Spławikowe Mistrzostwa koła LIN-2019

/ 15 zdjęć


W dniu 19 maja i 2 czerwca br. odbyły się I i II tura zawody SPŁAWIKOWE MISTRZOSTWA KOŁA LIN na zbiorniku małym w Chorzewie. O godzinie 6 rano pod wagonem stawiło się w pierwszym dniu zmagań 17 i w drugim 19 wędkarzy. Wszystkich zebranych przywitał prezes koła LIN Krystyn Toczyłowski, który przypomniał zasady rywalizacji i życzył przysłowiowego „połamania kija”. Po odprawie wszyscy zawodnicy udali się na wylosowane stanowiska aby przygotować się do zawodów. O godzinie 7:50 Sędzia dał I pierwszy sygnał oznaczający nęcenie ciężkie a 10 min. później dał II sygnał oznaczający początek zawodów.
W pierwszym dniu rywalizacji pogoda nie napawała optymizmem, bowiem było pochmurno i znosiło się na deszcz. Jednakże z czasem zaczęło się przejaśniać i pokazało się słońce. Zmienne warunki atmosferyczne wpłynęły na żerowanie ryb, które brały bardzo delikatnie i niepewnie. W drugim dniu rywalizacji pogoda dopisała, bowiem od początku zawodów było bardzo ciepło i wiał lekki wiaterek. Podczas obu zawodów łowiono głównie leszcze ale trafiły się też: płocie, jazgarze, karaś i karp.
O godzinie 12 Sędziowie dali sygnał kończący wędkarskie zmagania i rozpoczęli ważenie ryb. Następnie przystąpili do podliczania wyników z dwóch tur. W tym czasie zawodnicy posilali się ciepłą kiełbaską z grilla oraz spożywali napoje.

Po wyników chwili ogłoszono wyniki:
 
Spławikowym Mistrzem koła został Mirosław Czajor
I wicemistrzem – Zdzisław Frankowski
II wicemistrzem – Piotr Frankowski
IV miejsce zajął – Rafał Zaczkowski
V miejsce zajął – Jarosław Równicki
VI miejsce zajął – Adrian Cichoń
 
Największą rybą zawodów był Karp o wadze 595 pkt. złowiony przez Kacpra Skowronka, za którą otrzymał pamiątkową statuetkę ufundowaną przez kolegę Jana Szczygła.
 
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne zawody – Nocne – w dniu 29/30 czerwiec.
 
Wyniki znajdują się na naszej stronie w zakładce sport. 

 


5
Oceń
(2 głosów)

 

Spławikowe Mistrzostwa koła LIN-2019 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł