Sandacz na koguta
użytkownik 8996
2010-03-17
Swoje pierwsze kroki w wędkarstwie stawiałem u boku mojego Ojca, a był on zapalonym wędkarzem. Sandacz na koguta - pierwsza wędka, pierwsza ryba, pierwszy mój sukces, wszystko to odbywało się pod Jego bacznym okiem. Potem wspólne wyprawy nocne na dużego karpia czy sandacza, poznawałem wówczas zwyczaje i metody połowu tego wspaniałego drapieżnika. Główną metodą jaką w tych czasach stosowano do połowu sandacza to solidna żywcówka, porządny pojedynczy hak i dwugramowy spławik. Przynętą był kiełbik, uklejka lub mała płotka.
Głównym zbiornikiem na którym zaczynałem łowić sandacze była Kozłowa Góra, jest to duży zbiornik i populacja tego gatunku dominuje, naturalne przeszkody jak korzenie i pnie zatopionych drzew dają wspaniałe schronienie tej rybie. W latach 90-tych zaczęto mówić o pewnym wędkarzu z Piekar Śląskich, łowiącym sandacze na dziwną przynętę, nikomu jeszcze nie znaną, nazywano ją wówczas kotomysz. Podobno oryginalne egzemplarze zrobione były z włosia pólnocno-amerykańskiego jelenia, ale z braku takiego materiału, u nas zamieniono te włosia na kogucie pióra i tak powstały nasze śląskie koguty (kokoty).
Z racji tego iż spining jest moją podstawową metodą połowu, postanowiłem spróbować wykonać kilka egzemplarzy kogutów, które się sprawdziły i które wykonuję do dnia dzisiejszego.
Chciałbym opisać i pokazać sposoby wykonania takiego koguta. Podstawowym materiałem do wykonania koguta są oczywiście pióra, główki ołowiane, kotwice, nici, wiskoza, klej szybkoschnący. Główkę ołowianą z drucikiem dopasowujemy do kotwicy w miejscu gdzie jest dolutowany pojedynczy hak, owijamy drutem ten hak, nadmiar drutu możemy odciąć.
Tak przygotowaną kotwicę z główką owijamy nicią dość mocno, aby kotwica się nie obracała wokół osi główki.
Następnie z kapki piór wybieramy kilka sztuk, przykładamy do kotwicy i starannie owijamy nicią, tak owinięte już pióra wzbogacamy crystal flash, natomiast korpusy wzbogacamy owijką crystal chenille, wiskozą bądź stosuję jerzynkę z piór kapki siodłowej koguta, owijkę kończymy przy główce ołowianej, a kilka kropel kleju szybkoschnącego kończy naszą pracę. Kotwice, które zakładam są bardzo dobrej jakości, są kute i super ostre.
Na kilku zbiornikach na których wędkuję, zakazany jest kogut na kotwicy, dlatego robię także koguty na jednym haku, a także koguciki okoniowo-pstrągowe. Wszystkie potrzebne materiały można nabyć w dobrych sklepach wędkarskich. Znam wielu wędkarzy, którzy malują ołowiane główki, twierdzą, że wzbogaca to atrakcyjność koguta. Ja natomiast pozostawiam je takimi, jakimi są, dla mnie ważne jest z jakich piór są wykonane koguty - sandacz na koguta to jest to!
Artykuł ten powstał przy współpracy kolegi sandokana45, który robił te fotki i przeniósł moje słowa na papier. Wszelkich informacji udzielę na priv.