Zaloguj się do konta

Sposób na amura

Witam. Chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami w łowieniu ryb karpiowatych a w szczególności chodzi o Amura. Nie jest to łatwa ryba do złowienia. Najprostszą metodą jest nęcić specyfikami i czekać aż weźmie. Moja wersja jest bardzo ekonomiczna. Czy sprawdza się wszędzie?! Tego nie powiem, ponieważ sprawdzałem ją tylko na 2łowiskach. Jako że ja nie przepadam za łowieniem tych ryb, a większość doświadczeń mam z obserwacji znajomych wędkarzy.To jednak postaram się przybliżyć tę metodę.

Zacznę od opisania łowiska w którym wędkuje na co dzień i tam metoda ta potrafi przynieść zaskakujące efekty. Jak wiadomo zbiornik musi być zaopatrzony w ten gatunek. Z racji używania nietypowego zestawu, łowisko a właściwie miejscówka nie powinna być głębsza niż 2m.Dlaczego? o tym za chwilę. Amur często pływa pod powierzchnią wody z kąt spróbujemy go złowić. Należy poświęcić trochę czasu i poobserwować gdzie najczęściej przepływa lub wygrzewa się w słońcu.
Najlepszą porą były ranki do południa.(od 10 do 12) a później wieczór. Najlepsze efekty były w upalne dni przy zerowym wiaterku lub bardzo małej fali. Z racji tego że nasza przynęta jest pływająca a amur jest rybą ostrożną to w wietrzne dni przy dużej fali nie podpływa pod powierzchnię.

Sam zestaw wygląda bardzo prosto. Zwykła rurka anty splątaniowa z ołowiem ( u nas stosujemy do 80g gdyż duże okazy ustawiają się na środku zbiornika i trzeba daleko rzucać. ) Dalej jakiś stoper ,koralik aby rurka nie wcinała się w agrafkę z krętlikiem. I na końcu przypon. Przypon robimy tak długi aby przynęta ( w naszym przypadku bułka lub chleb) pływała po wierzchu bądź do 10cm pod taflą wody.
Jak wiadomo mamy doczynienia z silną rybą, także żyłka przyponowa powinna być wytrzymała a zarazem cienka. Na naszym zbiorniku używane są od 0.20 do nawet 0.30mm, haki dostosowujemy do wielkości przynęnty. Ryba bierze bardzo delikatnie i branie nie należy przespać. Jako sygnalizatora używamy zwykłej "bąbki" Gdy amur ciągnie jakieś 15cm bąbkę do kija należy zacinać. Tego momentu nie opiszę dokładnie bo branie braniu nie równe, jeden zassie mocno drugi będzie bardziej ostrożny.

W najlepszym dniu( przez 2godz)udało nam się wyjąść 5 amurków w przedziale 50-85cm a 4 branie nie zacięte. Przyłowem także zdarza się karp. Metoda ta jest skuteczna i ekonomiczna, ponieważ bez nęcenia i z kawałkiem bułki lub chleba można złowić piękną rybę.
Wiadomo że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Może ktoś napisać że po co taki długi przypon jakby nie można na kule wodną bądź na spławik. Ta metoda jak wszystkie ma swoje wady i zalety.
Na jednym łowisku się sprawdzi zaś na innym będzie totalną klapą. Ale tak to już jest z tymi naszymi rybami. Trzeba poznać rybę i jej warunki aby skutecznie ją poławiać.
Mimo to życzę wszystkim takich rybek jak choćby na zdjęciach a i większych.
Wszystkie zamieszczone amury zostały złapane tą metodą. Aczkolwiek nie przeze mnie.

Pozdrawiam bonek

Opinie (6)

pakordynski

Ciekawy artykuł***** [2012-09-02 12:13]

hebann

Bardzo ciekawy artykuł! A gdyby tak zamiast ciężarka użyć koszyczka z jakąś unoszącą się zanętą? Tylko jak unieść przynętę pod powierzchnie? [2012-09-02 12:48]

bonek18

skóra z chleba czy bułki pływa po powierzchni. [2012-09-02 15:08]

użytkownik

Lubię łowić tą metodą z tym że ja do żyłki głównej wiąże tylko haczyk.Ale łowię na małych akwenach. Brania są bardzo widowiskowe. Za artykuł ***** [2012-09-05 08:44]

3Bit

Metoda dobra na łowisko pozbawione ptactwa, u mnie niestety kaczki nie dają spokoju a z racji mocnego zestawu trzeba je holować do brzegu celem uwolnienia. [2012-09-10 12:38]

fishingforewer

A w jakim łowisku złapałeś te amurki ?? [2013-01-17 21:44]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Żonglerka kolorami

Jest to wpis odnoszący się do mojego wcześniejszego artykułu dot. używ…