Setki śniętych ryb w zbiorniku w Bełchowie.


Od 1,5 do nawet 2 ton śniętych ryb wyłowiono z zalewu w Bełchowie (gmina Nieborów). To ogromny cios dla wędkarzy z miejscowego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, które za kilka dni będzie obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na zarybienie zbiornika.

Pierwsze niepokojące wędkarzy sygnały na zalewie w Bełchowie pojawiły się w ubiegły wtorek (25 sierpnia). - Zauważyliśmy ryby, które łapały powietrze. Wtedy podjęliśmy pierwsze działania, zaczęliśmy przepompowywać i natleniać wodę - opowiada Daniel Tartanus, członek koła PZW w Bełchowie.

Niestety już następnego dnia na powierzchnię zaczęły wypływać śnięte ryby. Mimo wysiłków wędkarzy martwych okazów przybywało. Do soboty ze zbiornika wyłowiono od 1,5 do nawet 2 ton padniętych ryb, głównie zeszłorocznego i tegorocznego narybku.

- Straciliśmy prawdopodobnie całą populację płoci, łącznie około 500 kilogramów - wskazuje Tartanus. - Wyłowiliśmy duże ilości leszczy i sandacza, a także amury, okonie, szczupaki, liny. Przeżyły jedynie karpie i karasie.

- Przyczyną śnięcia ryb była przyducha, czyli brak tlenu w wodzie. Powodem były wysokie temperatury, a do tego zbiornik w Bełchowie jest dość płytki - informuje Michał Jędrzejewski, rzecznik prasowy skierniewickiego okręgu PZW. - Wyniki badań wody spełniały normy.

To bardzo bolesny cios dla wędkarzy z Bełchowa. Miejscowe koło PZW, które zrzesza około 170 członków, w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. - Taka rzecz w historii naszego koła nigdy się nie wydarzyła. Nikt nie był na to przygotowany. Strasznie było patrzeć na te wszystkie zdechłe ryby - nie ukrywa Daniel Tartanus, który wędkuje od dziecka.

Zaplanowane na najbliższą niedzielę (6 września) jubileuszowe zawody spławikowe o Puchar wójta gminy Nieborów zostały przeniesione z zalewu w Bełchowie na zbiornik wodny za Laskiem Miejskim w Łowiczu.

W internecie na portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy „Wędkarze dla Bełchowa”, której celem jest przywrócenie rybostanu na miejscowym zbiorniku wodnym.

- Wszystkich tych, którym zależy, aby zalew w Bełchowie wrócił do swojej świetności i nadal mógł nas cieszyć prosimy o wsparcie naszej inicjatywy. Jest to długotrwały i kosztowny proces, ale wierzymy, że dzięki Waszej pomocy uda nam się „ożywić” to wspaniałe miejsce do odpoczynku na łonie natury - informuje organizatorka zbiórki Marlena Gajewska ze skierniewickiego koła PZW.

Na grupie Wędkarze Okręgu PZW Skierniewice na Facebooku organizowane są licytacje, z których dochód zostanie przekazany na zarybienie akwenu.

Fot. screen ze strony zrzutka.pl

 


4.3
Oceń
(6 głosów)

 

Setki śniętych ryb w zbiorniku w Bełchowie. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł