Skręcanie żyłki

/ 9 komentarzy

Skręcanie żyłki jest jednym z poważniejszych problemów każdego spinningisty. Skręcona żyłka spada a nawet strzela ze szpuli kołowrotka. Cienkie żyłki (0,10- 016 ) które uległy skręceniu, wykazują skłonność do samoczynnego owijania się wokół przelotek i szczytówki wędziska. W takich okolicznościach próba rzutu może zakończyć się zerwaniem przynęty lub złamaniem szczytówki. Skręcanie żyłki powstaje nie kiedy już podczas nawijania jej na kołowrotek. Aby do tego nie doszło, w czasie nawijania żyłki na multiplikator należy szpulę, z której odwijana jest żyłka, zamocować tak, aby mogła się swobodnie obracać. Natomiast przy nawijaniu na kołowrotek o szpuli stałej, żyłka powinna z leżącej płasko szpuli spadać zwojami i to w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. dotyczy to oczywiście tylko tych kołowrotków, których głowica z kabłąkiem także obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, patrząc z tyłu kołowrotka w kierunku osi szpuli. Obiektywnie rzecz biorąc, kołowrotek o szpuli stałej zawsze nieco skręca żyłkę, co wynika z kinematyki jego mechanizmu. Skręcanie to jest tym większe , im mniejsza jest średnica szpuli kołowrotka. Nie warto jednak tym zjawiskiem zaprzątać sobie uwagi, ponieważ przy każdym rzucie skręcona w czasie nawijana żyłka odkręca się dokładnie tyle razy, ile została skręcona prostuje się więc, wraca do położenia wyjściowego. Groźne skręcanie żyłki powstaje wówczas, gdy po zacięciu dużej ryby lub zahaczenia zawady wędkarz kręci uparcie korbką kołowrotka i jednocześnie obraca się szpula stała działa sprzęgiełko przeciążenia. Drugą , jeszcze bardziej powszechną przyczyną poważnych skręceń żyłki są niektóre wirujące przynęty , nieprawidłowo skonstruowane lub źle wykonane błystki obrotowe . Mam nadzieje że opis się podobał pozdrawiam.

 


4.5
Oceń
(40 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Skręcanie żyłki - opinie i komentarze

WYSPA106WYSPA106
0
Jeszcze jeden czynnik skręcania żyłki ktróry nie został opisany to zblokowana rolka. W tym przypadku należy ją przesmarować lub wymienić łożysko.
Z wędkarskim pozdrowieniem J.Wyspiański
(2012-02-01 09:28)
TOMECZKOTOMECZKO
0
witam a co radzicie w takim razie bo o przyczynach jest dozo ale o zapobieganiu sie skreceniu zylki nic.ja uzywam błystek meppsa i rowniez mi sie zylka skrece wiec watpie w to ze sa prznetami zle wykonanymi i ze to jest ich przyczyna. (2012-02-02 08:28)
daniel-13daniel-13
0
Siema problem skręcania żyłki chyba wszystkich wkurza ja na swoim przykładzie wiem że jest to bardzo uciążliwe ale jest na to rada trzeba poprostu trzeba wymieniać żyłkę co sezon ja przynajmiej tak ja robie (2012-02-03 14:17)
jakubwrjakubwr
0
Zacytuję kawałek artykułu kolegi Zbigniewa z foum: "Dużym utrapieniem podczas spinningowania jest skręcanie się żyłki, co może być powodem utraty przynęty lub nawet złamania szczytówki. Oprócz przynęt wirujących sami wędkarze w tym wydatnie pomagają, kiedy po zacięciu dużej ryby lub zahaczeniu zawady, kręcą uparcie korbką kołowrotka, gdy jednocześnie obraca się szpula (działa sprzęgło przeciążeniowe)." (2012-02-04 10:55)
marianpompkamarianpompka
0
dzieki niemu zrobilem sie madzejszy. podziekował ,pozdrawiam
(2012-02-09 23:20)
ryukon1975ryukon1975
0
Jak już któryś z kolegów wyżej wspomniał jest kilka czynników które wpływają na skręcanie żyłki.Żeby tak naprawdę poznać większość z nich (już nie mówię że wszystkie) potrzeba czasu i praktyki nad wodą.Oczywiście wskazówki bardziej doświadczonych kolegów nie przeszkadzają w zdobywaniu wiedzy.Trochę pociągu do techniki jednak się przydaje.:) 5***** (2012-02-11 15:51)
stan-żstan-ż
0
Główki meppsa do wirówek znacznie ograniczają sręcanie żyłek. (2012-02-13 14:42)
krisgrabakrisgraba
0
ja wywijam całą żyłkę z rolki na długim odcinku i nawijam lużną żyłkę i to pomaga. (2012-03-25 18:06)
magnatmagnat
0
Witam,dużo szukałem i znalazłem http://powercarp.pl/artykul,63.html popatrzyłem i zrobiłem z oliwki nie musi być ciężka do żyłki 0,18 wystarczy oliwka 20 g pozdrawiam (2012-09-11 11:40)

skomentuj ten artykuł