Zaloguj się do konta

Spinning na pstrąga - dylematy

Nie ma forum wędkarskiego gdzie nie byłby poruszony temat "idealnego" spiningu na pstrąga. Czy w ogóle taki istnieje ? Istnieje ! Nie jest to jednak jeden wybrany model wędki określonej firmy. Kiedy zaczynałem łowienie potokowców, a to już prawie 18 lat temu nie było takiego wyboru sprzętu jak dzisiaj. Porad i pomocnych głosów. Pierwszą moją wędką był zwykły szklak o długości 1.95m.

Oczywiście polski. Druciane przelotki i metalowy uchwyt. Nawet nie pamiętam co się stało z tym kijkiem. Miękkie to było staszliwie. Wyginało się w klasyczne chińskie osiem. A ile złowiłem wspaniałych pstrągów na tego szklaka ! Łza się w oku kręci. Kolejnym kijem zakupionym w sklepie był czeski "Sol". Cóż to było za dziwo. Zwykły stalowy pręt z przelotkami ! W odróżnieniu od szklaka był pięknie pomalowany. Sztywny był jak drut, co nie dziwi bo i jak może się zachowywać stalowy pręt. Ciężki był diabelnie. Pomimo tego na niego również łowiłem piękne ryby. Jego staż pstrągowy był jednak krótki, gdyż stałem się szczęśliwym posiadaczem szklanej Germiny z porcelanowymi przelotkami. Cud techniki z DDR. Ten kijek miał już jaką taką akcję no i ta fama super sprzętu podnosiła moje morale na każdej wyprawie.

Po Germinie przyszedł czas na totalną nowość ! Węgiel. Cóż to był za szał. Czasy były takie, że można było godzinami "lizać" wystawy sklepowe ciesząc oczy wystawionymi za szybą woblerami Rapali. Tak właśnie było ! Zakupiłem dwa kijki. Cormorana Powergripa do 15g i D.A.M.-owskiego X Kev Carbon Trout do 25g. Oba w długościach 2.70m. Wspaniałe wędki. Z nimi również przeżyłem wiele wspaniałych chwil na rybach. Gdy splendor chwały Cormorana i D.A.M-a przykrył kurz nastał czas wędek ze stajni Shimano. Wędki z coraz lepszych materiałow, super przelotki itd. Tylko z rybami coraz gorzej bywało. W chwili obecnej łowię kijkiem zmontowanym na zamówienie na blanku ATC. Klasyczna by się zdało pstrągówka do 14g, długości 2.60m. I co z tego !? Ryb nie łowię więcej niż kiedyś.

To dlaczego postanowiłem robić kija na zamówienie !? Bo ja wiem. Dla marki, bo chciałem...trudno odpowiedzieć na to pytanie nawet mnie samemu. Mój serdeczny kolega Marcin łowił przez pewien czas na kijek Kongera. Złamał jednak dolnik. Zakupił Shimano Technium i na drugim wyjeździe złamał szczytówkę szarpiąc się z zaczepem. Do dziś dnia, a będzie to już chyba 5 sezon łowi na hybrydę wędki Konger/Shimano :) Myślicie , że nieskutecznie !? Jesteście w błędzie. Marcin łowi piękne ryby i o zgrozo chwali swojego "mutanta" ! Dlaczego to wszystko piszę ? Chciałem uświadomić wszystkim młodym adeptom spiningu, nie tylko pstrągowego, że temat wędki na pstrąga to temat drugorzędny ! Zakupcie na początek najzwyklejszy kijek. Kiedyś go wymienicie na lepszy. Lepszy według Was samych. Dobrany wg osobistych potrzeb, tak łowiska jak i łowiącego.

To samo tyczy się doboru kołowrotka. Temat kołowrotka jest zawsze traktowany marginalnie w porównaniu z tematem wędziska. Czy słusznie ? Raczej tak. Choć posiadanie dobrego "kręciołka" jest jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza pstrągowego. Każdy sam tworzy własną historię swojego wędkarstwa. Po za tym w pstrągowaniu są rzeczy ważniejsze niż klasa sprzętu na jaki się łowi. Do tego jednak dochodzi się zawsze samemu i do tego dość powoli. Niestety. Pozdrawiam Wszystkich pozytywnie zakręconych łowców "kropka" !

Opinie (9)

kostekmar

Niestety zawsze są dylematy z zakupem kija i to każdego. Ja zanim zdecydowałem się na mojego pstrągowego czy na morską troć przeszedłem kilka marek. A Germina była moim pierwszym uniwersalnym spinningiem. Pozdrawiam i połamania.

[2011-05-17 11:58]

zorro

Naprawde fajnie sie czytało. Pozdrawiam wszystkich chorych na kropkolioze:) [2011-05-19 22:52]

czarnypum

Świetny artykuł, w 100% się zgadzam. [2011-05-20 09:00]

użytkownik

Dzięki Panowie. Pozdrawiam i połamania !!! [2011-05-21 13:17]

kolor01

Mądre słowa,nic dodać nic ująć!!!POZDRAWIAM. [2011-05-25 12:05]

Zibi60

Świetnie ujęte, uwagi można zastosować do innych metod połowu. Każdy z nas ma inny gust, inne cechy charakteru i inną budowę. Gdyby był jakiś wzorzec idealnego wędziska czy kołowrotka, to nie było by ich tyle rodzajów na rynku.Twoje porady pomogą początkującym rozwiać te dylematy. 5* [2011-06-10 05:54]

użytkownik

Zibi, osobiście uważam, że mnogość sprzętu na rynku wędkarskim ma na celu bardziej złowienie wędkarza niż ryby. Nie ma innej opcji :) [2011-06-18 08:44]

sobeklolII

Elegancki artykuł który przyda się początkującym. [2011-10-20 17:46]

Juri83

Naprawdę fajny artykuł!!! Początkujący mogą wyciągnąć wiele wniosków [2011-11-14 16:24]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Dorsz na miękko

DORSZ NA MIEKKONiech nie zmyli Was tytuł nie będzie to przepis na wykwint…