Skuteczne kulki proteinowe na karpia.

/ 2 zdjęć


Jeszcze jakiś czas temu złowienie karpia było nie lada wyzwaniem, zarezerwowanym w zasadzie wyłącznie dla doświadczonych wędkarzy. Rewolucję przyniosły kulki proteinowe. Zlikwidowały bowiem problem, polegający na podjadaniu przynęty przez mniejsze ryby. 


Czym są kulki proteinowe?


Kulki proteinowe to jeden z rodzajów przynęt i zanęt,
stosowanych do połowu karpi, amurów oraz podobnych do nich gatunków
ryb. Jak sama nazwa wskazuje – mają formę kulek (w różnych
rozmiarach – 10, 15, 20 i 24 mm), uformowanych z masy, która
zawiera takie składniki, jak: mąka roślinna, mączka rybna, mączki
ze skorupiaków i innych składników odżywczych.


Dodatkowo takie kulki proteinowe wzbogacone są o: proteiny, witaminy, aminokwasy iminerały. Jak zatem widać – są pełnowartościową i pożywną przynętą. Powoduje to, że zmysły ryby są stymulowane i jest ona odpowiednio zmotywowana do żerowania. Funkcję zwabienia ryby pełnią też zawarte w masie kulek proteinowych: atraktory, aromaty, barwniki
(imitujące naturalny pokarm karpi) i substancje smakowe.

Kulki proteinowe są używane zarówno jako przynęta, jak też zanęta. Obecnie uważane są za jedne z najskuteczniejszych sposobów na połów karpi. Kulki proteinowe ma w swojej ofercie internetowy sklep wędkarski Optimal Baits. Warto wspomnieć, że autorska receptura kulek proteinowych została opracowana na bazie wiedzy i doświadczenia specjalistów w dziedzinie połowu karpi.Kulki proteinowe pływające czy tradycyjne –co wybrać?

Kulki proteinowe dzielą się na tonące i pływające (tak zwane pop-up, dumbells pop-up). Raczej nie trzeba tłumaczyć ,czym się różnią. Kulki tonące opadają po prostu na dno, natomiast pływające unoszą się w wodzie.

Wybór konkretnego rodzaju zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju łowiska (zamulenia, roślinności itp.). Kulki proteinowe tonące mogą się sprawdzić w zasadzie tylko przy piaszczystym lub żwirowym dnie, gdzie karpie będą poszukiwać pożywienia. W mule najpewniej zginą i nie będą dla ryb atrakcyjne.

Z kolei unoszące się w wodzie kulki proteinowe na karpia są znacznie lepiej widoczne, a ponadto dłużej pracują w wodzie
(zwłaszcza kulki haczykowe, na włos). Warto wspomnieć, że są także bardziej odporne na mniejsze ryby, które mogłyby podjadać przynętę. Kulki pływające to właściwie jedyna szansa na złowienie karpia, kiedy mamy do czynienia z mulistym dnem i gęstą roślinnością.

Istnieje też takie rozwiązanie jak połączenie kulki tonącej i kulki pływającej na włosie – czyli tak zwany bałwanek. Ta opcja
pozwala zwabić nawet bardzo ostrożne ryby.


Jak już wspomnieliśmy – kulki proteinowe dzielą się na pływające i tonące. Mają też różne rozmiary, które można dopasować do spodziewanej wielkości ryby. Jednakże kulki proteinowe różnią się także smakiem i zapachem. Można
zdecydować się na kulkę proteinową z białek zwierząt wodnych (na przykład krab), ale też owocową (na przykład kulkiproteinowe truskawkowe). Nietrudno się domyślić, że te dwie opcje znacząco różnią się zapachem – pierwsze są śmierdzące, drugie zaś mają słodki aromat. Dostępne są również wersje, wzbogacone wieloma różnymi smakami, połączonymi w jeden produkt.

Ponadto w sklepie można nabyć samą zalewę, do której włożymy własnoręcznie zrobione kulki proteinowe zanętowe. W sieci dostępne są przepisy na kulki proteinowe, a zatem amatorzy samodzielnego przygotowania przynęty mogą pokusić się o ich wykonanie. Trzeba jednak pamiętać, że gotowe kulki proteinowe po prostu wyjmuje się z opakowania. Do przygotowania „domowej roboty” kulek niezbędne są odpowiednie składniki (na przykład mąka kukurydziana, konserwant do kulek proteinowych itd.) oraz akcesoria (na przykład roller do kulek proteinowych).


Kulki proteinowe powinny być przede wszystkim skuteczne. W tym celu muszą być wykonane z najwyższej jakości składników, które są odpowiednio skomponowane. Jeżeli decydujemy się na gotowe kulki proteinowe, to wystarczy wybrać produkt przeznaczony do danego gatunku ryb. Producent zadbał o to, by kompozycja składników przyciągała konkretne ryby i oddziaływała na ich zmysły.

Złowienie karpia udaje się najczęściej przy zastosowaniu kulek proteinowych pływających, które są skuteczną przynętą (tak ze względu na wartość odżywczą, walory smakowe i zapachowe, jak też atrakcyjność wizualną). Niekiedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednak zastosowanie tak zwanego bałwanka, a więc połączenie kulek tonących z pływającymi.

Warto mieć na względzie charakter łowiska i specyfikę dna, ale również swoje własne umiejętności wędkarskie, doświadczenie i wiedzę. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu. Trzeba przede wszystkim próbować różnych rozwiązań. Z czasem udaje się wypracować własne najskuteczniejsze metody połowu karpi. Jedno jest pewne – kulki proteinowe to obecnie jedne z najskuteczniejszych przynęt na karpia i podobne gatunki ryb. Warto więc zadbać o to, aby znalazły się w każdym wędkarskim ekwipunku. 

 


3.5
Oceń
(2 głosów)

 

Skuteczne kulki proteinowe na karpia. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł