Spinning - podstawy

/ 9 komentarzy / 3 zdjęć


SPINING-wiadomości podstawowe

Materiał w artykule skierowany jest do rozpoczynających swoją przygodę ze spiningiem.Zawarte w nim zagadnienia są jakże często bagatelizowane przez wędkarza.Nawet ery kosmicznej sprzęt-naj łowniejsze przynęty-nie zagwarantują medalowego okazu,gdy nie będziemy się odpowiednio zachowywać na łowisku. Przybliżę także znaczenie dodatkowego wyposażenia wędkarza.

KAMUFLAŻ.Ryby w większości zbiorników wodnych-rzeki,jeziora,stawy-miały już swoje doświadczenia związane z człowiekiem-niestety bolesne.Ukazanie się im na brzegu zmusza do ucieczki,bądź zaprzestania pobierania pokarmu.Koszt strojów maskujących nie jest wysoki,kształtuje się w granicach kwoty kołowrotka. Nie namawiam do przebierania się za komandosa-nadmierna skrajność nie jest dobrze widziana.

Elementem kamuflażu jest zdecydowanie zachowanie się na stanowisku,sposób podejścia do brzegu,wykorzystując przeszkody naturalne-skarpy,drzewa,krzaki.Wyprostowana pozycja jest bardziej widoczna.Zachowujmy odstęp -2,czy 3 metry-od lustra wody.Obniżona pozycja (kucanie,klęczenie) zapewni pozostanie niewidocznym dla ryb;jaź,pstrąg,kleń,czy boleń.Nasz widok zniechęci do żerowania drapieżniki;sum,okoń,sandacz i szczupak- nawet kiedy są głodne. W porze nocnej-jasny strój,blask latarki,czy ogniska-straszą ryby.Używajmy światła wyłącznie kończąc hol ryby -czyniąc następnie kilku minutową przerwę w wędkowaniu.

SPRZĘT I TEREN.'Od nadmiary głowa nie boli'-nie dotyczy spiningu.Trafionym rozwiązaniem jest drugi kij teleskopowy.Ciężki plecak,dodatkowe zapasowe pudełka przynęt,nadmiar wędek-zawadzają na łowisku,są zwyczajnie zbędne.Pięć minut zajmuje uzbrojenie 'zapasowego' wędziska (2 kołowrotek jest zbędny) ,gdy 'rzucając na szczupaka' ,zauważymy np.żerowanie bolenia,czy jazia.Pomocna jest w tym kamizelka wędkarska-zapasowa szpula,pudełko z przynętami-są 'pod ręką' zamiast w torbie,chlebaku.

ANALIZA.'Ten się nie myli,co nic nie robi'-taka dewiza przyświeca przy 'pustych' powrotach o kiju.Na łowisku jest czas na zmianę przynęty,taktykę prezentacji wabika,strategię w ędkowania.Podczas powrotu analizujemyspostrzeżenia,zmiany jakie dostrzegliśmy na stanowisku.Odpoczywając spokojnie w domowych pieleszach- przenieśmy na papier-stan wody,przynęty 'podbijane' przez ryby,siłę wiatru,pogodę itp.Za rok,dwa,trzy-poczynione obserwacje będą dla Nas skarbnicą wiedzy,cenniejszą niż pudełko przynęt. Zamiast zakończenia,krótka maksyma-'przegranym jest tylko ten,kto nie próbuje powstać'.

 


3.9
Oceń
(58 głosów)

 

Spinning - podstawy - opinie i komentarze

użytkownik31907użytkownik31907
0
nom wszystkiego tu nie uwzgledniles. mozna powiedziec ze to wstep do dalszej czesci artykulu. daje 4
(2010-03-29 08:34)
argoargo
0
Może to dopiero prolog.Daje ***. (2010-03-29 13:25)
pluszowypluszowy
0
Prawdę mówiąc, pierwsza wersja podobała mi się bardziej, mimo że z kilkoma punktami nie mogłem się zgodzić. Teraz poszedłeś chyba całkiem na łatwiznę, powtarzając kilka akapitów z pierwotnej wersji, bez ładu i składu, pourywane wątki, wszystkiego po trochę a w sumie nic konkretnego. Zastanawiam się czy takim "artykułem" nie zaszkodzisz bardziej młodym wedkarzom, zamiast im pomóc.
Biorę jednak poprawkę na fakt, że moja opinia może być subiektywna i by nie psuć Ci notowań - powstrzymuję się od gwiazdkowego oceniania Twojej pracy.
(2010-03-29 15:39)
karoltsu1karoltsu1
0
Dziękuję Kolegom za komentarze i ocenę.
To prawda Kol.ARGO odkrył prawdę - to wstęp,do dalszych artykułów.
Sam przyznaję nie kompletny-za to przepraszam.
(2010-03-29 19:44)
RoolRool
0
daje 5 napewno poczynie kilkakroków dzieki temu artykułowi żeby lepiej się przygotować do sezonu
(2010-04-19 14:54)
Pawel88Pawel88
0
Mysle że bardzo waznym elementem spinningu jest obserwacja wody. Tzn. wypatrywanie zerowania upragnionej zdobyczy. kiedy juz wypatrzymy że cos sie dzieje staramy się podrzucać przynęte ale  nie dokładnie w to miejsce gdzie  uderzył np. boleń , a raczej starajmy się przezucic i prowadzic wabik tak aby przechodził w okolicy. starajmy się aby przyneta jak najwierniej imitowała przysmak naszej rybki. jesli się myle prosze mnie poprawić. 
(2010-06-30 23:01)
SpinnaczSpinnacz
0
Sam zastawiam się nad 2 wędka ;p
moje wyposażenie na ryby to między innymi :
Wędzisko Spinningowe
Kąpielówki i ręcznik ( w razie wchodzenia do wody )
Pudełko przynęt
szczypce do wyciągania
metr
oczywiście aparat fotograficzny ;)
i podbierak ;p

siatki nie biorę bo wszystkie ryby wypuszczam do swojego ulubionego stawu ;))
(2010-08-24 20:17)
marcinwwwmarcinwww
0
witam! ja chcialem tylko odniesc sie do tego co napisales o kamuflazu, a mianowicie ze mylisz sie co do tego ze jesli jestesmy widoczni nad brzegiem to ryba nam nie bierze bo juz w moim doswiadczeniu mialem wiele razy taka sytuacje ze szczupak czy okon uderzal mi w przynete tuz pod moimi nogami po dlugim czasie stania i wedkowania  na brzegu a poza tym to co za roznica czy sie kamoflujemy czy nie skoro przynete wyrzucamy na kilkanascie lub wiecej metrow od siebie gdzie ryba nie ma nawet pojecia ze na brzegu ktos jest? pozdrawiam (2010-08-27 20:30)
karoltsu1karoltsu1
0
& MARCIN WWW.
Odnośnie kamuflażu-strój maskujący,w który Jesteś ubrany na zdjęciu przy komentarzu-ma dowodzić że nie w pełni podzielasz własne obserwacje ?
Pozdrawiam.
(2010-09-16 18:47)

skomentuj ten artykuł