Co dalej z Soliną i Myczkowcami?

/ 1 komentarzy

Od kilku miesięcy wędkarze z Podkarpacia bacznie przyglądają się sprawie prowadzonej na zbiornikach Solina i Myczkowce przez Okręg PZW Krosno hodowli głównie pstrągów tęczowych. Wg. lokalnych wędkarzy ryby pochodzące z hodowli miały trafiać do obu zbiorników w ramach "zarybień". Po zgłoszeniu sprawy do właściwego RZGW Rzeszów i kontroli zleconej przez Departament Rybactwa PGW Wody Polskie okazało się, że Okręg nie dysponuje zgodami na zainstalowanie sadzów hodowlanych na obu zbiornikach. Na zb. Solina decyzja dawno wygasła, zaś na zb. Myczkowce nigdy takiej zgody nie wydano. Wtedy sprawa nabrała rumieńców i zainteresowała lokalne media, które w lutym i marcu szeroko informowały o tym swoich czytelników. Okręg odpierał zarzuty deklarując, że wg. niego decyzja Wojewody Krośnieńskiego z lat 70tych ubiegłego wieku dotycząca sadzów na zb. Solna jest wciąż ważna zaś jeśli chodzi o obiekty na zb. Myczkowce to jest w trakcie rozmów z zarządcą ZEW Solina-Myczkowce. Okręg konieczność posiadania tych obiektów argumentował koniecznością hodowli unikalnej troci jeziorowej celem zarybiania nią obu zbiorników.

Tymczasem dyr. RZGW Rzeszów na podstawie wyników kontroli wydał Okręgowi nakaz rozebrania sadz w terminie 7 dni oraz zgłosił ten fakt do prokuratury. Okręg nakazu nie wykonał wciąż podtrzymując swoje stanowisko. I... nic się w sprawie nie działo aż do lipca kiedy to znów lokalni wędkarze zaalarmowali RZGW Rzeszów o tym, że w hodowlanych sadzach pływają padnięte ryby, prawdopodobnie brzany. RZGW Rzeszów powiadomiło o tym fakcie: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lesku, Powiatowy Sanepid w Ustrzykach Dolnych, PSR w Rzeszowie, Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego oraz Komendę Powiatową Policji w Lesku. Reakcją PGW Wody Polskie zaś było wydanie polecenia służbowego przez Wiceprezesa Janusza Wronę dyrektorowi RZGW Rzeszów wypowiedzenia umów na użytkowanie przez Okręg Krosno obu obwodów rybackich z powodu naruszeń umów na użytkowanie tych obwodów. Jednocześnie ponownie nakazano Okręgowi demontaż hodowlanych sadzów na obu zbiornikach, ponownie wyznaczając ostateczny termin 7 dni pod rygorem wykonania tego przez RZGW na koszt okręgu. Lokalni wędkarze nie kryli zadowolenia, na internetowych forach i kanałach YT namnożyło się wzajemnie sprzecznych informacji co się stanie z zezwoleniami na połów na obu zbiornikach.

I znów sprawa okazała się bardziej niejednoznaczna niż mogło się wydawać. Na skutek nacisków ze strony PZW Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś - powołany na to stanowisko w ubiegłym roku po głośnej "katastrofie Odry" - 19 lipca wstrzymał poprzednią decyzję Wiceprezesa Wrony oraz RZGW Rzeszów dotyczącą wypowiedzenia umów na użytkowanie obwodów rybackich. Decyzja została wtrzymana do czasu wyjaśnienia sprawy, jednak nie określono terminu kiedy to wyjaśnienie ma nastąpić i czy nastąpi w ogóle.

To pogłębiło i tak już panujący chaos informacyjny, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami oficjalnymi informacjami jakie otrzymaliśmy od RZGW Rzeszów w tej sprawie. Jeśli macie więcej pytań piszcie w komentarzach postaramy się uzyskać na nie oficjalne odpowiedzi.


1. Jaki jest obecny status użytkowania rybackiego obwodów rybackich: rzeki San nr 2 (zb. Solina) oraz nr 3 (zb. Myczkowce) tj. czy użytkownikiem w ramach umowy na użytkowanie jest O. PZW Krosno?

Odp. W dniu 19.07.2023 r. Pan Krzysztof Woś Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu rozwiązania umów na użytkowanie obwodów rybackich zbiornika Myczkowce – na rzece San nr 3 oraz zbiornika Solina na rzece San nr 2. Czasowe zawieszenie wykonania oświadczeń o rozwiązaniu tych umów będzie obowiązywało do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.


2. Jeśli ww. umowy użytkowania obwodów zostały wypowiedziane to czy nadal ww. obwody będą dostępne do połowów wędkarskich dla osób, które wykupiły zezwolenie w O. PZW Krosno?
Odp. W związku z podjętą decyzją Pana Krzysztofa Wosia Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pozwolenia na amatorski połów ryb nadal wydaje Okręg PZW Krosno.


3. Kto poniesie koszty rozebrania nielegalnie postawionych sadzów hodowlanych na ww. zbiornikach?
Odp. Koszty rozebrania nielegalnie posadzonych sadz poniesie użytkownik rybacki.


4. Czy RZGW Rzeszów planuje przeprowadzenie odłowów kontrolnych w obu obwodach rybackich celem stwierdzenie skutków prowadzonej gospodarki rybackiej przez dotychczasowego użytkownika (np. występowania gatunków obcych)?
Odp. RZGW w Rzeszowie zleci przeprowadzenie odłowów kontrolnych w obydwu obwodach rybackich zbiornika Myczkowce oraz Solina.

 


5
Oceń
(3 głosów)

 

Co dalej z Soliną i Myczkowcami? - opinie i komentarze

amur tvamur tv
0
Jak to się mówi pożyjemy zobaczymy (2023-08-10 14:14)

skomentuj ten artykuł