Zaloguj się do konta

Sposób na wzdręgę

Jako że mamy wiosnę, robi się ciepło do boju rusza wzdręga. Z tej okazji postanowiłem napisać jak ja dobieram się do 'złota' naszych polskich jezior - być może na wiosnę ktoś zechce wypróbować mój sposób.

Moje łowisko krasnopiór jest płytkie 0,6 - 1 metra (niekiedy zdarzało mi sie łowić je na wodzie nie przekraczającej 30 cm !!!), jednak aby dobrać sie do 30-stek potrzebne jest łowisko przynajmniej 0,5 metra. Dzięki łódce możemy dotrzeć do atrakcyjnych miejscówek - trudno dostepnych, spokojnych. Zanętę jak i zestaw kładę na wcześniej wyszukany o niewielkiej powierzchni blat (ok. 1 m2) znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie trzcin. Wokół blatu znajduje się obfita roślinność podwodna, która wygląda jak 'dywan'. Najlepsze są miejsca gdzie pasy trzcin przecinają się tworząc kąt. Z powodu podwodnej roślinności moją metodą jest spławik. Często łowię z łódki w odległości jak najwiekszej od łowiska, ale pozwalającej mi precyzyjnie podać zestaw.

Zanęta na wiosenne krasnopiórki nie musi być wyszukana jeśli mamy dobre miejsce. Ja z powodzeniem wykorzystuje gotowe mieszanki dostępne w wędkarskich lub gotowaną pszenicę. Uwaga, na wiosne wystarczy naprawde mała ilość zanęty.. czesto wrzucam 1 kulę 'pomarańczę' na 2-3 godziny i to juz jest absolutnie wystarczające.

Przynętą jest wyłącznie kukurydza - dobrze jeśli ziarna są duże, eliminuje to brania malych wzdręg - takie nie są przedmiotem polowania. Ponadto staram się nakładać kilka ziaren (drobnica jest niezwykle uparta i często zdejmuje ziarno z haczyka, a inne ziarenka mogą spadać podczas mocniejszego rzutu). Robaki odradzam, są w mgnieniu oka obrabiane przez drobnice...

Żyłka grubsza ze względu na roślinność w łowisku, jeśli jest 'czysto', spokojnie można dać cieńsza linkę, ale bez przesady wzdręga to silna rybka i może zaskoczyć. Warto być również przygotowanym na przypadkowe branie lina lub karasia. Przypon łaczę krętlikiem, a haczyk polecam Gamakatsu.
Szczegółowy wygląd zestawu przedstawiony na zdjęciu.

Sprzęt jakiego używam:

Wędzisko: bolonka Colmic 4 metrowa, lekka i daje się dobrze kontrolować zacięta rybkę
Kołowrotek: Shimano Catana 2500


Ostrożnie z majowymi wzdręgami przed tarłem - gdy je chwytamy, należy robic to delikatnie, aby nie zmarnować materiału rozrodczego, który maja w sobie. W tym czasie szczególnie polecam zwracanie im wolności.


Prezentowane na zdjęciach wzdręgi mają od 23-32 cm, są to dość stare zdjęcia. Opisana metoda jest skuteczna w maju i czerwcu, im później tym gorsze notuje wyniki. W miesiącach letnich szukam wzdregi na troche głebszej wodzie. Mam nadzieje, że opis się do czegoś przyda. Warto wypróbować w słoneczne południe, gdy drapieżnik odmówi współpracy. Krasnopiórki łowię od 7 lat, nie jest to za dużo czasu, dlatego mój sposób czy zestaw może zawierać błędy. Jednak na wyniki nie narzekam, ale mile widziane poprawki, starszych i bardziej doświadczonych wędkarzy. Dzięki temu wpis stanie się użyteczny dla nas wszystkich. Pozdrawiam.

Tekst zgłoszony na konkurs wedkuje.pl

Opinie (4)

LowcaLeszczy

Zgadzam się z tobą łowie wprawie identycznie jak Ty No i rezultaty u mnie są b dobre dziś miałem pewnie ok 4 kg krasnopiór i te większe na kukurydze [2011-05-07 17:17]

troc

Popieram na 100%, ale- wzdręgi łapię na przypon 0,12 haczyk 0,18- 0,16 -warto wypróbować bez względu na roślinność- brania bez porównania częstsze niż w  przypadku grubszych żyłek a wyholowanie okazu lina lub karpia jako przyłów ok. 2 kg (przynajmniej dla mnie) nie stanowi problemu na ten zestaw(a łowię na bata).Polecam link który to dokumentuje http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,pierwszy-wiosenny-wypad-na-ryby,31508. Przede wszystkim spokój, spokój i jeszcze raz spokój,oczywiście podczas holowania. Pozdrawiam i życzę sukcesów w tym sezonie. [2011-05-08 17:14]

zajaclol

Dziękuję za komentarze :). Panie Ryszardzie próbowałem z cieńszymi linkami, ale zwykle miałem problemy z roślinnością... ale może to wynik mojego małego doświadczenia ;), dziękuję za radę, na pewno będę próbował delikatniejszym zestawem :). [2011-05-08 18:53]

gomez7

Ciekawy artykuł no i oczywisćie 5. [2012-02-06 20:50]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Metoda na leszcza

Witam wszystkich użytkowników portalu, jestem tu od niedawna - bardzo zai…