Zaloguj się do konta

Spinning

Spinning to metoda służąca do połowu przede wszystkim ryb drapieżnych. Technika połowu sprowadza się do zarzucania sztucznej przynęty i zwijania w taki sposób, aby sprowokować rybę do brania. Obecnie na polskim rynku można kupić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset różnego rodzaju przynęt. Od błystek wahadłowych i obrotowych, poprzez różnego rodzaju miękkie przynęty jak twistery, rippery i kopyta, aż do woblerów. Wybór przynęty zależy od rodzaju łowionych ryb, a także od upodobań samego wędkarza.


Ze względu na ciężar używanych przynęt rozróżniamy cztery rodzaje spinningu:
Spinning ciężki: ciężar przynęt waha się od 30 do 70g. Niezbędne jest bardzo mocne wędzisko o długości od 2,4 do 3m i solidny kołowrotek. Grubość używanej żyłki często przekracza 0,30mm. Takim sprzętem łowi się duże szczupaki i sumy, a także głowacice oraz trocie.

Spinning średni: przynęty od 10 do 30g. Długość wędki powinna wynosić od 2 do 2,7m. Kołowrotek średniej wielkości z nawiniętą żyłką 0,25 lub 0,30mm. Jest to idealny zestaw do łowienia szczupaków, sandaczy, troci oraz pstrągów
.
Spinning lekki: przynęty od 3 do 10g. Wędka nie dłuższa niż 2,4m. Kołowrotek o dużym przełożeniu z żyłką 0,18–0,24mm. Takim zestawem łowi się okonie, klenie, jazie, bolenie oraz pstrągi.
Spinning bardzo lekki: bardzo lekkie przynęty poniżej 3g. Wędzisko krótkie od 1,5 do 2,4m. Żyłka bardzo cienka od 0,10–0,16 nawinięta na mały kołowrotek o dużym przełożeniu. Na taki delikatny sprzęt łowimy pstrągi, okonie, klenie i jazie.
Szybkość prowadzenia przynęty należy dobrać odpowiednio do rodzaju łowionych ryb oraz pory roku. Jesienią drapieżników należy szukać przy dnie, wolno prowadząc przynętę. Wiosną oraz latem, kiedy woda jest ciepła przynętę należy prowadzić szybko. W przeciwieństwie do jesieni, wiosną oraz latem drapieżniki chętnie chwytają przynęty prowadzone przy powierzchni lub w połowie głębokości wody.

Spinning to metoda, której wędkarze uczą się przez całe życie. Wieloletnie doświadczenie, dobór odpowiedniego sprzętu i przynęt oraz odrobina szczęścia pozwalają na odnoszenie sukcesów w tej dziedzinie.


Najczęściej stosowane przynęty spinningowe:
a) wahadłówka
b) wobler
c) twister
d) obrotówka

Opinie (1)

sopelek

dla poczatkujacych jasniej sie nieda 5 ;] [2011-11-16 17:06]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej