Sezon na składanie deklaracji PIT

/ 1 komentarzy

Od 1 stycznia do końca kwietnia każdego roku trwa okres rozliczeń podatkowych składanych za miniony rok przez osoby fizyczne. Obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych wynika z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Terminy obowiązujące podatników PIT w 2017 roku

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają deklaracje PIT w formie papierowej albo przesyłają pit online w terminach do 31 stycznia lub 2 maja 2017 roku. Termin 2 maja wynika z zapisu ustawowego przenoszącego termin rozliczenia z 30 kwietnia na pierwszy dzień roboczy po tym dniu, jeśli ostatni dzień kwietnia jest dniem wolnym od pracy.

31 stycznia  2017 roku obowiązuje składających PIT-28 podatników, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz uzyskujących przychody z najmu prywatnego, rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

2 maja 2017 roku  obowiązuje podatników składających:

•    PIT-36 – których przychody (dochody) są opodatkowane na ogólnych zasadach z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej 18% i 32%,  przede wszystkim dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali, a także podatników, którzy uzyskali dochody z zagranicy, doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, rozliczają najem na zasadach ogólnych, uzyskali przychody z innych źródeł.

•    PIT-36L – przez  podatników rozliczających się indywidualnie, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane metodą 19% podatku liniowego, 

•    PIT-37 – przeznaczony do rozliczenia dochodów opodatkowanych na ogólnych zasadach według skali podatkowej, dla  podatników, którzy uzyskali przychody wyłącznie ze źródeł położonych na terytorium RP, za pośrednictwem płatników. Z obowiązku złożenia zeznania zwolnieni są podatnicy, jeżeli przed 10 stycznia złożą do pracodawcy zgłoszenie PIT-12 o rozliczenie rocznego podatku przez płatnika. Obowiązku złożenia PIT 37 nie mają też osoby otrzymujące świadczenia z organów rentowych, jeśli poza emeryturą czy rentą nie miały innych dochodów i nie chcą korzystać z ulg podatkowych.

•    PIT-38 – jeśli podatnik uzyskał w roku podatkowym 2016  przychody kapitałowe opodatkowane 19% podatkiem (np.z odpłatnego zbycia akcji i innych papierów wartościowych),

•    PIT-39 – obowiązujący  podatników, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ( należy złożyć zarówno w przypadku dochodów opodatkowanych 19% podatkiem oraz zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy).

Sposób składania zeznań podatkowych 2017

Wszystkie deklaracje podatkowe można złożyć w wersji papierowej lub rozliczyć przez internet. 

Dokumenty papierowe dostarczamy osobiście lub przez osobę upoważniona do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w dniu 31 grudnia 2016. Możemy też dostarczyć listem poleconym nadanym na poczcie lub przez firmę kurierską.

Do rozliczenia pit online możemy skorzystać z programu oferowanego przez Ministerstwo Finansów lub innego dostępnego w internecie, którego rozwiązania są bardziej przyjazne podatnikowi. Nowoczesne rozwiązania oferuje PITax.pl Łatwe podatki. Z tym programem rozliczenie pit online możliwe jest nie tylko na komputerze, ale też na laptopie, palmtopie, a nawet telefonie komórkowym. Wystarczy dostęp do internetu. 

Miejsce i czas rozliczenia pit online nie są ograniczone (poza ograniczeniem terminami ustawowymi). PIT online możemy wypełnić i wysłać o każdej godzinie we wszystkie dni tygodnia dzięki kompatybilności programu  z systemem e-Deklaracje, dostępnym przez całą dobę. Możliwe jest też zapisanie wypełnianej deklaracji w dowolnym momencie i powrót do niej w dogodniejszym czasie, np. po uzupełnieniu przygotowanych danych niezbędnych do prawidłowego rozliczenia pit. Dane o rocznych dochodach często uzyskujemy od płatników dopiero pod koniec lutego. Naszym zadaniem jest tylko podanie prawidłowych danych, a program zapewni poprawność wszystkich obliczeń. Nie musimy używać kalkulatora, ani sprawdzać obowiązujących stawek podatkowych czy limitów odliczeń. Program jest aktualizowany zgodnie z najnowszymi przepisami podatkowymi.

Program pomoże nam optymalnie rozliczyć wszystkie ulgi podatkowe, do jakich mamy prawo. Możemy też przekazać 1% dla OPP (KRS organizacji łatwo znaleźć na dostępnej w programie  liście OPP uprawnionych do pozyskiwania wsparcia w postaci 1%).

Wysłanie deklaracji pit online będzie możliwe po złożeniu podpisu w formie danych autoryzujących. Najwięcej kłopotu sprawia podanie kwoty przychodu z zeznania złożonego w ubiegłym roku za rok 2015. Dla tych, którzy już rozliczali się z programem, sprawa jest prosta, bo program zapamiętuje dla nas te dane.Po wpisaniu poprawnej kwoty i otrzymaniu statusu “200”, otrzymamy UPO - urzędowe poświadczenie odbioru przez urząd skarbowy online.

PITax.pl Łatwe podatki oferuje program profesjonalny i zapewniajacy bezpieczeństwo danych.
 

 


3.7
Oceń
(6 głosów)

 

Sezon na składanie deklaracji PIT - opinie i komentarze

erykomerykom
0
PZW z ukradzionych ryb też się może rozliczyć??????????????????? (2017-01-23 14:59)

skomentuj ten artykuł