Stawy w Czerniejewie

/ 1 komentarzy / 9 zdjęć


Stawy w Czerniejewie (wielkopolska)
„Ryby znane są w polskiej kuchni od wieków. Jadali je - i to nie tylko w czasie postów - zarówno ludzie zamożni, jak i ubodzy. Ci pierwsi delektowali się delikatnym smakiem łososi, szczupaków, sandaczy i karpi, drugim za posiłek służyły okonie i karasie” „Rybne przysmaki” http://adonai.pl/przepisy/?id=9
Tym razem nie o przepisach kulinarnych z wykorzystaniem ryb, ale o pewnej tradycji, a nawet normie, która z rybami i tradycją polską jest bezpośrednio związana.
Rybki potrzebują wody, więć niezbędna jest jakaś rzeczka lub mała struga aby spełnić ten warunek. Dobrze wiedzieli o tym nasi przodkowie i umieli ten fakt wykorzystać w celu zapewnienia sobie dostatku świeżego i wyśmienitego jadła jakim były, są i będą ryby.
To już kolejny pałac i dworek jaki odwiedziłem, nie tylko na terenie wielkopolski, przy który jest okazały staw lub stawy. Umieszczone najczęściej pośród równie pięknego parku będącego miejscem towarzyskich spotkań i odpoczynku. Jeszcze nie tak dawno tak zaniedbane, czy wręcz nawet zniszczone, dzisiaj są coraz częściej ,aczkolwiek jeszcze zbyt wolno odnawiane i odzyskują swoją dawną świetność. Świadczą o sporym kawałku naszej historii i są zarazem miejscem spacerów i odpoczynku coraz szerszej rzeszy społeczeństwa. Tym razem słów kilka o stawach w Czerniejewie (wielkopolska). Pierwszy staw położony na słonecznej łące otoczonej starymi drzewami rozległego parku zobaczymy już z okna jednego z pomieszczeń pałacu. Oba stawy łączy będący obecnie w remoncie drewniany most. Bardziej uroczy jest jednak jakby trochę ukrytu pod drzewami ten drugi do którego prowadzi aleja starych wiązów charakteryzujących się wystającymi ponad ziemię korzeniami***.. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C4%85z_szypu%C5%82kowy
Po dojściu do mostku od razu nad prawy brzegiem rzucają się w oczy rozłożyste , sięgające do wody, stanowiące jakby kopułę stare wierzby płaczące. W głębi zauważymy jakieś urządzenie wodne, chyba jaz lub śluzę, przy której zakotwiczona jest łódż. Ktoś więc na tej wodzie gospodaruje. Idąc dalej prawym brzegiem stawu w kierunku jazu mijały wieloletnie dęby, których olbrzymie korony sięgają aż nad wodę. Wszystko to w promieniach słońca tworzy bajeczną wręcz atmosferę. Rewelacyjne jest to połączenie miejsca służącego kiedyś pozyskiwaniu ryb z miejscem przeznaczonym do odpoczynku.


***Wiąz-Drzewo o szerokiej, kopulastej lub pucharowato rozszerzonej ku górze koronie i o wysokości do 35-40m. Obwodowe, drobne gałęzie często zwisają. Pień o średnicy do 1,5 m jest prosty, u drzew wolno stojących często bywa nisko rozdzielony na kilka odnóg o dość sporych rozmiarach. Korowina na pniu młodych drzew u podstawy łuszczy się cienkimi płatami. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku są deskowato rozszerzone nasady głównych korzeni. Natomiast u drzew starszych nasada pnia jest przez to rozszerzona i wzmocniona poprzez potężne wsporniki.

Czerniejewo, o którym najstarsze wzmianki datowane są na 1284, było własnością królewską do 1386
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerniejewo

 


4.3
Oceń
(15 głosów)

 

Stawy w Czerniejewie - opinie i komentarze

u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-11 10:16)

skomentuj ten artykuł