Sposób na wzdręgę - połowy wzdręgi

/ 6 komentarzy

Wzdręga żyjąca w jeziorze lubi mieć po jednej stronie gęstą roślinność, a po drugiej otwartą wodę. Łatwo jest ich nałowić pełną siatkę i wśród nich może się trafić gruba sztuka. Te największe łowi się trudniej. Na ogół jednak te piękne rybki łowi się łatwo i nieskomplikowaną wędką.
Do połowu tej ryby używam delikatnego zestawu, który precyzyjnie podany w toni jest najlepszym sposobem na udane łowienie wzdręg. Są to ryby żerujące w stadzie, dlatego nie są zbytnio płochliwe ale większe sztuki są bardziej czujne i można je łatwo spłoszyć.
Jak już wspomniałem do połowu tej ryby nie potrzeba skomplikowanego sprzętu dlatego też najlepszą wędką jest bat. Gdy okaże się jednak on za krótki lub nie mamy możliwości nim połowu w danym miejscu musimy użyć odległościówki. Dzięki niej możemy obławiać nieco dalsze miejsca. Używając tej wędki, warto przerzucić o kilka metrów zanęcone miejsce i powoli przyciągnąć zestaw by nie spłoszyć większych okazów. Duże wzdręgi płoszą się bowiem pluskiem dużego spławika.
Haczyk. Ja osobiście używam wielkości 14-18, musi on pewnie trzymać przynętę taka jak: biały robak, pszenica, kawałek ciasta lub pieczywa. Wzdręgi chętnie chwytają opadającą przynętę, więc trzeba być przygotowanym na brania z opadu. Co do gruntu to zawsze ustawiam mniejszy od głębokości łowiska, a jaki jest ostateczny decydują ryby. Jeżeli polujemy na grubszą sztukę to zakładamy większą przynętę którą należy podać tuż nad dno i cierpliwie czekać na branie. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 


3.6
Oceń
(29 głosów)

 

Sposób na wzdręgę - połowy wzdręgi - opinie i komentarze

LapiePlocieLapiePlocie
0
Witaj, faktycznie tytuł tematu doskonale opisuje wartość twoich słów "Podstawy". Zostało ci jeszcze dużo do opisania, gdyż niewiele informacji można zaczerpnąć czytając twój artykuł.
Daj wzmiankę o pogodzie, ciśnieniu, zanęcie, coś z budowy morfologicznej, typowych miejsc bytowania dla tego gatunku w danej porze roku,dnia, bo jak do tej pory dałeś kilka słów o nie istotnym sprzęcie i dodatkowo wprowadzasz w błąd pisząc ..Haczyk. Ja osobiście używam wielkości 14-18.. Czysta teoria, krasnopióra ma duży pyszczek, dlatego używając małych haków masz małe szanse skutecznego zacięcia podczas braniu z opadu.

Pozdrawiam
Rafał
(2011-02-07 18:38)
Ukleja142Ukleja142
0
Deliktany piszesz... Tzn jaki ?? Spławik dla jednego o gramaturze 3 gr jest delikatny, a dla drugiego poniżej 0,5 gr... Delikatny zestaw... A żyłka jaka? A przypon jaki ?? A wędeczka?? Jaka?? Jak na podstawy połowu wzdręgi to najwyżej jest wstęp do podstaw połowu... Co dalej... Co z wyborem lowiska, miejsca, otoczenia? Co z zanętą? Nęcić, czy nie nięcić... Zabierać z łowiska, czy nie... Wzdręga nie należy do rarytasów wśród trofeów wędkarskich, a i mięsko raczej kiepskie... To może połączyć jej lowienie raczej z zawodami i potraktować ją jako jedynie rybkę sportową?? Ech... mało, o wiele za malo w opisie... (2011-02-07 19:16)
Radol216Radol216
0
Jeżeli do Pana bardziej jest ważniejsza budowa morfoligczna od kilku słów o sprzęcie jaki opisałem to bardzo przepraszam. Jednak chciałbym zaznaczyć że jest to artykuł wędkarski a nie lekcja biologi. Jeżeli chodzi o zanęte to typowej na wzdręgi nie widziałem. Ja używam zanęty na płocie ale myśle że wiele innych je zwabi do łowiska ponieważ nie jest to ryba wybredna i zbytnio wymagająca. Natomiast jeżeli chodzi o pogode to największych połowów można się spodziewać w słoneczne dni, w nasłonecznionych miejscach gdyż ryba ta w takich warunkach lubi pływać przy powieszchni i się wygrzewać. Tak jak napisałem w artykule wzdręga lubi mieć po jednej stronie zarośla a po drugiej otwartą wode-dotyczy to miejsca połowu. To tyle co mogę dopisać i jednocześnie odpowiedzieć na Pańskie uwagi. Informuje że treść mojego komentarza postaram sie jak najszybciej zamieścić w powyższym artykule. Pozdrawiam i życzę połamania kija. (2011-02-07 19:46)
LapiePlocieLapiePlocie
0
Zauważyłem, że przeglądarka ignoruje cytowane części wpisu w komentarzu do testu, cóż i tak bywa, chciałem zaznaczyć, że haczyk nr 14-18 nie sprawdzi się przy połowie wzdręgi 20cm i więcej, dlatego,że wraz ze wzrostem ciała rybki jej pyszczek ulega także powiększeniu. Zapotrzebowanie na pokarm staje się większe co prowadzi do poszukiwań przez krasnopióre większych kąsków, w tym przypadku będą to mniejsze ślimaki i owady. Dlatego przy doborze haka zaczynaj od nr 10, stopniowo go zwiększając, zawsze będą to haki z szerokim kolankiem.

Pozdrawiam
Rafał
(2011-02-08 06:12)
Radol216Radol216
0
Dziękuje za tą rade-będe próbował lecz nie można mówić że zakładając hak numer 14-18 nie złowimy wzdręgi powyżej 20cm. Dziękuje i pozdrawiam. (2011-02-08 09:52)
ska87larska87lar
0
Mój sposób na dużą "krasnopiórkę" to skórka z chleba. Jako zanęty używam rozmoczonego pieczywa tostowego z ziarenkami (ok 2 zł w sieci sklepów znajdujących się na każdym osiedlu) a na haczyk trafia wcześniej spreparowana skórka białego chleba. Kupuje bochenek (nie krojony), smaruję rozbełtanym białkiem jaja kurzego i zapiekam w piekarniku (nie rozmaka tak szybko jak zwykła skórka i trudniej dla drobiazgu ja zdjąć z haczyka). Po wystygnięciu zdejmuje skórkę, tnę nożyczkami na cienkie paski. Na łowisko zabieram tylko tyle co potrzebuję resztę wysuszonego zostawiam w słoiku na następne wyprawy. Nie używam spławików łowię na przezroczystą kulę wodną (gdy łowię w miejscu gdzie słońce razi w oczy wybieram kulę koloru zielonego bo jest lepiej widoczna). Żyłkę główną łączę z przyponem za pomocą krętlika a przypon dociążam 2 niedużymi śrucinami, na żyłce powyżej kuli(mocowanej przelotowo) mocuję stoper pełniący rolę samozacinacza w razie gdybym nie zauważył brania (obserwuję żyłkę). Złowione Wzdręgi wypuszczam, co roku mam na rozkładzie kilkanaście/kilkadziesiąt ok 0,5 kilogramowych i kilka medalowych czerwono płetwych cudeniek.
(2011-02-12 12:46)

skomentuj ten artykuł