Sposób na amura - amur z powierzchni

/ 4 zdjęć


Witam. Dziś chciałbym podzielić się ciekawym sposobem dla wędkarzy nastawiających się na połów amurów. Dla wędkarzy zaprawionych w boju to pewnie żadna nowość, ale początkujący mogą śmiało pobawić się w ten sposób.

Selektywność przynęty:
Jak wiadomo przeważnie na łowiskach tam gdzie występuje amur tam są i karpie. Największa trudność dla osób nastawiających się na amura polega na tym, żeby wyselekcjonować przynętę tak aby złowić amura a nie karpia. Chodź są produkowane pelety czy kulki proteinowe w smakach przeznaczonych dla amura to taka przynęta nie jest selektywna i częściej złowimy na nią karpia niż amura. Tak samo będzie z zastosowaniem różnego rodzaju kukurydzy. Przynęty karpiowe nadają się do połowu amura, lecz są przynęty które zapewniają 100% selektywności i na nie możemy złowić tylko i wyłącznie rybę jaką jest amur. Są to między innymi owoce np. czereśnie, śliwki czy zastosowanie roślin. I to ta ostatnia przynęta będzie tematem artykułu.

Opis przynęty:
Jak wiecie posiadam mały stawik gdzie mam kilka amurów. I to właśnie pozwoliło mi zaobserwować i dojść do zastosowania tej metody. Jak wiadomo amur jest rybą roślinożerną. By nie siały zbyt dużego spustoszenia w roślinności w stawie, która się dopiero buduje, karmiłem amury wrzucając im do wody zerwaną roślinność. Amury zjadały ten pokarm z powierzchni wody. Rośliny jakie lubią te rybki są dostępne dla każdego na miejscówkach na łowisku. Są to trzciny, pałki wodne, liście mniszka lekarskiego (mleczu) oraz koniczyna polna. I tymi roślinkami karmiłem od czasu do czasu rybki. Ryby pobierały pokarm z powierzchni wody co dało mi do myślenia. Czy to nie jest metoda na złowienie tej ryby? Jak potem się okazało bardzo skuteczna, ponieważ udało się łowić ryby przy jej zastosowaniu.

Sprzęt:
Tu nie będę się rozpisywał tylko powiem ogólnie, że amur jest silną rybą dlatego należy stosować dość grubą żyłkę, mocne karpiowe wędzisko oraz mocny masywny kołowrotek z dużą ilością nawiniętej żyłki. Zestaw na karpia zda egzamin na amura, więc dla ludzi poławiających karpie, a jest ich sporo, zestaw karpiowy nie będzie wymagał zakupu jakiś nowych elementów.

Zestaw:
Zestaw możemy stworzyć według własnych upodobań oraz jest to uzależnione od łowiska.
Tworząc zestaw ważne jest to aby nasza przynęta była na powierzchni wody. Możemy zastosować zestaw spławikowy, tylko przynętę bez obciążenia, lub zestaw na ciężko przelotowy lub nie. W zestawie spławikowym spławik będzie sygnalizował branie w zestawie gruntowym zależnie od naszych upodobań pingpong czy sygnalizator elektroniczny. Ale dźwięk sygnalizatora może płoszyć rybę łowioną z powierzchni. Kołowrotek musi posiadać wolny bieg lub odbezpieczamy kołowrotek by ryba mogła swobodnie wysuwać żyłkę. Zacięcie może nastąpić dopiero po kilku minutach gdy ryba zje przynętę w całości i połknie haczyk. Zestaw należy uzbroić w dość dobry przypon (oczywiście nie spinningowy) tylko jakiś karpiowy. Amur posiada ,,zęby,, które ścierają roślinność. Przy głębokim połknięciu i długim holu cienka żyłka może się przetrzeć.

Podanie przynęty:
Podanie przynęty zależy od wyboru naszego zestawu, a zestaw wybieramy zależnie od łowiska. Bierzemy pod uwagę wielkość zbiornika, głębokość, czy zbiornik ma dopływ wody, falę i wiatr na łowisku. Ogólnie ta metoda może byś stosowana w upalne dni kiedy amur chodzi po powierzchni wody, a woda jest spokojna. Gdy zbiornik jest mały możemy zastosować zestaw spławikowy, który po prostu zarzucamy bez obciążenia lub z takim obciążeniem by przynęta była na powierzchni. Może to być zestaw tylko z naszą przynętą a sygnalizatorem brań będą tu sygnalizatory do metod gruntowych. Gdy zbiornik ma przepływ wody, a my mamy do niego dojście możemy opuścić tam nasz zestaw bez obciążenia, a nurt wyniesie nam przynętę na dalszą odległość. Zestawy bez obciążenia są jednak trudne i nas ograniczają ze względu na bardzo trudne podanie przynęty, bez obciążenia jej nie zarzucimy jak inne zestawy oraz najdrobniejszy wiatr będzie nam znosił zestaw.
I tu na duże zbiorniki przychodzi nam z pomocą zestaw gruntowy. Klasyczny karpiowy. Naszym obciążeniem może byś ciężarek typu oliwka, ale i też koszyczek zanętowy lub koszyczek do metody. Więc zestaw karpiowy możemy wykorzystać bez modyfikacji. Na płytsze wody może to być zestaw nie przelotowy. Grunt ustawiony musi być taki by po zarzuceniu ciężarek był na dnie a przynęta na powierzchni. I tu ogranicza nas głębokość łowiska bo przy większej głębokości nie ustawimy gruntu kilku metrowego, ponieważ nie zarzucimy zestawu. Tu na głębokie łowiska wykorzystujemy zestaw przelotowy, który już nas nie ogranicza bo uzyskamy każdy grunt. Ogranicza nas jednak wtedy przynęta. Należy wtedy wykorzystać duży liść trzciny lub pałki wodnej co pozwoli nam uzyskać taką wyporność przynęty, że ciężarek pójdzie na dno a przynęta na powierzchnię. I taka duża przynęta na środku łowiska będzie właśnie najbardziej atrakcyjna. Zestaw gruntowy pozwala nam podać przynętę na dalsze odległości i sprawi, że nasza przynęta będzie podana w punkt i nie będzie nam spływać w inne rejony łowiska.

Pogoda:
Metoda ta jest przeznaczona na amury z powierzchni, a więc na upalne dni. Woda najlepiej gdy jest spokojna bez żadnej fali.

Zacięcie:
W zestawie należy zastosować kołowrotek z wolnym biegiem lub zwolnić kołowrotek. Ze względu na zastosowanie całego liścia np. trzciny czy pałki wodnej i przebicia go haczykiem w środkowej części lub z jednego końca liścia, amur będzie pobierał przynętę długo i swobodnie. Może to trwać parę minut aż pobierze haczyk, a więc żyłka musi być zwolniona by nie spłoszyła ryby. Gotowość do zacięcia może sygnalizować nagły zryw ryby, lub mocny długi odjazd.

Nęcenie:
Gdy stosujemy zestaw gruntowy i przynęta będzie podana w danym punkcie możemy podnęcić to miejsce wykorzystując do tego liście mniszka lekarskiego (mlecz) lub koniczynę. Jednak nęcić miejsce łowienia możemy tylko wtedy gdy nie jest ono daleko od brzegu i możemy podać nasze rośliny do nęcenia oraz gdy nie występuje wiatr i jest spokojna wody by nasza zanęta nie popłynęła w inne rejony łowiska.

Chodź jest to metoda tylko na gorące letnie dni, jest to bardzo selektywny sposób i dość skuteczny. Chodź przy brzegu na łowiskach jest wile roślin i trudno by było skusić rybę do brania to dalej od brzegu lub na środku łowiska jest to bardzo kusząca przynęta. Moim zdaniem należy stosować ładny i duży liść trzciny lub pałki wodnej ze względu na to, że liść mleczu czy koniczyna może być skuteczna, ale ryby na moim stawie znały te rośliny, a na łowisku gdzie nie są w ten sposób karmione bardziej mogą zdać egzamin rośliny wodne.

Życzę sukcesów w próbach wykorzystania tej metody. Pozdrawiam

 


4.5
Oceń
(6 głosów)

 

Sposób na amura - amur z powierzchni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł