sposób na naprawę złamanej wędki teleskopowej


Ostatnio będąc na rybach złamałem wędkę. Trochę mi jej było szkoda, więc postanowiłem trochę pokombinować i w miarę łatwo udało mi się wymienić złamany segment wędki na inny, który wziąłem ze starego także połamanego kija. Opiszę sposób dosyć łatwej wymiany segmentu, który wymyśliłem trochę przypadkiem.
Na początek trzeba mieć drugi kij o takich samych średnicach przelotek, ale wbrew pozorom wędki (szczególnie te "bazarowe") mimo że różnią się parametrami mają często tę samą średnice na przelotkach i na pewno wiele osób będzie miało w domu jakieś stare niepotrzebne pasujące kije.

Teoretycznie żeby wymienić segment wędki trzeba najpierw ściągnąć przelotkę z segmentu, który odpowiada uszkodzonemu ze starej wędki a potem wszystkie przelotki powyżej złamania na naszej wędce. No i to jest cały problem z tym ściąganiem przelotek, ale można to zrobić w inny sposób i uniknąć kłopotliwego albo często nie możliwego ściągania przelotek.

Robimy tak:

1. Bierzemy starą wędkę i np. piłką do metalu ucinamy ją zaraz przed przelotką na segmencie który jest nam potrzebny.

2. Wyjmujemy krótszy o szer. przelotki segment tyłem wędki.

3. Wkładamy odcięty segment do naszej wędki tyłem

4. Teraz należy rozwiercić odciętą przelotkę tak żeby pasowała na ten właśnie segment od którego została odcięta. Najlepiej odmierzyć suwmiarką grubość na końcu segmentu i jak najdokładniej dopasować wiertło. Teraz najważniejsze nie rozwiercamy przelotki do końca, ale zostawiamy jakieś 2 minimetry w ogóle nie rozwiercone.

5. Teraz zajmujemy się odłamaną częścią naszej wędki. po pierwsze należy odczepić od niej złamany kawałek segmentu z przelotką. Najlepiej rozłożyć przelotki odciąć jak najwięcej tak żeby nie uszkodzić kolejnego segmentu no i zostaje kawałeczek z przelotką który należy czymś przeciąć wzdłuż (najlepiej użyć płyty do ciecia metalu, ale jakiś brzeszczot też sobie poradzi) i odczepić.

6. Bierzemy nasz przód wędki i wkładamy w w resztę od przodu w ten segment ze starej wędki. Nie wejdzie??, a właśnie wejdzie bo wcześniej ucięliśmy pół cm tego segmentu razem z przelotką i jest on troszkę szerszy dzięki czemu na styk pomału wejdzie. I jeszcze jedno przed tą operacją należy przełożyć przelotkę przez segment za wymienianym by potem cofnąć ją w tył i założyć na swoje stare miejsce.

7. Zakładamy przelotkę na miejsce, najlepiej najpierw klejem nasmarować a potem wcisnąć na siłę i jeszcze czymś uderzyć. I co się dzieje. Ta zostawiona w przelotce niedowiercona końcówka zaciska koniec segmentu powodując że następny segment który włożyliśmy z powrotem nie wyjdzie choćby nie wiem co nawet jeżeli odwiert był za duży i były pewne luzy przed przyklejeniem.

Tak o to mamy wędkę jak nową i jedyne czym się różni jest to że jest 0,5 cm krótsza. I najważniejsze musimy ściągnąć i założyć tylko jedną przelotkę, a nie wszystkie powyżej.

Trochę ten opis skomplikowany ale ciężko to lepiej opisać i wyjaśnić. myślę jednak że lepiej to przeczytać i pokombinować niż kupować nową wędkę.

 


5
Oceń
(3 głosów)

 

sposób na naprawę złamanej wędki teleskopowej - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł