Skwaty i inne robactwo

/ 6 komentarzy

Prawie wszystkie gatunki ryb gustują w larwach owadów. Spośród całej gamy przynęt naturalnych prym wiodą oczywiście larwy wszelkiego rodzaju much czyli popularne białe robaki. Te hodowane z wyselekcjonowanych gatunków much plujek przez wyspecjalizowane firmy, które możemy kupić w sklepie wędkarskim pod nazwą po prostu 'białe robaki', 'tłusty angolek' itp. oraz z własnych hodowli gdzie larwy pochodzą z przypadkowego gatunku much, czyli popularne skwaty.

Pierwsze są tłuste, wypasione, pinka zaś drobniejsza- skwaty natomiast cienkie, grubości haczyka praktycznie nadające się wyłącznie jako dodatek zanętowy. Jak sprawdzić czy biały robak jest świeży?- widać w ich tułowiach czarne ślady pokarmu, im więcej czarnego tym robak jest świeższy. Robaki możemy barwić samodzielnie jednak dostępne barwniki są zbyt słabe i dosyć szybko 'rozmywają się' w wodzie, dlatego też lepiej kupić gotową, koloryzowaną przynętę która jest trwała kolorystycznie. A jaki kolor najlepszy? Najczęściej spotykane kolory to: czerwony, żółty, brązowy- spotykane są też larwy koloru niebieskiego, zielonego, pomarańczowego. W zależności od łowiska, przejrzystości wody, koloru dna, pory dnia a wreszcie pogody itp.- musimy poeksperymentować.

Jeżeli zapomnimy o białych robakach i zostaną nam w czeluściach skrzynki czy też torby- nie ma powodu do zmartwień- larwy w kokonach tzw. kastery są też rewelacyjną przynętą na płocie i leszcze. Jest wiele szkół traktujących o przygotowaniu robactwa do wędkowania, płukać, nie płukać- jedno jest pewne- na pewno warto potraktować przynętę atraktorem lub chociaż by przesypać sypką zanętą, swojego czasu stosowałem do przesypywania mączkę kukurydzianą- wycierały się rewelacyjnie. Białe robaki możemy przechowywać w dolnych partiach lodówki (uwaga na żony, matki itp.) nawet około 1,5-2 tygodnie co 2-3 dni otwierając aby je 'dopowietrzyć'- sprawdzone! Pamiętajmy aby w czasie deszczu chronić naszą przynętę przed wilgocią- z mokrego pojemnika po ściankach potrafią nawiać na wolność. Myślę, że z grubsza przybliżyłem tematykę tej tak chętnie stosowanej przynęty

 


4.5
Oceń
(40 głosów)

 

Skwaty i inne robactwo - opinie i komentarze

Krul-MateuszKrul-Mateusz
0
to jak zabarwić je samemu ?? (2012-08-10 15:41)
marek-debickimarek-debicki
0
Fakt, faktem. Białe lub pinka zaprawione zanętą w chłodnym miejscu przechowują się rewelacyjnie przez dłuższy okres. Odtłuszczanie lub płukanie jest wskazane szczególnie jeżeli kupne białe są przechowywane w trocinach sosnowych. Pozdrawiam i *****pozostawiam. (2012-08-10 20:39)
Lin1992Lin1992
0
Białe to moja przyjęta nr.1 na ryby spokojnego żeru.Ostatnio nawet okonie zaczęły brać na białe - rzadko ale biorą. (2012-08-12 06:10)
kamil11269kamil11269
0
moje również, ale jeżeli nie mam dostępu do sklepu wędkarskiego przed wyjazdem używam czerwonych robaczków (dżdżownic) (2012-08-12 10:02)
trusto0trusto0
0
skuteczne nr.1 na wszystkie karpiowate a nawet na małe sumy a szczegulnie z ryzem preparowanym (2012-08-12 18:32)
Kamilll28Kamilll28
0
Kiedyś mojej babci nie było parę dni, więc skorzystałem z okazji i włożyłem do jej lodówki białe robaki, po jej przyjeździe okazało się że rozlały się po całej lodówce :D (2012-08-27 21:59)

skomentuj ten artykuł