Zaloguj się do konta

Array ( [0] => 0RTwF50mqto [1] => fs=1&hl=pl_PL )

Sekwańskie sumy - moje początki i ewolucja wędkarska

Witam wszystkich serdecznie

Zanim zaproszę Was do przeczytania artykułu chciałbym napisać sprostowanie jako wstęp.

Ten artykuł nie ma opisywać moich sukcesów bo de facto tylko końcowe zdjęcia pokazują ładne ryby a w całym artykule widać jedynie zdjęcia pokotów, zakrwawionych rym i rozczochraną łepetynę łowiącego. Pewnie co nieco niektórych urazi on i zdegustuje ale właśnie taki ma być. Ma on pokazywać ewolucję wędkarską od zafascynowania biednego imigranta pierwszą w życiu konkretną i przypadkowo złowioną rybą do świadomego szacunku dla okazowych ryb łowionych świadomie.

A więc do sedna

Moja historia z wędkarstwem zaczęła się dawno temu kiedy byłem jeszcze małym dzieckiem i tu chyba nie różni się od większości podobnych historii gdyż jako dzieci często chłoniemy wszystko co oderwie nas od betonu.

Były to czasy kiedy bambus który dostałem w spadku po wujku (nawet nie pamiętam czy był on od wujka) był szczytem moich marzeń. Mocne wędki robiliśmy sami z takich 1.5m kijów z włókna szklanego o grubości 1cm które po prostu były używane przez rolników do grodzenia krów na pastwisku pod napięciem elektrycznym.

Kiedyś będąc kajtkiem poszedłem z dwoma kolegami na bagna z drugiej strony jeziora Żychce w którym wiadomym było że znajdują się sumy i krążyły legendy że wyciągnięto tam w latach kiedy nas nie było na świecie suma pod 100kg. Po drodze wpadłem po pachy w bagno i ratowali mnie moi kompani (bodajże Krzysiek Naumowicz mnie wyciągnął) i mimo iż cały mokry to z wędkowania nie zrezygnowałem. Koledzy kulturalnie zarzucili spławiki na ploteczkę i od czasu do czasu coś ciągnęli. Ja będąc zupełnym laikiem mającym kilka lat (bodajże 9) i mając do dyspozycji wujkową wędkę z pastucha dla krów zaopatrzoną w spławik wielkości prawie ze piłki do siatkówki a także kotwicę większa od własnej dłoni założyłem na hak kilkadziesiąt dorodnych rosówek własnoręcznie wykopanych wzbudzając powszechny śmiech moich kompanów.

O ile koledzy brania mieli o tyle mój spławik ani drgnął a wędka spokojnie stała na podpórce( ten rodzaj podpórki przetrwał ze mną aż do przyjazdu do Francji bo jak widać na tym zdjęciu z 2007r nadal ochoczo takie z krzaków wycinałem

Już na pierwszej zasiadce byłem świadkiem złowienia 3kg suma i choć teraz dla mnie to narybek już wtedy spodobało mi się przyglądanie jak pięknie gnie się delikatna wędeczka pod naporem kilku kilowej ryby wspomaganej nurtem. W Polsce największe moje rekordy to kiludziesięciocentymetrowe szczupaki a największe sumy miały po 40cm i łowione były przez przypadek na czerwonego robaka podczas prób złowienia leszcza.

Widziałem też rasowych karpiarzy na zasiadce z całym tym majdanem i tak mnie urzekli że sam postanowiłem wzmocnić mój osprzęt i jego braki i zacząć poławiać karpia.

Tak się właśnie zaczęło moje karpiowanie a właściwie moje sumowanie gdyż jak na złość na moich zasiadkach karpiowych trwających po 3 dni rzadko trafiał się karp a znacznie częściej małe sumiki do 10kg. Nie były one obiektem moich westchnień bo takie małe kajtki łowiło się stosunkowo łatwo natomiast złowienie dwu cyfrowego karpia nastręczało sporych trudności tak samo jak i złowienie suma powyżej magicznej liczny 10kg.

To właśnie te małe sumiki pobudzały wyobraźnię a właściwie ich starsze rodzeństwo, wujostwo i dziadkowie bo skoro są małe które i tak dla mnie były pięknymi okazami ryby to na pewno są też i te większe które również idzie łowić :)

Łowienie karpia szło mi bardzo przeciętnie i o ile udawało mi się złowić nawet 6kg karpiki (nawet te niezmiernie cieszyły ze względu na swą rzeczną waleczność) o tyle coraz częściej zaczynałem na moje zestawy karpiowe zakładać przynęty żywe czyli przynęty skierowane na suma.

To był właśnie przełom i tak właśnie zaczęło się moje sumowanie a właściwie raczkowanie w tym temacie bo jak już wspomniałem łatwo było złapać kilkukilowego natomiast te większe ani nie brały ani się nie pokazywały

Któregoś razu po kilku miesiącach łowienia wybrałem się z kolegą na Pont De Sevres gdzie znajomi Polacy chwalili się już złowieniem kilku sumów do 12kg.

Na sam początek założyłem ser bo to najlepsza przynęta na brzanę i zarzuciłem jak najdalej szło. Po kilku godzinach przepiękny odjazd zakomunikował branie i kilka minut później na brzegu wylądowała dorodna 74cm brzana.

Pół godziny później udało się złowić węgorza. Gdzieś tam słyszałem o tym że węgorz jest niezłą przynętą na suma więc nie zastanawiając się nad niczym pociąłem go na części i wyrzuciłem jedną na haczyku karpiowym w rozmiarze 2, plecionce 0.35mm 21kg i karpiówce 3.5lbs kupionej na ta okazję znów jak najdalej szło.

Pół godziny później świst kołowrotka drugi raz już tego dnia zakomunikował przepiękne branie. Podpórka wystrugana naprędce z okolicznych krzaków (dokładnie ta sama co na fotce powyżej razem z tą sama wędką) pękła w chwili gdy podleciałem do wędki. Zacięcie i nagle wszystko zawirowało bo opór był niesamowity a w dodatku w przeciwieństwie do zaczepu wykazywał oznaki życia.

Walkę długo by opisywać a i szczęścia po doholowaniu do brzegu było co nie miara jednakże finałem był nie tylko największy okaz ryby którą złowiłem a która mierzyła 149cm i miała 23.5kg, ale też całkowite zarażenie się pasją którą sam sobie nazwałem sumowaniem ;)

Już wtedy wiedziałem że to nie karp będzie moim obiektem polowań a sum.

Wszystko to dopełnił jakiś czas później drugi sum wyciągnięty na federka Mikado Ultraviolet 3.9m 90gr i taki sam osprzęt karpiowy. Miał on 19kg i od tych 2 sumów zaczęła się moja przygoda z sumami.

Miesiąc później świadomie złowiłem pierwsze konkretne kijanki.

Dalej już poszło dużo łatwiej Stosowałem coraz to nowsze metody, uczyłem się na każdej zasiadce, przeżyłem dziesiątki porażek (i porażki i nauka została ze mną do dziś) Bywały zasiadki kiedy i za sprawą szczęścia i za sprawą dobrych metod łowiliśmy z żoną po kilka karpi i kilka sumów na jednej zasiadce. Nigdy nie było tak że moglibyśmy wszystkie oddać znajomym i zazwyczaj po zasiadce robiliśmy zbiorczą fotkę, jedna sztuka do znajomych a kilka z powrotem do wody. Niejednokrotnie i karpie i sumy długo dochodziły do siebie po takim rajdzie i dopiero w ostatnim roku wiedząc że to bestialskie zmieniłem techniki przechowywania sumów żeby móc zrobić zdjęcie z kilkoma a karpi nie przechowujemy w ogóle gdyż karp jest dużo mniej odporną rybą niż sum. Nie ma nic złego w zjedzeniu ryby bądź zrobieniu sobie fotografii z trzema osobnikami o ile przechowywanie nastąpiło w dobrych i bezpiecznych warunkach ale musze dodać i fotki których teraz powinienem się wstydzić gdyż mimo iż 90% ryb z nich wróciło do wody to przebywały wszystkie w siatkach i wracały do wody pokaleczone

Do tego żeby nie robić takich fotek też trzeba dorosnąć, trzeba do tego dojrzeć. Nikogo nie zachęcam patrząc na własne doświadczenia do przechowywania karpia gdyż traci on czasem masę łusek i nigdy nie jest to bezpieczne dla niego do końca gdyż nie jest on tak odporny jak sum. Dla przykładu teraz nasze zdjęcia z karpiami robimy zawsze bezpośrednio po złowieniu i w liczbie pojedyńczej.Jeżeli chodzi o suma to jest to naprawdę toporna bestia ale również nie powinno się go przechowywać w siatkach a jedynie na specjalnych sznurach które gwarantują ze ryba wróci bezpieczna do wody jeśli nie mamy zamiary jej zjeść. Jeśli zaś mamy taki zamiar, nie warto męczyć go na czymkolwiek pomimo tego iż na sznurze sum wypoczywa po holu i wręcz czasami lepiej żeby przed sesją wypoczął zamiast robić fotki od razu kiedy jeszcze holem jest wymęczony. Mam nadzieję że nie popełnicie moich błędów.

Film jak uwiązać suma z małym zastrzeżeniem że warto do tego używać grubszych nie wrzynających się w ciało sznurów a najlepiej użyć jeszcze amortyzatora gumowego gdyż wtedy przechowywanie suma nawet wielogodzinne nie męczy go i jest dla niego bezpieczne.Kiedy nastawiłem się konkretnie tylko na sumy miałem wielki problem. Komu to wszystko oddam? Przecież to kupa jedzenia i to w dodatku na miesiące dla nie jednej rodziny. Problem w tym że o ile sam nauczony byłem jedzenia ryb złowionych przez samego siebie lub innego członka rodziny o tyle ilości łowione w dzieciństwie i ich wielkości znacząco odbiegały od obecnych. Druga sprawa że sam nie za bardzo ryby lubiłem jeść gdyż za czasów komuny ryba to był darmowy i dobry posiłek a czasem i konieczny a każdy wydatek z wędkarstwem związany przeliczało się czy się zwróci. Kolejki i kartki po mięso jeszcze bardziej zachęcały do łowienia i spożywania ryb co z czasem mnie do nich zniechęciło mimo iż często się ich nie jadało.

Kiedy żona oznajmiła mi na początku że nie chce nawet słyszeć o tym że przyniosę rybę do domu

ulżyło mi gdyż jasne było że cala rodzina za rybami nie przepada ale dalej pozostał problem z marnotrawstwem takiej ilości żywności. Tu z pomocą przyszli moi znajomi gdyż wielu z nich ryby jadło a wręcz uwielbiało. Nie obeszło się bez zgrzytu gdyż o pierwszego mojego suma poprosił mnie mój szef Robert i chcąc nie chcąc musiałem go trzymać w wannie do rana co niezbyt miło zakończyło się dla mnie ze strony żony. Gdy rano przyjechałem do pracy okazało się że szef po prostu chciał suma zobaczyć i aż tak wielkiej ryby nie jest w stanie zjeść. Mimo usilnych starań nie udało się nikomu suma oddać a pod wieczór trzeba go było wyrzucić. Nie tak byłem nauczony, u nas podnosząc kromkę chleba która spadła na ziemię całowało się ją okazując szacunek do pożywienia, nie wolno było nic zmarnotrawić. Złość musiałem przegryźć, szef to szef i praca najważniejsza.

Razem z kolega odzyskaliśmy u ususzyliśmy łeb który i tak później zaginął tak że i sum się zmarnotrawił i pamiątką jedyna zostały fotografie choć i te na początkach mojej kariery robione w takich ujęciach że raczej wstyd niż chlubę przynoszą.Nie uważam takiego zachowania za etyczne bo nie ma nic etycznego w łowieniu i kaleczeniu a czasem tez zabijaniu ryb przez forsowny hol tylko dla własnej przyjemności. Dalej uważam że Ci którzy łowią żeby zjeść są bardziej etyczni niż ja sam z tym że nie potrafię przestać łowić bo jedynie wtedy stałbym się bardziej etyczny. Za świętoszka też robić nie będę jak ci co wyświechtali stwierdzenia No Kill na forach obrażając każdego co zjadł choćby leszczyka od mięsiarzy i innych. Dla mnie każdy powinien postępować zgodnie z przepisami i własnym sumieniem choć tak od serca zachęcam do wypuszczania okazów suma i nie tylko bo daje to dużo satysfakcji. Nie znaczy to jednakże że powinniśmy dyskryminować i obrażać tych co ryby zgodnie z regulaminem i własnym sumieniem jedzą.

Przez pierwsze 2 lata nawet nie wiedziałem że istnieją fora wędkarskie w Internecie tak że zdjęcia robiłem tylko dla siebie a później dla znajomych na Naszą Klasę i nie były one za estetyczne. Filmów w ogóle nie kręcioliśmy aż do czasu kiedy okazyjny przechodzień nagrał też nam pierwszy film z holu suma i od tamtej pory dokumentujemy co atrakcyjniejsze połowy nie tylko aparatem fotograficznym ale i kamerą.

Tutaj pierwszy nasz film nagrany przez przechodnia.Oczywiście daleko posunąłem się pod względem technik połowu jak i również materiałów do tego używanych a także mentalności jednakże polowania na suma pomimo kilkudziesięciu pięknych okazów na koncie cały czas się uczę i pewnie do końca życia będę się uczył.

Tym się różnie od tych co miesiącami nie mogą żadnego złowić że nigdy nawet po miesiącach bez brań nie zniechęcam się i cały czas szukam nowych rozwiązań.

Marzeń mam wiele choć niektóre już się spełniły.

Na samej Sekwanie co prawda sumy nie żyją od zawsze jak w Polsce ale od końca lat 80-tych więc niektóre marzenia będą musiały poczekać ale ze względu na dobre warunki rozwojowe liczę że stanie się to w miarę szybko:)

Szykuję się też do wyjazdu na deltę Rodanu gdzie warunki rozwojowe są tak dobre iż można nazwać południe Francji naszym małym Ebro i z tą wyprawą też wiążę wielkie nadzieje.

Za jakiś czas część druga w której opisze samo poławianie suma, techniki i wszystko z tym związane a na początek kilka ciekawszych zdjęć z ostatniego tylko sezonu ;)Wszystkim uganiającym się za tym pięknym stworzeniem życzę połamania kija a okazyjnie zapraszam na forumsumowe.pl Forum ściśle moderowane z obowiązkiem pisania poprawną polszczyzną.

Pozdrawiam serdecznie Artur Betcher

Opinie (57)

arturartur

Dobre   .   Szczera   5  .   Pozdrawiam   Artur  . [2011-02-18 00:41]

roberto

Świetny wpis napisany bez żadnej pruderii. Niestety MY WĘDKARZE dla swojego pięknego hobby, zadajemy ból rybą i nie usprawiedliwia nas : czy je zjadamy czy wypuszczamy. Starajmy się by ryby cierpiały jak najmniej i jeśli to możliwe w dobrej kondycji wracały do wody.ZŁÓW I WYPUŚĆ.Jeśli ktoś jest smakoszem świeżych rybek , szczerze życzę mu na zdrówko. Ważne jest by zabierał ilości regulaminowe.Bardzo dobrze jest to podkreślone w artykule.Lecz zawsze będę namawiał by rybą zwracać wolność.Gratuluję Arturowi wpisu . Daję 5**** [2011-02-18 08:44]

pstrag222

super artykuł bardzo miło się czytało gratuluje i pozdrawiam a i zostawiam***** [2011-02-18 08:45]

Hunt eR

Świetny artykuł Artur. Z pewnością poświęciłeś sporo czasu, żeby mieć takie efekty. Świetnie też, że wspiera Cię rodzina i z tego co widać, to Wasze wspólne hobby. Pozdrawiam. [2011-02-18 12:09]

baloonstyle

Imponujący artykuł, naprawdę jestem pod wrażeniem :)) Pozdrawiam :)) [2011-02-18 13:48]

linek29

Ostatnie zdjecie jest najładniejsze. [2011-02-18 14:10]

użytkownik

Materiał świetny. Ale już Koledze współczuję tych upłakanych komentarzy niektórych kolegów po kiju, którzy stwierdzą że jest Kolega barbarzyńcą, bo męczy ryby i publikuje ich zakrwawione facjaty. Z mojej strony uznanie i uznanie + szacuneczek i uznanie.. 

Pozdrawiam serdecznie i stawiam pięć gwiazdorów. 

Ghost.

[2011-02-18 14:45]

użytkownik

super . szacunek ze kolega tak daleko zaszedł za równo z wędką jak i w  zyciu osobistym. Gratulacje.  ja sam musiałem przezyc 30 lat zeby móc zaczac wedkowac . pozdrawiam [2011-02-18 15:12]

jurek

Jak zwykle świetnie Ci wyszło Arturze , Jest co poczytać pooglądać , no i nauczyć się . Wielkie gratki ode mnie oraz pozdrów całą rodzinkę . Czekam na dalszy ciąg wspaniałych relacji ------------ Jurek . [2011-02-18 15:27]

luke1219

To jest chyba jeden z najlepszych materiałów jakie czytałem na tym portalu! Gratuluję takich rybek:) Bardzo podobał mi się film z holowania suma, nieodzowne 5 należy się w pełni a nawet  więcej:) [2011-02-18 16:06]

Bugowy Lowca

Ja pierd... co ja bym dał żeby raz w życiu po łapać tak na bugu.Stary jesteś mistrzem 5.Pozdro z Holandii [2011-02-18 16:07]

użytkownik

Nie da się tak połowić na Bugu nawet jeśli nagle wszyscy zaczniemy wypuszczać ryby. Nasze wody są inne i inne są w nich warunki. No i inna jest gospodarka. Ale materiał jesz zajebiaszczyj! [2011-02-18 16:23]

użytkownik

Artykuł ze zdjęciami. Tego jeszcze nie widziałem. Fajny wpis. Jak się umieszcza zdjęcia w wpisie i filmy z youtube. Za odpowiedz dzięki wielkie. A artykuł oceniam na 5. Pozdrawiam kolegę. [2011-02-18 16:30]

kaczaw

Gratulacje za artykuł i wyniki.Pozdrawiam z Zabrza. [2011-02-18 16:52]

majsterp

SUPER!!! [2011-02-18 16:58]

szczepcio

Chyba najlepszy artykuł jaki czytałem na tym portalu.Jest ciekawy i ten filmik na you tube jest całkiem całkiem.Jest czym się pochwalić i ładne zdjęcia.Jest co pooglądać. Jest dość długi ale nie monotonny.A przede wszystkim ciekawie opisane początki wędkarstwa.Ode mnie maxik. [2011-02-18 18:02]

mar83

Wielokrotnie polecałem rady avallona na tym portalu. Choć nie zawsze mamy jednakowe zdanie to przyznać należy obiektywnie, że ma on dużą wiedzę i doświadczenie, a co najważniejsze nie skrywa ich w czeluściach swojego mózgu, lecz ochoczo dzieli się  z kolegami. Za opis piątal. Pozdrawiam [2011-02-18 18:11]

perwer

Masakra stary.....pięknie to wszystko poukładałes.....Dawno nie widziałem tak dobrego artykułu. [2011-02-18 18:19]

lucjan50

Witam.

To budujące że znajduje się ludzi podobnie myślących. Ludzi, którzy dojzewają, stają sie bardziej świadomi i odpowiedzialni za to co wokół nas zyje.

Panie Arturze mam podobne rozterki co Pan. Z jednej strony jest we mnie archaiczny łowca, którego ciągnie nad wodę pierwotny zew. Z drugiej meczy swiadomość tego jaką krzywdę robimy naturze wykorzystując swoją przewagę.

Swoje mysli uspokajam na razie tym że, moje hobby od kilku lat czyni minimalne spustoszenie w naszym rodzimym rybostanie :-).

Dziekuje Bogu ze nie stałem się mysliwym. Choc to tez jest hipokryzja.

Pozdrawiam   

[2011-02-18 19:03]

krzychu64

Wspaniały artykuł napisany z pasją o pasji. (*****)Pogratulować sukcesów ( zazdroszczą i tak wszyscy ) i możliwości.Pozdrawiam. [2011-02-18 19:30]

izamarcin

Piękne i szczer ciekawe kiedy unas doczekamy sie takich olbrzymów [2011-02-18 19:55]

pilatto

Dla mnie jest ti niezrozumiale, a mianowicie... Świetnie napisany artykuł, bez błędów, gramatycznie, stylistycznie, ortograficznie ok. Super zdjęcia, jeszcze lepsze filmy. Całość opowiedziana w bardzo interesujący sposób. Ryby jakie łowisz są godne pozazdroszczenia zarówno przez wędkarzy zupełnie początkujących (jak ja) jak i z doświadczniem kiludziesięcioletnim. Pytam więc: "dlaczego ktoś za taki artykuł daje oceny "1" czy "2" bo przy tak dużej liczbie ocen i zdeklarowanych ocen "5" jest to niska średnia ocena. Czy to naprawde zwykła, ludzka zawiść?? Sam osobiście zazdroszcze wszystkiego co jest zawarte w tym artykule: ryb, zdjęć, filmików, sposobu pisania, nawet Francji i Sekwany ale wlasnie za to należy się "5". No cóż. Z drugiej strony, ten artykuł jest odpowiedzią na wiele kłótni, awantur i gorących dyskusji na tym forum na temat "C&R" i "no kill", czyli że jeśli chcesz zsjeść rybę to ją zjedz, nie marnuj jedzenia, nie zabijaj bez potrzeby. Dla mnie Panie kolego po tym artykule stałeś się idolem... [2011-02-18 21:14]

użytkownik

Pilatto - przeczytaj co ja napisałem w pierwszym komentarzu, to zrozumiesz co za element sieje te pały. [2011-02-18 21:18]

kostekmar

Jak koledzy wcześniej, tak i ja oceniam wpis na piąteczkę. Dobry styl, bez baboli i tak powinno być. Co do zdjęć i filmów też są fajne, chociaż i tak niektórzy będą marudzić. [2011-02-18 21:19]

pilatto

ale oni nie pofatygują się nawet zostawić komentarza i uzasadnienia swej oceny, np: "daje 1 bo mnie to wkurwia że łowie przez 50 lat a moja najcięższa ryba ważyła 3 kg" :/ żenujące... [2011-02-18 21:22]

użytkownik

Ja łowię 20 lat i moja najcięższa ryba ważyła chyba 17 kilo . Ale czy to ważne wobec takich osiągnięć o których tu czytam? Szacun i chwalmy Jahwe. [2011-02-18 21:25]

użytkownik

5**** [2011-02-18 23:39]

avallone78

Wszystkim dziękuje za życzliwość. Krytycznych komentarzy się nie boję bo uważam że mam zdrowe podejście.GHOSTOMIR Twoje i moje osiągnięcia nie mają żadnego znaczenia, wszyscy jesteśmy równi o ile wzajemnie się szanujemy i nie jestem lepszy tylko dlatego że większą rybę złowiłem, szacunek dla Ciebie za to że jesteś kim jesteś.Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję wszystkim za wsparcie. [2011-02-18 23:46]

Zibi60

Masz je i ode mnie, za szczerość, wiedzę, bezpruderyjność i "lekki język" w przekazie. 5* [2011-02-19 06:12]

Jędrula

Super napisany artykuł i piękne ryby , aż Ci Kolego zazdroszczę .

Czy u nas w Polsce doczekamy się kiedyś takiego rybostanu , te sumy ehhhhhhhhhh , normalnie rewelacja . Dla mnie piona przez duże P .

Oczekuję na kolejne relacje :)

Pozdrawiam

[2011-02-19 07:53]

Kamik

Niezły kot:) [2011-02-19 08:37]

zuza

Nie bede sie rozpisywała bo koledzy  wczesniej chyba napisali wszystko- graciochy za sukcesy i rewela opis-*****nic dodac-nic ując.:) [2011-02-19 09:01]

loli_83

Gratulacje! Świetny art i szacunek za szczerość. 5. Pozdrawiam [2011-02-19 11:59]

jackotis

gdybyś zmienił kolejność artykułów na pewno niebyłoby poprzediego zgrzytu  pozdrawiam [2011-02-19 13:09]

jackotis

sorki za ,,niebyłoby" [2011-02-19 13:11]

Wojtu

Dobry artykuł , ładne rybki ;) Daje 5 ;)

Pozdrawiam

[2011-02-19 13:33]

erixon

Świetnie opisane , super foty a ostatnie zdjęcie poprostu rajskie ! [2011-02-19 15:42]

adamoski

Super wpis:) Piątka*  [2011-02-19 16:10]

jarco0

Arturze!!!Chyle czoło!Świetnie to wszystko opisałeś.Myśle ,że sporo (pseudo)"no kill-owców"teraz drapie sie po głowie-jaki komentarz mam wpisać?:)daje 5***** i czekam na dalsze artykuły.pozdrawiam

[2011-02-19 16:18]

kowal77

Naprawde najlepszy artykół jaki miałem okazje przeczytać, szczery i poprostu genialny, natchnął mnie do dalszego doskonalenia technik wędkarskich i poszukiwania nowych metod i miejsc połowu. Pozdrowienia. [2011-02-19 16:32]

użytkownik

Świetny artukuł, a zarazem fenomenalne zdjęcia Pozdrawiam 5 [2011-02-19 16:47]

pawel75

Świetny artykuł, jak widać mnóstwo czasu i serducha w niego włożyłeś. Pozdrowionka i połamania oczywiście ! [2011-02-20 14:16]

jarluk

Super opowiadanie. Szczególnie spodobało mi się jak opisałeś to, że z czasem "zaprzyjaźniłeś" się z rybkami. Człowiek ma to w głowie, ale trudno o tym opowiedzieć, a opisać jeszcze trudniej...Piękny artykuł, jak bym mógł dałbym 10 :). Pozdrawiam i spełnienia tych marzeń. Czekamy na więcej.***** [2011-02-20 18:10]

buntownik86

Jestem pod wrażeniem artykułu, lekko i przyjemnie się go czyta. Widać że został napisany z uwielbieniem dla pasji jaką jest wędkarstwo. Gratuluję sukcesów i życzę dalszych. [2011-02-20 20:06]

Pit-82

Super artykuł!!! Lekko się czyta a zarazem bardzo wciągający ;) Świetny pomysł z tymi fotkami i filmikami w artykule, dodają sporej atrakcyjności artykułowi. Zdjęcia na końcu, a zwłaszcza ten sum w bluszczu-(chyba) cudeńko ;) Oczywiście 5-ka. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!!! ;D [2011-02-20 22:15]

YYZ

Super! piąteczka! [2011-02-21 11:14]

użytkownik

no kolego piękny artykuł warto było go przeczytać , imponujący jeden z lepszych artkułów jakiczytałem na portalu duża piona ***** [2011-02-21 14:30]

łysy wąż

Kolego - oczywiście piątal ;-) Bardzo dobry artykuł, aż zatęskniłem za lipcową Wisłą.... ;-)pozdr. [2011-02-22 10:40]

zorro

Pięknie opisana życiowa przygoda, której zapewne nie jeden zazdrosci. Fajnie napisane, szczerze i z jajem. Gratuluje zmiany podejscia do wędkarstwa - bo to w tym hobby jest najpiękniejsze, gdy zaczynamy "dogadywać sie" z przyroda.

Gratuluje, i zycze powodzenia na kolejnych wyprawach

[2011-02-22 11:55]

pangaz4

nono jak zawsze super pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów [2011-02-23 08:47]

cobra1122

Witaj avallone78 bardzo lubię czytać twoje artykuły i oglądać twoie filmiki ze względu na to że jestem samoukiem i z twoich wpisuów można naprawdę dużo się nauczyć dla mnie jesteś nauczycielem który napemno mnie wiele nauczy uczmy się od takich a napewno wiele nauczymy własne  dzieci pozdrawiam.   [2011-03-12 23:30]

maciejb81

Super artykuł ode mnie piątka (szkoda że nie można więcej). Fajna formuła materiału ze zdjęciami i filmami. Materiał zachęca do odwiedzenia wspomninego forum. Dobra robota.

P.S. A byłem w Paryżu i też łowiłem na Sekwanie jak i na drugiej mniejszej rzece jaką jest Marna. Tyle że poławianymi rybami były węgorze. 

Pozdrowienia ze Szkocji. 

[2011-03-25 12:38]

niezlyokaz

spoko ale w polsce nie ma takich sumów szkoda [2011-04-09 16:31]

avallone78

Są i większe.W Polsce sumy wolniej rosną bo klimat zimniejszy ale za to żyją od wieków a w Fr od lat 70-tych czyli rachunek się wyrównuje a nawet przeważa na korzyść Polski. to łowi sumy to wie to.Pozdrawiam [2011-04-17 14:45]

maciekbxl

wielkie 5 super zrobione polamania kija i czekamy na dalsze efekty pozdrowienia z Belgii [2011-06-28 00:01]

frotto

Naprawdę świetny artykuł takie sumy normalnie marzenie :) [2012-12-08 17:02]

użytkownik

5 [2013-05-12 15:48]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Wiaderkarze

Wkrótce nadejdzie wiosna. Przypomniał mi o tym pewien leszcz, który zaat…