Zaloguj się do konta

Stary dekalog wędkarza

Stary Dekalog wędkarza

Dr Stefan Olszewski, wędkarz, tuż po I wojnie światowej napisał ten piękny dekalog.
Powinniśmy zapoznać się z nim i wziąć sobie do serca a nie tworzyć jakieś nowe kodeksy, czasami nie życiowe. Jest to jeden z najstarszych przepisów jaki został utworzone dla wędkarzy i moim zdaniem każde słowo nie powinno być zmieniane więc pozwoliłem sobie go w oryginale przepisać i przedstawić żeby nie zaginą .

1. Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny.
2. Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywdą płynącą z chciwości i głupoty ludzkiej.
3. Będziesz nie tylko wiernym wykonawcą praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbając, aby nikt ich nie przestępował.
4. Będziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadając im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu, dla poznania ich życia i obyczajów, nie zaś dla napełnienia torby.
5. Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę.
6. Nie będziesz dążył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagających od ciebie wysokich zalet sportowych.
7. Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuką wymagającą umiejętności czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też bądź wolny od jednostronności i zarozumialstwa sportowego, chętny do uczenia się od innych, wytrwały w obserwacjach i doświadczeniach.
8. Ze złowioną rybą będziesz postępował rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolność, jeśli zdobyłeś ją łatwo, jeśli nie jest okazem godnym zabrania jej do torby, a – broń Boże – nie zatrzymasz jej nigdy, jeśli przypadkiem złowiłeś ją w czasie ochronnym lub jeśli nie ma wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem towarzystwa, do którego należysz.
9. Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, ale że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, bądź chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno własnego towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich.
10. Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem właścicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miłośnika i opiekuna przyrody wodnej.

Opinie (4)

Bop

ostatnie zdanie jest mocne ale jak najbardziej prawdziwe. punkt V jest wspaniały "...można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę." [2008-10-19 10:22]

użytkownik

Nic dodac , nic ując .Pewne słowa , nie starzeją się , lata mijają , a one nadal są aktualne . [2010-01-24 19:49]

rybak09090909a

Witam.Ten cały artykuł juz widziałem n ajakiejs stronie taki sam.Czyzby to był plagiat????? [2010-02-21 21:16]

rybak09090909a

otóż posiadam archiwalne numery Wędkarskiego świata jest taki z opisem :D [2012-04-27 16:06]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

PZW czy PZPR

PZW czy może PZPR? Na napisanie czegoś w tym kierunku zbierało się we m…