Stanowisko do kręcenia much - jak wykonać samemu

/ 12 zdjęć


CZĘŚĆ 1 - Stanowisko do kręcenia much. Tematem będzie wykonanie stanowiska warsztatowego do robienia much czy też jak mówią do kręcenia swoich muszek.
Najpierw zacznę od tego że musimy mieć jakiś pomysł, wizję, następnie gdzie to będzie stać, czy gdzie będziemy robić swoje cuda. Następnym krokiem jest przelanie pomysłu jak ma wyglądać nasz warsztacik na papier. Po uzyskaniu swej wizji przelanej na papier podejmujemy decyzję o wydatkach, ile mamy kieszonkowego by muc sprostać zadaniu. Kiedy wszystko przekalkulujemy przystępujemy do zakupu materiału w zrób to sam lub w którymś ze sklepów posiadający dział stolarski z materiałami nam potrzebnymi do wykonania warsztatu muchowego. Ja osobiście wybrałem Castoramę wybór wszystkiego od metra z docięciem, przycięciem ( tylko w linii prostej – szkoda ) resztę docięć we własnym zakresie lub u stolarza za jakieś małe drobne.
Budowę swojego stanowiska warsztatowego oparłem na materiale z sosny, najłatwiejszy do obróbki i tani owszem można z dębu czy jesionu lecz wydatek nie mały i nie ukrywając trwałość i żywotność dłuższa no i wygląd jak biuro adwokackie. Sosna jest miękka, ale po odpowiednim zakonserwowaniu też posłuży wiele lat. W ten oto sposób przystąpiłem do działania. Zacząłem od blatu ze sklejki o grubości 10 mm. z wymiarami 100 x 55 cm. jako podstawa do której będą zamocowane odpowiednio przycięte listwy, kantówki z otworami, kołkami na szpule z nićmi, drutem kleje, narzędzia i tym podobne. Wiemy już że moje stanowisko będzie o tych wymiarach. Reszta materiału to listwa o wymiarach 90 x 20 mm. z zaokrągloną krawędzią z jednej strony o długości takiej by nie zabrakło, wybrałem opcję długości i głębokości blatu dał to rezultat 2 m b. Tak samo postąpiłem z kantówką o wymiarach 70 x 28 mm. oraz 30 x 30 mm.
Wybierając budulec musimy pamiętać by nie był on spękany, sękaty ani siny ( sine miejsca na drewnie to oznaki słabego materiału – grzyb jak i sęki ) jak będzie jakiś mały sęk to podkreśli urok drewna.
Sęk to takie miejsce gdzie wyrastała gałąź.
Po skompletowaniu materiału na budowę stanowiska swojego warsztatu zabieramy się do przycinania w sposób taki jak jest zaprojektowany przez nas samych. Osobiście wolałem zrobić warsztacik z dużą ilością miejsc na szpule i inne akcesoria. Wiemy z życia że zawsze nam coś zabraknie lub przydało by się jeszcze to czy tamto. Myślę że warto pomyśleć w przód by nie żałować że mogłem zrobić to inaczej. Po dokonanych operacjach przycinania surowca na odpowiednie wymiary robimy czynność najbardziej mozolną to jest szlifowanie wszystkich części składowych.
Dlaczego, a dlatego że surowiec ma ślady po strugarce mechanicznej. Zdałem się na papier ścierny 80 do tego mały klocek w zupełności starczy na początek szlifu by nadać gładź. Tak przygotowane elementy konstrukcyjne mogą być już składane na gotowo na wiele sposobów skręcanie, kołkowanie klejenie. Mając już wszystko zrobione pozostaje nam malowanie. Postanowiłem że wygląd będzie w kolorze naturalnego drewna sosnowego. Trzeba wszystko oszlifować jeszcze raz miałkim papierem 200/240 następnie dokładnie odpylić za pomocą odkurzacza, pomalować - podkład KAPON by lakier nam nie ściemnił struktury drewna dwa razy po wyschnięciu oszlifować delikatnie jak i odkurzyć. Później nanosimy lakier bezbarwny i mamy efekt końcowy taki jaki chcieliśmy. Nasuwa się pytanie po co tyle szlifowania. Wyjaśniam, kiedy szlifujemy i odkurzymy to po tej czynności na drewnie pojawiają się odrobiny włosków przypominające gęsią skórkę na ręce. Na takie coś jak damy lakier to będzie porowate. Z prawej strony mego warsztaciku dorobiłem regalik na materiał z którego korzystamy na bieżąco kiedy kręcimy muchę. Mieszczą się tam pióra w otworach, skórki sierści i tym podobne.
Podczas prac wykończeniowych można wiele zmienić, różne pomysły nachodzą i jeśli jest miejsce na nie to je po prostu wykorzystujemy. Zachęcam do majsterkowania jak ktoś ma smykałkę A. Słodowego.

 


4.6
Oceń
(9 głosów)

 

Stanowisko do kręcenia much - jak wykonać samemu - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł