Słońce,upał i szczupaki

/ 8 komentarzy

Witam,dzisiaj opisze wam mój najlepszy dzień sezonu jeśli chodzi o połów szczupaka na żywca a konkretnie spławik.Otóż przejdźmy do rzeczy,o godzinie 15 wybrałem się wraz z moim kolegą na ryby na okoliczny staw w Uciechowie(prywatny staw koła "Sazan") moim celem był szczupak.Zestaw jaki posiadam to 12 gramowy spławik z żyłką 0,30 mm.
Sprzęt spakowany,wybiła godzina 15.00, jedziemy!! Po przyjeździe na łowisko udałem się w pobliskie zakole w celu połapania dorodnej płoci na żywca.Już wtedy wiedziałem że pogoda jest niesprzyjająca,
a mianowicie słońce grzało niemiłosiernie a na mojej skórze pojawiało się coraz więcej kropelek potu.
Po nałapaniu około 7 sztuk płoci udałem się na wybrane stanowisko,zażółciłem zestaw i spokojnie usiadłem w cieniu.Po około godzinie nic się nie dzieje a słońce zmieniło diametralnie swoją pozycje niemiłosiernie drażniąc moje oczy,znudzony postanowiłem udać się na przechadzkę w nie dalekie zakole w którym łapałem żywce.To co ujrzałem niezmiernie mnie ucieszyło ale zarazem zdenerwowało,otóż nasze szanowne szczupaki postanowiły urządzić sobie ucztę na wygrzewającej się płotkach w ostatnich promieniach wiosennego słońca.
Bingo!!! Mam was pomyślałem po czym szybkim krokiem (wręcz biegiem) udałem się do kolegi zameldować mu o zmianie stanowiska.Przenoszenie sprzętu zajęło nam chwile i już siedzimy w łagodniejszych promieniach zachodzącego słońca.Niestety szczupaki postanowiły zrobić nam psikusa i kompletnie przestały nękać grzejące się płotki i wzdręgi.Zeszło tak do godziny 16.30 kiedy słońce znacznie obniżyło już swój "pułap". Znudzony siedzeniem udałem się do kilku wędkarzy zajmujących przeciwległy brzeg w celu wybadania sytuacji dotyczącej brań szczupaka.Rozmowa nie trawała zbyt długo gdyż powiedzieli że nie mieli nawet brania.
Po chwili słyszę wołanie kolegi "Macieeeeeek".Troszkę zaskoczony spoglądam na niego i odpowiadam równie głośnym "cooo?".Jego odpowiedź była równoznaczna z wybuchem bomby emocji w moim ciele,
było ona krótka i zwięzła"Nie ma spławika!!".Lecz emocje szybko opadły jak przypomniałem sobie że kolega to typowy amator i może po prostu go nie widzi więc wolnym krokiem udałem się na pozycje umożliwiającą ogarnięcie całej sprawy.Faktycznie spławik znikł i się nie wynurza.Tym razem szybszym podekscytowanym krokiem udaje się na przeciwległy brzeg i spokojnym,opanowanym ruchem chwytam za wędzisko jednocześnie pytając czy długo go nie widać,mówi że około minuty.
Nie potrzeba było mi więcej,natychmiast zapinam kabłąk,naprężam i zdecydowanym lecz nie za silnym ruchem zacinam.Już wtedy wiedziałem że nie jest to kolejny aktor z cyklu 40 cm.
Kołowrotek gra jak talala lecz ja dokręcam go szybkim i mocnym ruchem,tak dokręcam nie daje mu odjechać gdyż warunki w jakich muszę go wyciągnąć wymagają szybkiego i siłowego holu.
Ryba nie zamierza skapitulować i im bliżej brzegu tym jest coraz silniejsza.
Kolego próbuje nieumiejętnie go podebrać co jeszcze bardziej go płoszy i robi kilka efektywnych świec.
Lecz w końcu po moich podpowiedziach ląduje w podbieraku.W między czasie podchodzi do nas starszy pan który regularnie przychodzi dokarmiać ptactwo wodne.Z jego ust wydobywają się słowa które pośrednio chwalą mnie a mianowicie "ładny jest". Po troszkę kłopotliwym odhaczaniu miara pokazuje 66 cm,wtedy dopiero ujrzałem jego piękno.Jest to śliczna.gruba,pięknie ubarwiona samica z nia małymi ząbkami i nie miała na sobie ani jednej ryski.Po sesji fotograficznej wkładam ją do siatki,tak wziąłem ją do domu na poniedziałkowy obiad ponieważ szczupaka jest tam bardzo dużo i rzadko go biorę,w tym sezonie złapałem kilkanaście wymiarowych a ten był trzeci którego wziąłem więc uważam że nie zrobiłem nic negatywnie wpływającego na stan drapieżnika w tej konkretnej wodzie.A uwierzcie mi że mina taty i kolegów również wędkarzy jest bezcenna :). Dobrze to tyle na temat zabierania ryb gdyż to jeszcze nie koniec dnia.Po tym wszystkim gdy emocje opadły udałem się 2 stanowiska dalej w celu umycie rąk ze śluzu błota i innych nieprzyjemnych zanieczyszczeń.Po powrocie kolega zarzucił już moją wędkę na żywca pod moją nieobecności obaj siadamy na ławce dyskutując o szczupaka oczywiście niezwracająca uwagi na spławik.Po kilku wymienionych zdaniach kolega kątem oko spogląda na spławik po czym pada pytanie gdzie on jest? Również mój wzrok kieruje się w okolice trzcin czyli miejsce zarzucenia spławika.Faktycznie znikł,czyli kolejny szczupak pokusił się na osłabioną płoć.Tutaj nie będę dokładnie opisywał gdyż ten szczupak był mniejszy a konkretnie miara pokazuje 52 cm,po krótkiej sesji został wypuszczony,niestety przy odhaczanie zatrzepał pyskiem i poszło trochę krwi lecz golnie popłynął w dobrej kondycji.
Posiedzieliśmy potem jeszcze koło 30 min lecz nic nie wzięło.
Uważam ten dzień za bardzo udany gdyż od dawno nie miałem tak dobrych brań drapieżnika szczególnie w taką pogodę.
Na tym zakończę moje krótkie opowiadanie i dodam że nie lubię wędkować na żywca lecz na tym akwenie regulamin to na mnie wymusza gdyż jest kompletny zakaz spinningu z rożnych przyczyn.
Wszystkim dziękuje za uwagę i życzę powodzenia w połowach tej pięknej i walecznej ryby :)

 


5
Oceń
(22 głosów)

 

Słońce,upał i szczupaki - opinie i komentarze

egzekutoregzekutor
0
ja najlepsze brania mam w taka upalna pogodę.5 (2012-10-22 14:33)
maciek34maciek34
0
Potwierdzam ;) Nieraz w pochmurną pogodę marzłem bez brania ;D (2012-10-22 19:45)
paawel1paawel1
0
Napiszę krótko Fajne opowiadanie ) *&^%$ (2012-10-23 21:02)
kr7kr7
0
mam dopiero 10 lat bardzo fajna opowisc wiecie gdzie na szczupaka blizko polic (2012-10-24 09:23)
maciek34maciek34
0
paawel1- przepraszam ale nie rozumiem twojego komentarza :) mógłbyś wyjaśnić ? (2012-10-26 22:53)
u?ytkownik131131u?ytkownik131131
0
Witam ładna ryba i ciekawa przygoda oczywiście 5.Zapraszam was na mój kanał wędkarski na youtube tu link: http://www.youtube.com/channel/UCxqgs9FpJXqxr5AKnumhkcg?feature=mhee możecie obejrzeć tutaj wiele filmów wędkarskich np:Fajne przygody z wędkarstwem,poradniki,można zobaczyć wielkie ryby.Każdy znajdzie na tym kanale coś dla siebie (2012-11-21 20:12)
1998ad19981998ad1998
0
ladne szczupaki (2012-11-28 16:24)
kamil11269kamil11269
0
gratuluję (2012-12-02 09:17)

skomentuj ten artykuł