Stowarzyszenia, kluby, czy też.....?

/ 5 komentarzy

Stowarzyszenia, kluby, czy też kolejna okazja do .….?


                Przeczytawszy kilka opinii i postów na temat funkcjonowania niektórych stowarzyszeń, czy też klubów, postanowiłem trochę bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu. Z początku z łatwowiernością dziecka pozytywnie odpowiadałem na zaproszenia i niestety okazało się, że nie tylko moje zaufanie zostało nadużyte. W tym cały zamieszaniu można mieć także trochę pretensji do Szanownej Redakcji, która zbyt lekko podeszła do samej definicji „STOWARZYSZENIA", czy też "KLUBU”, które w świetle pewnych uregulowań prawnych zostało totalnie wypaczone. Poniżej dla przypomnienia definicje z http://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie.
„Ustawa ta określa również definicję legalną stowarzyszenia (art.2 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 2 i 3). Zgodnie z literą UPS stowarzyszenie jest dobrowolnym, trwałym i samorządnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności, opierając ją na pracy społecznej członków.”
„Do finalnego utworzenia stowarzyszenia ustawa Prawo Stowarzyszeń wymaga jego zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym – i o ile kwestie KRS określone są w odrębnej ustawie, to procedura rejestracyjna jest przedmiotem regulacji UPS (art. 13 – art. 21). Prawo o stowarzyszeniach (art. 22) przewiduje również możliwość łączenia się stowarzyszeń w ich związki – taki związek mogą założyć co najmniej 3 stowarzyszenia – które podlegają rygorom komentowanej ustawy.”


              Aby zobaczyć skalę nadużycia wystarczy wejść tylko pojedynczo w zakładkę stowarzyszenia. Cóż tam niejednokrotnie zobaczymy? Sprawdźmy więc sami. Otóż w większości przypadków, pod zakładkami jak Galeria, Kontakt, Nasz Klub, O nas, Regulamin, Władze , które raczej powinny być dokładnie wypełnione,rzetelnymi informacjami znajdujemy całkowite Zero. Reasumując dochodzi więc do jawnej deprecjacji idei stowarzyszeń i klubów. W mojej opinii jest to zjawisko, na które Redakcja powinna jak najszybciej zdecydowanie zareagować.
Dlatego też wyrażam ubolewanie, że podczas tego nadużywania zjawiska zakładania stowarzyszeń, ograniczających się niejednokrotnie do zmiany formuły dotychczas istniejących grup, wyrządzono wielką krzywdę tym, którzy naprawdę do tego zaszczytnego miana, jakim jest STOWARZYSZENIE (KLUB) pretendują i w pełni na nie zasługują nawet na naszym Portalu. 


             Jednocześnie przyłączam się do wniosku innych Kolegów o spowodowanie jak najszybsze uruchomienie przez Redakcję, możliwości odłączenia się od społeczności Klubu lub stowarzyszenia, które zawiodły nadzieje ich członków.

 


5
Oceń
(13 głosów)

 

Stowarzyszenia, kluby, czy też.....? - opinie i komentarze

troctroc
0
Jak zauważyłem, niektóre kluby zostały stworzone wirtualnie aby zaistnieć na wedkuje.pl, zaznaczam, nie wszystkie. Redakcja wiedziała co pisze:" Jeśli prowadzisz stowarzyszenie, klub lub inną organizację, Ty również masz możliwość założenia i prowadzenia darmowej witryny w naszej społeczności." właśnie pod tym warunkiem- jeśli prowadzisz coś, co jest zarejestrowane i działa formalnie, takie przynajmniej jest moje zdanie.
 
(2012-12-18 09:45)
arekbaitarekbait
0
Świetny artykuł Panie Marku, zgadzam sie w 100%! Kiedy przyszło mi na myśl założenie swojej strony internetowej i postanowiłem założyć ja na wedkuje.pl, zdziwiło mnie, że poszczególne dane nie są w ogóle uzupełnione w klubach/stowarzyszeniach.. Daje ***** (2012-12-18 11:56)
u?ytkownik116256u?ytkownik116256
0
Dokładnie wszystkie dane powinny być podane i uzupełniane. Muszą to być organizacje, stowarzyszenia faktycznie funkcjonujące społecznie całkowicie za darmo na danym terenie. Inaczej polega to na takiej fikcji. (2012-12-18 14:24)
esox61esox61
0
Wytrwali "Łowcy punktów" zapewne są szczęśliwi że mają tak szerokie pole do dzialania. Jednak moim zdaniem przynależność do społeczności wedkuje.pl nie powinna mieć na celu polowania na punkty i nagrody. Wędkarstwo to ogrom specjalistycznej wiedzy za której zdobycie nie rzadko płaci się pieniądze - książki, filmy, czasopisma. Ilość spędzonego nad wodą czasu też ma znaczenie dla naszej wiedzy o wędkowaniu. Stąd na portalu wędkarskim nadrzędnym celem działania powinno być wzajemne dzielenie się zdobytą wiedzą i poszerzanie własnych horyzontów. Trochę ta "zabawa" w kluby i stowarzyszenia zaczyna być nie przyjemna. To nie ten kierunek. Kolego Marku, popieram Kolegę w całej rozciągłości zagadnienia :))) (2012-12-18 20:16)
kamczatekkamczatek
0
zgadzam się z przedmówcami i samym autorem tekstu za zauważenie problemu. prowadzenie klubu z prawdziwego zdarzenia to nie jest to tamto jak się niektórym wydaje! sam działam w Klubie Zębaty Bochnia i wiem coś o tym ;) pozdrawiam zostawiam 5 (2012-12-19 22:06)

skomentuj ten artykuł