Smarowanie i konserwacja kołowrotka

/ 6 komentarzy

Każdy wędkarz chyba lubi kołowrotki o lekkiej pracy,a nie lubi cieżko chodzących kołowrotków.Niestety nawet swój ulubiony kołowrotek może kiedyś dopaść pech i zaczną pracować bardzo ciężko.Przyczynami takiej sytuacji jest dostanie się ziemi lub piasku do mechanizmy naszej korbki lub zardzewienie w srodku.Nie trzeba od razu pograżac się w rozczarowanie z naszego kołowrotka.Bo można go przywrócić do stanu wcześniejszego.Zrobienie tej czynności nie polega rozbieraniu całego kołowrotka by go np.naoiliwić, lecz zrobić dwie łatwe dla amoatora czynności oczywiście będzie tu niezbędny smar,spray do naoliwiania i towot (dla tych co niewiedzą towot to smar w sprayu).I do roboty!

odkręcamy korbkę naszego kołowrotka po czym bierzemy spray lub towot i pryskamy tym do środka kołowrotka(zdj.1).Ta czynność pozwoli lepiej pracować korbce i mechanizmowi nakręcającemu szpulę.Następnie odkręcamy korbkę i jej część która znajduje się w środku kołowrotka smarujemy smarem(zdj 2)
Pierwsza czynność już gotowa.Teraz musimy poprawić pracę szpuli za pomocą spryskania części która ją trzyma(zdj.3)można to zrobić łatwo.Odczepiamy szpulę i pod którą w kołowrotku znajdziemy nakrętke do śrubki,oczywiście odkręcamy ją.Gdy juz to zrobimy zdejmujemy część która była trzymana przez nakrętkę (zdj.3).pokarze nam się wtedy m.in mechanizm hamulcowy itp.Oczywiście spryskujemy to i spowrotem zakręcamy tak jak było wcześniej,ostrzegam by robić to ostrożnie żeby czegos nie uszkodzić.
No i nasza robota zkończona myślę że pomogłem czytelnika i kołowrotką:-)
Pozdrawiam pawlo621

 


4.5
Oceń
(15 głosów)

 

Dokumenty (4)Smarowanie i konserwacja kołowrotka - opinie i komentarze

Lin1992Lin1992
0
Smarowanie kołowrotka to bardzo istotna sprawa jeśli chcemy utrzymać go w dobrej kondycji przez wiele lat. Ja kołowrotki czyszczę i smaruję zawsze po zakończonym wędkarskim sezonie. (2013-04-06 13:58)
grisza-78grisza-78
0
A ja myślałem, że towot, to gęsty smar w puszce, taki, który można np. palcem wybierać ;) Co do czyszczenia i smarowania kołowrotków, to jest to rzeczywiście istotne. (2013-04-06 19:13)
ekciakekciak
0
Smarowanie kołowrotka jest ważną sprawą :D 5***** (2013-04-06 21:02)
roman55roman55
0
Witam Paweł, nie ma to jak smarowanie w myśl przysłowia "kto smaruje i oliwi ten jedzie do przodu" tak to już jest również z naszymi młynkami. Pozdrawiam***** (2013-04-07 19:15)
esox61esox61
0
Człowiek uczy się całe życie. Mając 12 lat, dość ciężko jest napisać coś nowego, szerzej nieznanego kolegom wędkarzom w temacie smarowania kołowrotków. Dlatego gratuluję odwagi w podjęciu tak trudnego tematu. Z Twojego wpisu wynika jasno, że bez smarowania i obsługi sprzęt nam długo nie posłuży. Wielu dorosłych doświadczonych wędkarzy totalnie zaniedbuje swoje kołowrotki i wędki co skutkuje szybkim zużywaniem się ich sprzętu a w konsekwencji koniecznością nowych zakupów. Pozdrawiam (2013-04-08 17:59)
Zalew79Zalew79
0
Wszystko zależy od sprzętu. Posiadam kołowrotek RYOBI APLAUSE od 2005r. i chodzi do dziś bez zająknięcia oliwię tylko łożysko rolki. A dodam że spinninguję nim dość ostro bo około trzydziestu wypadów rocznie. No ale to była produkcja bodajże Made in Japan a nie to co teraz china. Dodam że Okume Epixa w dwa sezony zajeżdziłem. (2013-04-10 20:01)

skomentuj ten artykuł