Stojak na kije wędkarskie
Andrzej D. (aldente)
2017-02-28
Pewnie nie jeden z Nas zastanawiał się, jak przechować wędkarskie kije, których ilość w zastraszającym tempie zwiększa się w prywatnym magazynku wędkarskim. Po pewnym czasie w wyniku braku przeglądu sytuacji robi się bałagan, a drogocenny sprzęt narażony jest na uszkodzenia, w razie, gdy do pomieszczenia wędkarskiego zawita żona z odkurzaczem. Czasem się to zdarza.
Postanowiłem więc trochę pomajsterkować w stylu niezapomnianego pana Adama z programu "Zrób to sam". Ci z Was, którym wędkarskie rękodzieło nie jest obce, wiedzą, ile przyjemności sprawia stworzenie przydatnej rzeczy własnymi siłami.
Jeśli chodzi o sam pomysł, to nie wysilając się zbytnio, podpatrzyłem konstrukcje stojaków na kije wędkarskie w sklepie. Najpierw chciałem taki stojak kupić. Przyznam jednak, że wysoka cena za ten produkt skutecznie zdopingowała mnie do zrobienia stojaczka we własnym zakresie.
W pobliskim sklepie budowlanym zaopatrzyłem się w różne deseczki i grubsze listewki.
Często leżą one w koszu przy stoisku stolarskim i jako odpad można je nabyć naprawdę za symboliczną cenę.
Do majsterkowania potrzebna będzie piłka do drewna, najlepiej elektryczna, wiertarko-wkrętarka, narzędzie do wiercenia otworów - tak zwana otwornica, klej do drewna, parę nierdzewnych wkrętów, papier ścierny, linijka, mała poziomica , ołówek.
No to do dzieła :-)
Zadbajmy o ochronę oczu i dróg oddechowych podczas piłowania i szlifowania !!!
Na 4 listwach oznaczyłem w równych odstępach środki okręgów, a właściwie półokręgów, które zostały wycięte otwornicą o średnicy 45 mm. Te listwy będą służyły potem do utrzymania złożonych wędek w pionie w stojaku.
Pomiędzy dwoma szerszymi deskami, które stanowią boki stojaka, zostały zmocowane za pomocą kleju i 8 wkrętów dwie deseczki pod kątem, jak na załączonych zdjęciach. O listwy zamontowane pod skosem będą opierać się dolniki wędek.
Po zmontowaniu podstawy wklejamy listwy z wywierconymi półkolami. Całość od góry można ściągnąć taśmą i pozostawić do wyschnięcia kleju. Listwy te można po bokach stojaka dodatkowo wzmocnić pojedynczym wkrętem.
Pierwsza para listewek została zamontowana na wysokości 300 mm od podstawy, druga para na wysokości 650 mm.
Wszystkie powierzchnie i kanty elementów drewnianych zarówno po obróbce otwornicą, jak i piłką do drewna zostały wygładzone i zaokrąglone papierem ściernym.
Całość można wedle uznania polakierować, albo pozostawić w naturalnym kolorze drewna.
Pozdrawiam i życzę przyjemności podczas majsterkowania.