Zaloguj się do konta

Sum na spining

Sum na spining

Jesienią sumy wykożystują ostatnie dni ciepła i warto wybrać się na sumy ze spiningówka i poczuć troszkę prawdziwej adrenaliny.
Najważniejsze aby nasz kijek był w miarę mocny, myslę że 2.5 do 3 m wystarczy w zależności czy łowimy z łodzi czy z brzegu i jaką przynętą jeśli łowimy gumą to przyda się troszkę dłuższy kijek ponieważ łatwiej będzie nam zaciąć rybę w przypadku woblerów czy blach może być krótszy . Ja mam na przykład kijek SHIMANO CATANA CX SPINNING 270 XH 50-100g który mi w zupełności odpowiada.
Kołowrotek w sumie to też powinien być solidny bardzo dobrze sprawują sie multiplikatory lecz nie są na każdą kieszeń ważne aby był mocny i solidny.Osobiście używam kołowrotka Exage 6000 FC - Shimano polecam według mnie najlepszy jaki używałem. Powinien mieć dobry i dobrze ustawiony chamulec ponieważ sum potrafi mocna szarpnąć nie przesadzajmy też z ustawieniem chamulca ponieważ z reguły sum muruje do dna ale tez potrafi pociągnąć troszkę żyłki dlatego 200 m to minimum
o grubości 0,30 i większej nie należy równie przesadzać z grubością żebyśmy nie rzucali pod nogi.
Przejdzmy do przynęt bardzo dobrze ostatnimi czasy sprawują się gumy lecz można użyć woblerów i blaszek . Trzeba pamiętać aby były w miarę ciężkie i duże aby prowadzić je przy samym dnie . Kolory według uznania jeśli chodzi o mnie to stosuję perłowe, niebieskie i z brokatem ale również czasem sprawdzają sie jaskrawe kolory np. żółty, seledynowy czy czerwony .Bardzo dobrze sprawóją sie blaszki Alga czy gnom. Należy również uzbroić przynętę w przypon lub linkę stalową o długości minimum 20 cm która jest bardzo dobra.
Należy szukać miejsc głębokich ( starorzecz, dołków , rynien czy zakoli ważne aby były głębokie. Należy również zwrócić uwagę na wodę czy spławia się w niej dużo drobnicy jeśli znaleźliśmy fajny dołek czy zakole i jest tam masa drobnicy to możemy liczyć na to że gdzieś pod rybkamy kręci się nasza zdobycz.
Jęśli używam woblerów to przynetę prowadzę bardzo leniwie i jak najbliżej dna równym tempem lecz tżeba pamiętać aby zawsze dobrać przynętę do łowiska (wagę i głębokość zanurzenia żeby pierwszy zarzut nie okazał się ostatnim.
Na wahadłówkę łowi się bardzo podobnie z tym że można zmieniać tempo prowadzenia przynęty.
Gumy to już inna sprawa gumę prowadzi się dużo trudniej można podrywami wtedy penetrujemy całą głębokość wody i jest to według mnie najlepszy sposób.Można również prowadzić ślizgami podobnie jak w przypadku sandaczy w czasie podrywania przynęty z dna nawijamy żyłkę i wykonujemy delikatny ślizg po dnie.
W przypadku sumów według mnie nie jest taką istotną sprawą kolor przynęty jak w przypadku sandaczy czy szczupaków. Jak dla mnie najlepszym kolorem dla woblerów czy gum to niebiesko biały z czerwonym brzuszkiem lub perłowy lecz czasem sprawdza sie imitacja okonia w przypadku woblerków czy seledynek gumowy .
Na końcu dodam że to są moje metody i doświadczenia związane z tą rybą nie koniecznie dobre ale ja tak łowię i to ze skutkiem jeśli macie lepsze metody czy przynęty to podzielcie się nimi bo każdy się od kogoś uczy :)

Połamania kija

Opinie (5)

danielkas

Przy łowieniu sumów na spinning bardzo istotna sprawa to skuteczne zacięcie - szczególnie przy łowieniu na gumy. Kijek cw 50-100g powinien wystarczyć, chociaż moim zdaniem to minimum. Bardzo ważna jest długość kija, przy woblerze mniej istotna, ale przy gumach kluczowa. Ja używam 3m i jestem zadowolony, kiedyś używałem 2,1 - do woblerów wystarczał ale przy gumach zacięcia często były nieskuteczne. Bardzo ważne - mocno dokręcony hamulec, prawie ma maxa. Jak dla mnie tylko plecionka - żyłka rozciąga się, co dodatkowo utrudnia zacięcie. Jesienią przeważnie sumy łowiłem w dzień głęboko. Sama duża głębokość to zbyt mało - trzeba szukać miejsc gdzie zaczyna grupować się biała ryba. Tam będą też sumy. Ze względu na niższą temperaturę wody żerują one już mniej intensywnie (wolniej trawią) ale jeżeli znajdziemy ich "stołówki" można być mile zaskoczonym wynikami. [2013-09-25 08:18]

fenio994

ja posiadam kij 2,70 i cw 20 do 60 g czy taki kij sie nada [2013-10-09 23:02]

danielkas

Moim zdaniem długość w porządku ale trochę zbyt mały cw. Jak pisałem wcześniej - do woblerów mógłby wystarczyć, ale na gumy możliwe częste spięcia ryb. [2013-10-10 09:30]

rafall193

Zgodzę się z danielkas mógłby być większy cw. ale woblerkami czy blaszkami możesz śmiało machać :) [2013-10-10 19:21]

Puszek

rafall193, kolor przynęty ma istotne znaczenie gdyż barwy im bardziej jaskrawe tym lepsze. Im przynęta ma bardziej nieregularny kształt tym bardziej przyciaga drapieżne ryby. Na sumy osobiście polecam tzw. "teasery" używane zazwyczaj do połowów z łodzi, sprawdzają sie znakomicie w dalekich rzutach na wodach płynacych. [2014-01-31 21:13]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej