Społeczna Straż Rybacka Powiatu Tomaszewskiego
Sławomir Ryś (slawomir66)
2009-01-20
Czytając szereg artykułów, opinii i uwag na temat Społecznej Straży Rybackiej( SSR ) postaram się przedstawić jak to formalnie wygląda np. w moim powiecie.
Społeczna Straż Rybacka jest to instytucja zrzeszająca wędkarzy chętnych chronić nasze wody i ryby działająca społecznie.
Zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym z 18 kwietnia 1985roku z późniejszymi zmianami art.24 ust.1 mówi :
Rada Powiatu na wniosek Starosty, może utworzyć SSR lub wyrazić zgodę na utworzenie SSR przez zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnionych do rybactwa.
Rada Powiatu w drodze uchwały ustala i zatwierdza Regulamin Społecznej Straży Rybackiej.
I tak na przykład w Powiecie Tomaszowskim, na terenie którego mieszkam w Regulaminie są punkty:
- Postanowienia ogólne;
- Organizacja Społecznej Straży Rybackiej;
- Tryb powoływania, odwoływania oraz zakres obowiązków Komendanta Społecznej Straży Rybackiej i przedstawiciela grupy;
- Tryb powoływania i odwoływania oraz zakres obowiązków strażnika;
- Sposób postępowania strażnika w trakcie wykonywania czynności kontrolnych i zabezpieczających;
- Postępowanie strażnika z odebranymi lub porzuconymi rybami i przedmiotami służącymi do ich połowu;
- Zasady współpracy Społecznej Straży Rybackiej z zainteresowanymi organizacjami społecznymi i uprawnionymi do rybactwa.
Ciekawsze sprawy zawarte w w/w regulaminie mówią, że zadaniem SSR jest współdziałanie z PSR w zakresie kontroli i przestrzegania przepisów Ustawy o rybactwie śródlądowym oraz przepisów na jej podstawie wydanych. Dbając o bezpieczeństwo strażników patrole powinny składać się co najmniej z 3 strażników. Podczas i w związku z wykonywaniem czynności służbowych strażnik korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszowi publicznemu.
Regulamin i szkolenia prowadzone przez Państwową Straż Rybacką nakazują aby strażnicy podczas kontroli przestrzegali zasad kulturalnego zachowania i uprzejmego traktowania osób kontrolowanych. Przed przystąpieniem do kontroli strażnik jest zobowiązany do okazania kontrolowanemu legitymacji i odznaki oraz przedstawienia się. W przypadku udaremnienia wykonania czynności kontrolnych strażnik powinien odstąpić od tych czynności i powiadomić Komendanta Społecznej Straży Rybackiej.
Strażnik SSR ma uprawnienia do:
- kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb;
- kontroli ilości, masy i gatunków odławianych ryb;
- zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu;
- w przypadkach szczególnych odebrania za pokwitowaniem złowionych ryb i przedmiotów służących do ich połowu.
Jak widać strażnicy SSR nie mają zbyt wielu możliwości prawnych w stosunku do osób naruszających RAPRyb oraz przepisy w/w ustawy. Dlatego wskazane są wspólne patrole i kontrole z Państwową Strażą Rybacką lub Policją. Instytucje te mają prawo wymierzyć mandat karny, używać siły w celu obezwładnienia osób stawiających opór czy zarekwirować sprzęt połowowy.
Myślę, że osoby którym obce były przepisy związane z działalnością i funkcjonowaniem Społecznej Straży Rybackiej choć trochę przybliżyłem te aspekty. Zainteresowani chęcią wstąpienia w szeregi SSR powinni pytać we własnych kołach. Im nas strażników jest więcej tym nasza praca będzie bardziej wymierna i może w ten sposób przyczynimy się bardziej do ukrócenia plagi kłusownictwa.
*W materiale wykorzystałem zapisy z Ustawy o rybactwie śródlądowym z 18 kwietnia 1985 roku oraz z Uchwały Rady Powiatu w Tomaszowie Maz. z 26 sierpnia 1999 roku w sprawie "Regulaminu SSR w Tomaszowie Maz."