona,lecz przydenna strefa niejednokrotnie jest już go pozbawiona.Koryto rzeczne jest szerokie-o prądzie nurtu powolnym-odpowiadającym takim rybom jak;węgorz,karp,lin,czy szczupak i płoć.Temperatura wody w okresie lata często może przekraczać 20*C.
*Kraina Jazgarza charakteryzują zmiany w środowisku wodnym na skutek napływu słonej wody morskiej.Jest to obszar najbliższy deltom rzek uchodzących do morza.Na dnie gromadzą się znacznej grubości pokłady mułu,a sam nurt nie jest silny.
Przytoczę sformułowanie odnoszące się do Ostrogi (główka,faszyna) ,zaczerpnięte z Wikipedii:
OSTROGA RZECZNA-kamienna lub faszynowa budowla na brzegu rzeki,mająca na celu odepchnięcie nurtu dla ochrony brzegu przed podmywaniem.
Budowanie ostróg ma za zadanie regulację rzeki,a konkretnie-ujarzmienie niszczycielskiej siły samego nurtu,ustabilizowanie koryta rzecznego,ingerencję w jej łożysko.Samo łożysko-będące częścią dna koryta samej rzeki-które ciągle ulega zmianie,powodując erozję dna za sprawą nurtu rzecznego (zbyt silnego) ,czy dla odmiany akumulację niesionego materiału (gdy siła nurtu jest mniejsza).Oś nurtu rzecznego nie jest umiejscowiony pośrodku rzeki,lecz przemieszcza się pomiędzy brzegami.Linia nurtu łączy miejsca o największej głębokości z największą prędkością jej przepływu.
By zapobiec zmianie koryta rzecznego-unormowanego w przypadku średniego rocznego przepływu mas wody-a ulegając skrajnym zmianom,gdy nurt wodny przyspiesza w wyniku powodzi.Budowa swoistych mini-tam pozwala utrzymać kontrolę rzeki,przez dłuższy niezmieniony okres.
Faszyna,główka,ostroga-w zależności od zastosowania materiału do jej budowy-ma za zadanie przyjęcia siły nurtu,oraz skierowanie go na środek rzeki,by oszczędzić zbyt niestały brzeg.
Szczyt ostrogi-odpychając nurt rzeki ku środkowi koryta-powoduje powstanie 'warkocza' ,objawiające się rozpoznawalnymi zawirowaniami powierzchni.W takim miejscu (warkocz) nurt wyraźnie przyspiesza (zwężenie koryta) co wiąże się z tworzeniem 'dołków' w łożysku samej rzeki-mniejszych pod prądowych (przed ostrogą) ,zdecydowanie obszerniejszych i głębszych w części za prądowej-za ostrogą.
Usytuowanie ostrogi wpływa na urozmaicenie łożyska i dna rzeki-dołki,zawirowania,spokojna woda przed i za nią-jest doskonałym miejscem do spiningu.Co w takich miejscach może się znajdować odnośnie gatunków ryb ?Zdecydowanie wszystkie-jakie występują w danej Krainie-które preferują środowisko podłoża wodnego na danym akwenie,w określonych miejscach.
Wybór miejsca spiningowania jest w tym wypadku bardzo istotny.Obławianie należy rozpocząć od nasady ostrogi-tj.od miejsca łączenia z lądem (brzegiem) ,gdzie na płytkiej wodzie (wieczorem,w nocy,brzasku) ,przebywają drobne ryby (drobnica) ,a które są potencjalną zdobyczą drapieżników-najczęściej okazów medalowych.Stosując większe przynęty,należy spodziewać się większej zdobyczy.W zależności od rodzaju dna (piach,muł),będzie to żerowisko szczupaka,okonia-jeśli miejsce jest wystarczająco płytkie.Praca małymi 'paprochami' i blachami w takim miejscu z całą stanowczością jest wskazana.W przypadku stosowania obrotówek-zdobyczą może być Kleń.
Gdy dno zastoiska ma podłoże kamienne,z głębokością przekraczającą 1,5 metra,zaskoczeniem nie będzie sandacz,czy sum-gdy głębokość jest mniejsza (płycej) przebywa tam boleń,kleń,jaź.Nie wykazując nadmiernego pośpiechu-obławiając obie strony ostrogi ,sukcesywnie zbliżając się do szczytu główki-zmieniając przynętę na obrotówki i woblery-zapolować możemy na klenia,jeśli dno jest wyłożone kamieniami.
Wielkość przynęty w takich miejscach oscylują w granicach zerówki i jedynki (wirówki,wahadłówki) ,nieduże 2,5 - 3,5cm. woblery imitujące ryby,czy powierzchniowe smużaki (owadom podobne),jeśli dzień jest słoneczny a temperatura wysoka.
Obławiając takie miejsce nie należy pododawać wabików daleko,pod prąd.Na wysoko uniesionej szczytówce-blisko,pod prąd-by spływając obławiał powierzchniowy fragment nurtu.Gdyż na większej głębokości można spodziewać się licznych zaczepów.Jest to wymarzone miejsce dla bolenia-podejmującego wabika z dołu w kierunku płycizny.
Z innych przynęt polecam stosowanie ripera z cięższą główką (gramatura uzależniona od siły nurtu) ,woblerów schodzących na głębokość 1 m,czy też przeciążonych obrotówek (Comet,Long) srebrnych,oraz lekkich wahadłówek boleni-owych.Wszelkich przynęt prowadzonych na średniej głębokości.
Pamiętając o rybich zmysłach,oraz zdolności postrzegania zmian środowiskowych przez nie-znajdując się na szczycie ostrogi-obławiamy 'dołki' po obu jej stronach.
Na początek sugeruję sprawdzenie miejscówki napływowej (przed faszyną) jest to technicznie trudniejsze-rzucamy pod prąd wodny,niekiedy prostopadle do samej ostrogi.Liczne zaczepy są nieuniknione nim 'poznamy dno'-liczyć się należy ze stratą przynęt.Wszelkiego rodzaju gumy-dobrze pracujące w czasie ściągania z prądem-z dobrana odpowiednio wielkością główką,umożliwiające Nam wymaganą głębokość prowadzenia przynęty.Uniesienie szczytówki na godz. 10-14 w zależności od kierunku prądu-wybieranie luzów na żyłce,utrzymanie wabika w pobliżu dna-to cała techniczna trudność.Tak mało i aż tak wiele.W takich miejscach sprawdzają się wszelkie przynęty typu Worm,naśladujące dżdżownice wymyte siłą nurtu rzecznego-przekąska dla sandacza i suma wyśmienita.Silna fala hydroakustyczna wytwarzana przez Cykadę-gdy znamy już topografię dna-potrafi zainteresować rybę już najedzoną i nie żerującą.Sam ciężar cykady (3-8g) ,preferuje ją do takich miejsc-przy bardzo silnym nurcie mogą być nawet cięższe sztuki.
'Dołek' za ostrogą (za-pływ)-będzie zdecydowanie atrakcyjniejszy spining-owo-zwiększając repertuar stosowanych wabików.Wszelkie wirówki,woblery,kopytka,cykady,Drop Shot,Boczny trok,jerk'e-czem dysponujemy w pudełku.To sandaczowe miejsce-większy dołek,to większy sandacz.Poznanie struktury topograficznej dna ostrogi umożliwi stosowanie nawet dużych przynęt (jerk,wobler 11-16cm.),bez obawy ich utraty na zaczepach.
Dobrze poznana za dnia ostroga to doskonałe miejsce do nocnego spiningu-gdzie ryby żerują w różnych partiach wody-bardzo często przy powierzchni.Głośne powierzchniowe spławy sugerują obłowienie dołków płytko schodzącymi przynętami-bez konieczności eksploracji dna takiego dołka.
Maskowanie -jakikolwiek ciemny strój w nocy załatwia sprawę.Tak w dzień,oddając serię rzutów w łowisko,należy to wykonać kucając,czy wręcz klęcząc-poruszając się po główce ostrogi.
Zastosowanie podbieraka na główce-może okazać się niewystarczające.Sugeruję stosowanie Chwytaka do podbierania ryb.Podbierak w spining-owaniu jest bardzo nieporęczny,może być zbyt mały gdy trafi się duża ryba.Niewystarczająco wytrzymały,szybciej się zużywa na zakrzaczonych brzegach,nieporęczny w przenoszeniu.Największym jego minusem jest sama siatka-pozbawiająca rybę śluzu-odbierając w ten sposób część jej zmysłów,niezbędnych do lokalizacji w otoczeniu wodnym-gdy mamy zamiar stosować C&R.
Chwytak jest bezpieczniejszy dla ryby,potrafiący sobie poradzić z większością okazów medalowych,poręczniejszy w transporcie-i najważniejsze-w tej samej cenie co podbierak.


P.S.

Symulacje graficzną wykonałem na zdjęciach portalowych kol.KAZIK

 


3.6
Oceń
(14 głosów)

 

Rzeka Ostroga. - opinie i komentarze

kazikkazik
0

Wprawdzie spinningistom nie jestem i już dawno zaprzestałem tej metody , to powiem że podoba mi się ten opis sposobu łowienia . Od strony technicznej jest dosyć dobry i nowicjuszom będzie bardzo pomocny . Oczywiście 5

 

 

 

(2010-03-31 22:13)
użytkownik26041użytkownik26041
0
super opisałeś sposób obławiania ostrogi od razu widać że zjadłeś zęby na spiningowaniu gratuluje wiedzy duża piatka za wpis (2010-10-24 14:14)

skomentuj ten artykuł